Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми, признаци и отклонения от нормата, открити при клинични и лабораторни изследвания, некласифицирани другаде Симптоми и признаци, отнасящи се до храносмилателната система и коремната кухина Болки в областта на корема и таза Болки, локализирани в горната част на корема

Болки, локализирани в горната част на корема МКБ R10.1

от 01 ное 2011г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лихнида ЦинцовскаРедактор: Ангелина Иванова
Болки, локализирани в горната част на корема МКБ R10.1 - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Болката в горна коремна половина може да бъде причинена от множество леки до сериозни състояния и заболявания. В тази част се намират жизненоважни органи, с които може да бъде свързана болката. Повечето причини не са сериозни. Например, може да бъде причинена от преяждане. Но понякога се отнася за по-сериозни състояния като стомашни язви.

Коремът се разделя на квадранти. Мислена вертикална и хоризонтална линия разделят корема на тези части. Болки, локализирани в горната част на корема могат да бъдат:

  • Епигастрална болка
  • Болка в десен горен квадрант
  • Болка в лев горен квадрант

Епигастриалната болка е болката точно под ребрата в областта на горната част на корема. Често се придружава от други симптоми, отнасящи се до храносмилателната система.

В тази рубрика ще разгледаме предимно епигастриалната болка.

Причини

Причините за епигастриалната болка могат да бъдат много разнообразни.

  • Обструкция на хранопровода - Болката, която придружава дисфагията, се дължи на мускулни контракции, с които мускулатурата се стреми да преодолее началната стеноза. Тя е най-силно изразена на мястото на обструкцията, но може да ирадиира към гърдите, шията и гърба. По такъв начин тя може да имитира сърдечна болка, но характерно за нея е, че се появява след хранене и изчезва след регургитация.
  • Руптура на хранопровода - Много силна и продължителна болка с подобна характеристика възниква при руптура и перфорация на хранопровода. Болка ниско зад стернума, която се провокира при навеждане и изчезва от прием на антиацидни средства, се дължи на рефлукс - езофагит и съпровожда често диафрагмалните хернии. Болезнено преминаване на храната по хранопровода без обструкция се наблюдава при инфекциозни и химически езофагити, както и при наличие на чужди тела, карцином, улцерозни процеси.
  • Заболявания на стомаха - Болки, локализирани в горната част на корема при болести на стомаха са най-честите. Те се локализират в епигастриума, понякога с ирадиация. Дневната поява на болката и другите диспептични оплаквания от горната част на храносмилателния тракт показват връзка с основните приеми на храна през деня. Различават се три типа епигастриална болка, която е причинена от заболявания на стомаха. Това са:
  1. Ранна болка - като ранна болка се означава стомашната болка, която се появява по време или непосредствено след хранене (2-3 мин.) и която изчезва при изпразване на стомаха. Характерна е за хронични гастрити, стомашна и пилорна язва и при редица функционални състояния - аерофагия, пилороспазъм, повишен тонус на стомаха и антиперисталтика.
  2. Късна болка - като късни болки, локализирани в горната част на корема или болката на гладно се появява 2 до 4 часа след нахранване и намалява или се успокоява след прием на храна ако такава периодична болка се появява в продължение на 4 седмици ежедневно и след това изчезва за период от месеци, трябва да се мисли за дуоденална язва.
  3. Внезапно настъпила - много остра болка в горна половина на корема, която постепенно се разпространява и обхваща целия корем е характерна за перфорирала язва. За пенетрация на язва е характерна поява на интензивна и продължителна болка, с излъчване към гърба и кръста и не се повлиява от медикаменти.
  • Дуоденална язва - болки, локализирани в горната част на корема може да се дължи и на дуоденална язва. Болката е в епигастриума, пареща, гладна болка. Нарича са гладна болка, тъй като се появява на гладно или 2-3 часа след нахранване. Причината е липса на храна в стомаха, която да буфериран солно — киселата секреция. При дуоденалната язва се установява и нощна болка, между 23 и 2 часа, когато е максимално циркадното стимулиране на секрецията на солна киселина. Болка може да се появи и рано сутрин на гладно, преди закуска, които също са разновидности на късната болка.
  • Холелитиаза - Болки, локализирани в горната част на корема в дясно подребрие е болката при холелитиаза (жлъчна колика) и при холецистит. Болката се появява внезапно, в дясно подребрие или в епигастриума, често след диетична грешка и предимно нощем. Болката се дължи на контракции на жлъчния мехур. Тя е разпъваща, тъпа в дълбочина на дясно подребрие и с характерна ирадиация. Остава постоянна за дълго време.
  • Остър панкреатит - друга причина за болки, локализирани в горната част на корема е острият панкреатит. Болката е локализирана най-често в епигастриума и ирадиира към дясно и ляво подребрие има остро начало и постоянен характер. По-рядко болката може, а започне от лява коремна половина и да обхване дифузно целия корем. Болката по интензитет е умерена до силна, продължава с часове, без да се успокоява и не намалява от прием на болкоуспокояващи медикаменти.

Болката в ляв горен квадрант може да се причини, както от леки до животозастрашаващи състояния, като сърдечен удар, перикардит и хиатална херния.

Болката в горен десен квадрант може да има също различни причини. Най-честите се отнасят до чернодробни заболявания като хепатит, абсцес на черния дроб или рак. Придружаващи симптоми са повръщане, висока температура и пожълтяване на кожата.

