Чуждо тяло в храносмилателния тракт МКБ T18
Пациентите с чужди тела в стомашно-чревния тракт често посещават спешно отделение. Чуждите тела могат да са с различна големина и произход. Най-опасни са семената от различни ядки, тъй като след като се заклещят в хранопровода, те набъбват и допълнително запушват отвора.
Чужди тела в горната част на гастроинтестиналния тракт обикновено са погълнати - целенасочено или случайно. Хронични чужди тела в горната част на храносмилателния тракт могат да причинят инфекции на околните меки тъкани на гърлото и шията.
Децата представляват 75-85 % от пациентите с чужди тела в горната част на стомашно-чревния тракт с превес на възраст 18-48 месеца. Докато децата поглъщат обикновено обекти като монети, топчета, моливи, играчки и др., възрастните поглъщат по-често пилешки или рибни кости, костилки от плодове, зъбни протези, клечки за зъби и др. Затворниците и психично болните пациенти могат да поглъщат странни предмети, както и множество обекти.
Хранопроводът има структура на тръба с около 20-25 см дължина. При пациенти с чуждо тяло в храносмилателния тракт, локализирано в хранопровода, обикновено се засяга горната част на хранопровода, по-рядко - в долните две трети.
Хранопроводът има 3 зони на стеснение, където е най-вероятно чуждите тела да заседнат: горното се разполага в началото зад пръстеновидния хрущял; средното стеснение е на нивото на IV-V гръден прешлен; долното е на нивото на IX-X гръден прешлен. Мястото на заклещване на чуждото тяло в хранопровода се различава при възрастовите групи - около 75 % от децата имат заклещване в горния езофагеален сфинктер, докато около 70 % от възрастните имат заклещване в долния езофагеален сфинктер.
Структурни аномалии на хранопровода като например дивертикули и злокачествени образувания увеличават риска от заклещване на чуждо тяло, както и моторни нарушения като склеродермия, дифузен езофагеален спазъм или ахалазия.
След достигане на стомаха, чуждото тяло има шанс повече от 90 % за преминаване. Монети, достигащи до стомаха, е много вероятно да преминат в тънките черва. Обекти, по-големи от 2 см в диаметър, имат по-малка вероятност да минат през пилора, а обекти, по-дълги от 6 см, могат да заседнат в пилора или дванадесетопръстника. Преминаването на предметите, достигнали тънките черва, може да се затрудни при илеоцекалната клапа.
Симптомите на чуждо тяло в храносмилателния тракт може да се проявят с:
- различна степен на дискомфорт
- затруднено дишане
- усещане за чуждо тяло
- дисфагия (затруднено преглъщане)
- гадене и повръщане
- абдоминална болка
- кашлица
- болка зад гръдната кост
- абдоминална болка
- подуване на корема
- посиняване на лицето
- гастроинтестинално кървене
- ректално кървене
- повръщане на кръв
- кръв в изпражненията
- запек
Деца с хронични езофагеални чужди тела могат да страдат от: лошо хранене, раздразнителност, повишена температура, стридор, белодробни симптоми като повтарящи се пневмонии от аспирация.
Потенциалните усложнения при наличие на чуждо тяло в храносмилателния тракт в зависимост от локализацията му включват:
- охлузвания
- разкъсвания
- перфорация
- инфекции на околните структури
- абсцеси
- пневмомедиастинум
- медиастинит
- пневмоторакс
- перикардит или тампонада
- фистули
- съдови наранявания (аорта, белодробни съдове)
- перитонит
- некроза
Чуждото тяло в гастроинтестиналния тракт се доказва с рентгенография или ендоскопия. Извличането му може да стане с помощта на ендоскоп или хирургично.
Информация за анатомия на храносмилателната система може да прочетете тук:
Коментари към Чуждо тяло в храносмилателния тракт МКБ T18