Болки, локализирани в горната част на корема МКБ R10.1
Болката в горна коремна половина може да бъде причинена от множество леки до сериозни състояния и заболявания. В тази част се намират жизненоважни органи, с които може да бъде свързана болката. Повечето причини не са сериозни. Например, може да бъде причинена от преяждане. Но понякога се отнася за по-сериозни състояния като стомашни язви.
Коремът се разделя на квадранти. Мислена вертикална и хоризонтална линия разделят корема на тези части. Болки, локализирани в горната част на корема могат да бъдат:
- Епигастрална болка
- Болка в десен горен квадрант
- Болка в лев горен квадрант
Епигастриалната болка е болката точно под ребрата в областта на горната част на корема. Често се придружава от други симптоми, отнасящи се до храносмилателната система.
В тази рубрика ще разгледаме предимно епигастриалната болка.
Причини
Причините за епигастриалната болка могат да бъдат много разнообразни.
- Обструкция на хранопровода - Болката, която придружава дисфагията, се дължи на мускулни контракции, с които мускулатурата се стреми да преодолее началната стеноза. Тя е най-силно изразена на мястото на обструкцията, но може да ирадиира към гърдите, шията и гърба. По такъв начин тя може да имитира сърдечна болка, но характерно за нея е, че се появява след хранене и изчезва след регургитация.
- Руптура на хранопровода - Много силна и продължителна болка с подобна характеристика възниква при руптура и перфорация на хранопровода. Болка ниско зад стернума, която се провокира при навеждане и изчезва от прием на антиацидни средства, се дължи на рефлукс - езофагит и съпровожда често диафрагмалните хернии. Болезнено преминаване на храната по хранопровода без обструкция се наблюдава при инфекциозни и химически езофагити, както и при наличие на чужди тела, карцином, улцерозни процеси.
- Заболявания на стомаха - Болки, локализирани в горната част на корема при болести на стомаха са най-честите. Те се локализират в епигастриума, понякога с ирадиация. Дневната поява на болката и другите диспептични оплаквания от горната част на храносмилателния тракт показват връзка с основните приеми на храна през деня. Различават се три типа епигастриална болка, която е причинена от заболявания на стомаха. Това са:
- Ранна болка - като ранна болка се означава стомашната болка, която се появява по време или непосредствено след хранене (2-3 мин.) и която изчезва при изпразване на стомаха. Характерна е за хронични гастрити, стомашна и пилорна язва и при редица функционални състояния - аерофагия, пилороспазъм, повишен тонус на стомаха и антиперисталтика.
- Късна болка - като късни болки, локализирани в горната част на корема или болката на гладно се появява 2 до 4 часа след нахранване и намалява или се успокоява след прием на храна ако такава периодична болка се появява в продължение на 4 седмици ежедневно и след това изчезва за период от месеци, трябва да се мисли за дуоденална язва.
- Внезапно настъпила - много остра болка в горна половина на корема, която постепенно се разпространява и обхваща целия корем е характерна за перфорирала язва. За пенетрация на язва е характерна поява на интензивна и продължителна болка, с излъчване към гърба и кръста и не се повлиява от медикаменти.
- Дуоденална язва - болки, локализирани в горната част на корема може да се дължи и на дуоденална язва. Болката е в епигастриума, пареща, гладна болка. Нарича са гладна болка, тъй като се появява на гладно или 2-3 часа след нахранване. Причината е липса на храна в стомаха, която да буфериран солно — киселата секреция. При дуоденалната язва се установява и нощна болка, между 23 и 2 часа, когато е максимално циркадното стимулиране на секрецията на солна киселина. Болка може да се появи и рано сутрин на гладно, преди закуска, които също са разновидности на късната болка.
- Холелитиаза - Болки, локализирани в горната част на корема в дясно подребрие е болката при холелитиаза (жлъчна колика) и при холецистит. Болката се появява внезапно, в дясно подребрие или в епигастриума, често след диетична грешка и предимно нощем. Болката се дължи на контракции на жлъчния мехур. Тя е разпъваща, тъпа в дълбочина на дясно подребрие и с характерна ирадиация. Остава постоянна за дълго време.