Симптоми

Болка в корема

Придружаващи симптоми на болката в горната част могат да бъдат:

  • висока температура
  • гадене 
  • повръщане
  • кръв в изпражненията
  • подуване на корема

Диагноза

Диагноза

Причината за коремна болка може да бъде диагностицирана чрез различни тестове. Преди това лекарят ще снеме подробна анамнеза, както и ще извърши физически преглед. Информацията от прегледа, както и тежестта на болката и нейното местоположение. ще помогне за определянето на това, кои изследвания ще бъдат най-подходящи.

Лабораторни изследвания

Често се препоръчват лабораторни изследвания като пълна кръвна картина (ПКК), чернодробни ензими, панкреатични ензими, тест за бременност и анализ на урината.

  • Повишеният брой на белите кръвни клетки предполага възпаление или инфекция (например: апендицит, панкреатит)
  • Ниският брой на червени кръвни клетки може да е признак за кървене от гастро-интестиналния тракт.
  • Амилазата и липазата (ензимите, произвеждани от панкреаса) обикновено са повишени при панкреатит.
  • Чернодробните ензими могат да бъдат повишени при камъни в жлъчката или остър хепатит.

Образни изследвания

  • Ултразвук - полезен е при диагностициране на камъни в жлъчката, апендицит или холецистит.
  • Компютърна томография (КТ) на корем - полезна е при диагностициране на панкреатит, рак на панкреаса, апендицит и диверкулит, както и при диагностициране на абсцеси.
  • Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) - полезен е при диагностициране на същите състояние, както при КТ.
  • Рентгенография - изследването може да покаже увеличени бримки на червата, пълни с обилно количество течност или въздух, когато има чревна непроходимост. Пациентите с перфорирала язва могат да имат изтичане на въздух в коремната кухина, което също може да се диагностицира с рентгенография.
  • Капсулна ентероскопия - използва се малка камера, която се поглъща от пациента, и може да направи снимка на цялото тънко черво. Може да бъде полезна при диагностициране на болест на Крон, тумори на тънките черва.

Ендоскопски процедури

  • Езофагогастродуоденоскопия - полезна е за откриване на язва, гастрит или рак на стомаха.
  • Колоноскопия - полезна е за диагностициране на инфекциозен колит, улцерозен колит или рак на дебелото черво.
  • Ендоскопски ултразвук - полезен е за диагностициране на рак на панкреаса и камъни в жлъчката, ако стандартните ултразвукови изследвания като КТ и ЯМР не ги открият.
  • Балонна ентероскопия - позволява преминаването на ендоскопи през устата или ануса и в тънките черва, където причините за болка или кървене в тънките черва могат да бъдат диагностицирани, биопсирани и лекувани.

Лечение

Лечението на болка в горната част на корема е насочено към основната причина за това състояние.

Прогноза

Прогнозата за болка в горната част на корема зависи от основната причина, но в повечето случаи е добра.

Изображения: freepik.com

2.8/5 22 оценки

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

МАКСМЕДИКА ЛАКТОМАКС ФОРТЕ капсули * 14
8.90лв.

МАКСМЕДИКА ЛАКТОМАКС ФОРТЕ капсули * 14

Библиография

https://www.medicinenet.com/abdominal_pain_causes_remedies_treatment/article.htm
https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/abdominal-pain-in-adults
https://www.healthline.com/health/abdominal-pain
https://www.mayoclinic.org/symptoms/abdominal-pain/basics/definition/sym-20050728

Коментари към Болки, локализирани в горната част на корема МКБ R10.1

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Болки, локализирани в горната част на корема МКБ R10.1
    www.framar.bg 
    на 21 May 2025 в 05:55
    Коментирайте "Болки, локализирани в горната част на корема МКБ R10.1"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Стомах
  • Коремна кухина
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Крем Алпенкройтер/Alpenkrauter Emulsie 100 мл при болки в ставите и мускулите от Германия

преди 902 дни, 15 часа и 46 мин.

Болка ниско в корема и натиск

преди 1139 дни, 8 часа и 15 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 4 дни, 17 часа и 59 мин.

Какво представлява прозяването

преди 9 дни, 8 часа и 59 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 9 дни, 9 часа и 11 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 9 дни, 9 часа и 18 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

УЕЙТ УЪРЛД CLA КОНЮГИРАНА ЛИНОЛОВА КИСЕЛИНА капсули * 180

АВЕН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО ФЕМИЛИ SPF50+ 400 мл

СНБ СПРЕЙ ЗА ПРЕМАХВАНЕ НА ЗАГРУБЯЛА КОЖА 100 мл

ГАРДЪН ОФ ЛАЙФ ПРОБИОТИК ЗА ЖЕНИ капсули * 30

СНБ НЕЙЛ ЗАЗДРАВЯВАЩА ТЕРАПИЯ ЗА НОКТИ С ХЕКСАНАЛ 15 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ИРИТО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ 75 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 17:04:53

ИРИТО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ 75 мл

Коментар на: Елена от 20 май 2025г. в 16:45:10

ИРИТО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ 75 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 16:41:17

НАТУРСЛИМ ХИДРОШЕЙП капсули * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 16:37:50

ИРИТО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ 75 мл

Коментар на: Елена от 20 май 2025г. в 14:19:53
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival