Травми на шията МКБ S10-S19
При травмите на шията е възможно да се наблюдава временна загуба на някои способности. Възможна е заплаха за здравето, в зависимост от това дали биват повърхностни или дълбоки, открити или закрити, с фрактура или без фрактура. Леките травми могат да се излекуват напълно
Травматичното увреждане на врата зависи от неговата анатомия и разположението му. Той е защитен от гръбначния стълб отзад, главата отгоре, и гърдите отдолу. Предните и странични части от шията са най-изложени на наранявания. Ларинкса и трахеята са разположени най-напред на шията и затова са лесно изложени на травма. Гръбначният мозък се намира отзад, омекотен от телата на вертебралните прешлени, мускулите и сухожилията. Хранопроводът и големите кръвоносни съдове са между дихателните пътища и гръбначния стълб.
Структури изложени на риск при травми на шията
Мускулно - скелетните структури изложени на риск са вертебралните прешлени; шийните мускули, сухожилия и ставните връзки; ключица; първо и второ ребра; и хиоидната кост.
Нервни структури изложени на риск са гръбначния мозък, нервус френикус, брахиалния плексус, ларингеалния нерв, черепно-мозъчните нерви (по-специално IX-XII).
Съдови структури изложени на риск при травма на шията са каротидните (обща, вътрешна, външна) и вертебралните артерии и вертебрални, брахиоцефалика и югуларната (вътрешна и външна) вени.
Структури от висцералните органи изложени на риск включват дуктус торацикус, хранопровода, фаринкса, ларинкса и трахеята.
Жлезисти структури изложени на риск включват щитовидната жлеза, паращитовидните жлези, подчелюстната и паротидните жлези.
Асоциирани структури изложени на риск при травма на шията с вътре гръдни наранявания включва хранопровода, трахеобронхиалното дърво, белите дробове, сърцето и големите съдове.
За оценка на повредата при травма на шията, тя е разделена на анатомични зони и региони. Стерноклейдомастоидния мускул служи като демаркационна линия и разделя врата в преден и заден триъгълник. Предният триъгълник е ограничен от стерноклейдомастоидеуса отзад, средната линия отпред и долната челюст отгоре. Задният триъгълник е очертан от стерноклейдомастоидния мускул, трапециуса и ключицата.
За клинични цели, вратът е разделен в три зони
Зона I представлява основата на шията, и е очертана от гръдния кош отдолу, и крикоидния хрущяла отгоре.
Зона II обхваща средната част на шията и региона от крикоидния хрущял до ъгъла на долната челюст.
Зона III се характеризира с горната част на шията, и е ограничена от ъгъла на долната челюст и основата на черепа.
Коментари към Травми на шията МКБ S10-S19