- Остър панкреатит - друга причина за болки, локализирани в горната част на корема е острият панкреатит. Болката е локализирана най-често в епигастриума и ирадиира към дясно и ляво подребрие има остро начало и постоянен характер. По-рядко болката може, а започне от лява коремна половина и да обхване дифузно целия корем. Болката по интензитет е умерена до силна, продължава с часове, без да се успокоява и не намалява от прием на болкоуспокояващи медикаменти.
Болката в ляв горен квадрант може да се причини, както от леки до животозастрашаващи състояния, като сърдечен удар, перикардит и хиатална херния.
Болката в горен десен квадрант може да има също различни причини. Най-честите се отнасят до чернодробни заболявания като хепатит, абсцес на черния дроб или рак. Придружаващи симптоми са повръщане, висока температура и пожълтяване на кожата.
Симптоми
Придружаващи симптоми на болката в горната част могат да бъдат:
Диагноза
Причината за коремна болка може да бъде диагностицирана чрез различни тестове. Преди това лекарят ще снеме подробна анамнеза, както и ще извърши физически преглед. Информацията от прегледа, както и тежестта на болката и нейното местоположение. ще помогне за определянето на това, кои изследвания ще бъдат най-подходящи.
Лабораторни изследвания
Често се препоръчват лабораторни изследвания като пълна кръвна картина (ПКК), чернодробни ензими, панкреатични ензими, тест за бременност и анализ на урината.
- Повишеният брой на белите кръвни клетки предполага възпаление или инфекция (например: апендицит, панкреатит)
- Ниският брой на червени кръвни клетки може да е признак за кървене от гастро-интестиналния тракт.
- Амилазата и липазата (ензимите, произвеждани от панкреаса) обикновено са повишени при панкреатит.
- Чернодробните ензими могат да бъдат повишени при камъни в жлъчката или остър хепатит.
Образни изследвания
- Ултразвук - полезен е при диагностициране на камъни в жлъчката, апендицит или холецистит.
- Компютърна томография (КТ) на корем - полезна е при диагностициране на панкреатит, рак на панкреаса, апендицит и диверкулит, както и при диагностициране на абсцеси.
- Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) - полезен е при диагностициране на същите състояние, както при КТ.
- Рентгенография - изследването може да покаже увеличени бримки на червата, пълни с обилно количество течност или въздух, когато има чревна непроходимост. Пациентите с перфорирала язва могат да имат изтичане на въздух в коремната кухина, което също може да се диагностицира с рентгенография.
- Капсулна ентероскопия - използва се малка камера, която се поглъща от пациента, и може да направи снимка на цялото тънко черво. Може да бъде полезна при диагностициране на болест на Крон, тумори на тънките черва.
Ендоскопски процедури
- Езофагогастродуоденоскопия - полезна е за откриване на язва, гастрит или рак на стомаха.
- Колоноскопия - полезна е за диагностициране на инфекциозен колит, улцерозен колит или рак на дебелото черво.
- Ендоскопски ултразвук - полезен е за диагностициране на рак на панкреаса и камъни в жлъчката, ако стандартните ултразвукови изследвания като КТ и ЯМР не ги открият.
- Балонна ентероскопия - позволява преминаването на ендоскопи през устата или ануса и в тънките черва, където причините за болка или кървене в тънките черва могат да бъдат диагностицирани, биопсирани и лекувани.
Лечение
Лечението на болка в горната част на корема е насочено към основната причина за това състояние.
Прогноза
Прогнозата за болка в горната част на корема зависи от основната причина, но в повечето случаи е добра.
Изображения: freepik.com
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
Библиография
https://www.medicinenet.com/abdominal_pain_causes_remedies_treatment/article.htm
https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/abdominal-pain-in-adults
https://www.healthline.com/health/abdominal-pain
https://www.mayoclinic.org/symptoms/abdominal-pain/basics/definition/sym-20050728
Коментари към Болки, локализирани в горната част на корема МКБ R10.1