Повърхностна травма на шията МКБ S10
Увреждане на повърхностните меки тъкани на шията от тъп или проникващ предмет представлява повърхностна травма на шията.
Повърхностните травмите на шията са открити и закрити.
І. Закрити повърхностни травми на шията
Етиология на повърхностни травми на шията
Причиняват се от удар с твърд, тъп предмет. Контузията на шията отпред и в страни може да причини разкъсване на шийни мускули, счупване на подезичната кост, разкъсване на трахеята и големи кръвоносни съдове, а в тилната и част - счупване и изкълчване на шийните прешлени.
Клиника на повърхностна травма на шията
Разкъсване на мускулите и счупване на подезичната кост предизвиква поява на ограничен хематом (пропиване на тъканите с кръв на мястото на контузията), който предизвиква оток. Налице са болки и смущение в гълтането. При разкъсване на по-големи кръвоносни съдове се образуват обширни хематоми със заплашващи явления на задушаване от притискане на трахеята, сърдечни нарушения от притискане на блуждаещия нерв или отклонения в съзнанието поради нарушения в мозъчното кръвооросяване. Разкъсването на трахеята се придружава от болки, задух и подкожен емфизем (наличие на въздух). При счупване и изкълчване на шийните прешлени са налице болка, ограничени до липсващи движения на шията, както и парализа на крайниците, ако е засегнат гръбначния мозък.
Диагноза на повърхностна травма на шията
Тя се поставя въз основа на местните прояви и нарушения във функцията на шията. Диагнозата се установява предимно рентгенологично.
Лечение на повърхностна травма на шията
При разкъсване на шийните мускули и счупване на подезичната кост се провежда главно консервативно лечение, което включва покой, физиотерапевтични процедури. Повечето от нараняванията изискват хирургично лечение. При разкъсване на кръвоносен съд се прилага оперативно лечение и се прави окончателно кръвоспиране. Разкъсване на трахеята налага спешна интубация. При невъзможност се прави трахеостомия под мястото на нараняването.
ІІ. Открити повърхностни наранявания на шията
Те биват порезни, прободни и огнестрелни. Нараняване на по-големи кръвоносни съдове се съпровожда с кръвоизливи при широко отвърстие на раната или с образуване на хематоми при тесен отвор. При нараняване на венозни кръвоносни съдове може да се получи и въздушна емболия, поради отворения съда и отрицателното венозно налягане. Нараняването на трахеята може да се установи при наличие на кървава пяна в раната и свистящия шум от дишането. Изолирано нараняване на гръдния лимфен проток е рядкост. Разпознава се по изтичането от раната на белезникава лимфна течност (като мляко). Нараняването на останалите органи на шията е обикновено комбинирано и се установява при хирургическа ревизия.
Коментари към Повърхностна травма на шията МКБ S10
петя
При какъв лекар се извършва прегледа за травма от удар ?
Травматолог.
При какъв лекар се извършва прегледа за травма от удар ?