Повърхностна травма на ухото МКБ S00.4
› Причини
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Наранявания могат да засегнат всяка част от ухото, включително средното и вътрешното ухо. Най-често засегнато обаче е външното ухо, което представлява частта от ухото, която се вижда, както и ушния канал. Вътрешните наранявания на ухото обикновено биват причинени от силен шум, промени във въздушното налягане или чужди предмети в ухото.
Много различни видове инциденти могат да увредят външната част на ухото, както и ушния канал. Границата между външното и вътрешното ухо се представя с тънка мембрана, наречена тъпанчева, която предпазва средното и вътрешното ухо от навлизане на инфекциозни причинители и има звукопроводна функция.
Различните наранявания могат да причинят кървене от ухото, болка, проблеми с равновесието и загуба на слуха. Тежкото нараняване на ухото може да бъде животозастрашаващо.
Редица различни наранявания могат да засегнат външното ухо. Сред най-честите от тях са:
- Субперихондричен хематом (cauliflower ear) - обикновено се причинява при тъпа травма в областта на ухото, която води до натъртване на хрущялната тъкан (перихондриум). При наличие на кръвоизлив в тази зона, външното ухо става оточно и лилаво. Събраната кръв (хематом) може да прекъсне кръвоснабдяването на хрущяла, позволявайки на тази част от хрущяла да се деформира. Този вид повърхностна травма на ухото основно се среща при спортисти, практикуващи контактни спортове като борба, бокс, американски футбол и др.
- Разкъсвания (лацерации) - при разкъсване на ухото много често се визуализират
- Авулсии - пълното или непълно откъсване на ухото при травма от главата се нарича авулсия. Такъв вид травма е по-вероятна да засегне ухото, защото ушите са по-малко защитени от другите структури на тялото. Хирурзите често могат да прикрепят авулсирано ухо, но не всички операции са успешни. При по-сериозно нараняване, може да се използва хрущял и кожа от друга част на тялото, за реконструкция на ново ухо.
- Фрактури - силните удари в главата или ухото могат да доведат до счупване на костите на ушния канал, както и да се изкриви формата на ушния канал, като често го стеснява. Формата на ушния канал също може да се коригира хирургично.
Анатомия на ухо
Ушната мида или външното ухо, се развива от 6 туберкули, които се сливат по време на ембрионалното развитие, за да се образуват различните части на ухото.
Ухото се състои от изключително добре кръвоснабдена кожа, плътно прилепена към аваскуларната хрущялна изграждаща част. Разкъсванията и травмите на ухото могат да включват кожата, хрущялната част, мастните тъкани на ушната мида.
Повърхностната темпорална артерия (a.temporalis superficialis) и задната аурикуларна артерия (a.auricularis posterior) осигуряват богатото кръвоснабдяване на ухото. Наличието на травматично увреждане на ухото се свързва с обилно кървене, но в същото време се констатира и изключително бързо зарастване на раните поради доброто кръвоснабдяване.
Причини
Сред основните причини за повърхностна травма на ухото са:
- Злополуки и наранявания - травми при падане, автомобилна катастрофа или контактни спортове могат да причинят сериозни наранявания на ухото.
- Промени в налягането - гмуркането и летенето със самолет може да доведе до перфорация (разкъсване) на тъпанчевата мембрана. Това е в резултат на рязката промяна атмосферното налягане и основен симптом е кървене от ухото и силна болка.
- Чужди предмети - поставянето на писалка или друг предмет в ушния канал може да увреди тъпанчевата мембрана, костите, хрущялите и останалите тъкани на ухото.
- Силни шумове - тъпанчетата също могат да се разкъсат поради силни шумове като изстрели, експлозии и музикални концерти. Дългосрочното излагане на силен шум може да причини трайна загуба на слуха.
Симптоми
Симптомите при травма на ухото варират в зависимост от причината. Те основно включват:
- Болезненост
- Кървене
- Замаяност и проблеми с равновесието
- Загуба на слуха
- Гнойна секреция
- Тинитус (шум в ушите)
Диагноза
Диагностицирането на повърхностна травма на ухото не представлява трудност за лекарите и няма нужда от допълнителни изследвания, ако няма проявена симптоматика. Подробната анамнеза и статус на пациента са достатъчни за определяне вида на травмата и тежестта. За лекарите от значение е начинът за възникване на травмата. Още при пристигането на самият пациент при лекарят, може да се извърши изследване чрез отоскоп, за да се провери дали има засягане на ушния канал и тъпанчевата мембрана. Отоскопът позволява на лекарят да провери за чужди предмети, инфекции или увреждане на тъпанчевата мембрана.
При проявени симптоми като проблеми с равновесието, загуба на слуха, кървене от ухото, може пациентите да се нуждаят от различни изследвания като ядрено-магнитен резонанс, за да се изключи засягане на вътрешното ухо при травмата. Аудиометрия (тест за слуха) също се препоръчва при пациентите, за да се провери загубата на слуха.
Лечение
Охлузванията са отворени рани, така че е необходима щателна проверка и почистване на раната. Всички чужди тела, трябва да бъдат премахнати, за да се предотврати инфекция. Прилага се антибиотичен мехлем или крем за локално приложение, за да се предотврати вторична инфекция. Може да се направи превръзка за първите 24 часа.
Трябва да се обясни на пациента да отиде незабавно на лекар, ако започнат по-тревожни симптоми като силна болка, треска, температура. Тези симптоми обикновено са сигнал развитието на инфекция, която изисква незабавна агресивно лечение.
Повърхностни охлузвания обикновено се лекува в рамките на една до две седмици. Контузии обикновено се лекуват с поставяне на торбичка с лед върху контузеното ухо. Ако като резултат от контузията се събере по-голяма колекция от кръв под кожата на предната страна на ухото, може да се наложи евакуация на събралата се кръв.
Усложнения и прогноза
Прогнозата при повърхностни рани на ухото варира в зависимост от вида и тежестта на нараняването, но при повечето пациенти заболяването протича благоприятно. Множество леки закъсвания на тъпанчевата мембрана у леки наранявания на ухото зарастват без лечение. В тежки случаи травмата на ухото и главата може да доведе до сериозни усложнения, включително:
- Изтичане на цереброспинална течност - може да е резултат от скрита фрактура на основата на черепа. Това може да доведе до менингит.
- Дългосрочни проблеми с равновесието и световъртеж
- Трайна загуба на слуха
- Повтарящи се ушни инфекции
Изображения: freepik.com
Библиография
https://www.msdmanuals.com/home/injuries-and-poisoning/facial-injuries/ear-injury
https://www.stanfordchildrens.org/en/topic/default?id=cuts-and-wounds-of-the-external-ear-90-P02808
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2259501/
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17574-ear-injuries-and-trauma
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK525973/
https://emedicine.medscape.com/article/83294-overview
Коментари към Повърхностна травма на ухото МКБ S00.4