Дисморфизъм, дължащ се на варфарин МКБ Q86.2
Към синдромите на вродени аномалии, дължащи се на познати екзогенни фактори, некласифицирани другаде, се включва и дисморфизмът, дължащ се на варфарин или наричан още фетален варфаринов синдром.
Това е рядко срещано състояние, асоциирано с употребата на варфарин по време на бременността.
Варфаринът спада към групата на антикоагулантите с пряко действие, т.нар. орални антикоагуланти. Използва се за лечение на тромбози на дълбоките вени, тромбемболична болест на мозъка, белодробна емболия, предсърдно мъждене. Показан е за профилактика при емболия, повишен риск от тромбофлебит, стенокардия, ревматични пороци на сърцето и други.
Характеризира се с много преимущества пред други медикаменти, използвани при лечението на тромбози, но представлява високорисков препарат за бременните жени.
Варфарин преминава през плацентата и може да окаже влияние върху развитието на плода. Екскретира се и с млякото. Има рискова категория Х, т.е. доказано е наличие на дефинитивен риск за плода след приемането на въпросния препарат и рискът от употребата му превишава потенциалната ползата от него.
Лекарството е абсолютно противопоказано за употреба от жени, които са бременни или планират скорошна бременност.
Приемането на този медикамент по всяко време на бременността, дори и в минимални дози, може да предизвика аборт, плацентарни кръвоизливи, ретроперитонеални хематоми с преждевременно отлепване на плацентата, кръвоизливи при новороденото. Има тератогенен ефект върху плода, води до микроцефалия, атрофия на зрителния нерв.
Симптоматиката на дисморфизма, дължащ се на варфарин, е твърде обширна и разнообразна.
Типични са лицевите аномалии, засягането на скелета, централната нервна система, кардиоваскуларната система, очите.
Най-често срещаната проява е хипоплазията на носа (седловиден нос), изразена в различна степен при отделните пациенти.
Ниско тегло при раждане, изоставане в растежа и значително умствено изоставане се срещат при по-голямата част от болните.
Други характерни симптоми са вродени сърдечни пороци, вентрикуломегалия, телебрахидактилия (къси крайни фаланги на ръцете и/или краката), редуциран мускулен тонус, гърчове.
По-рядко се среща ларингомалация, агенезия на corpus callosum, хипоплазия на ноктите.
Диагнозата се поставя въз основа на характерната клинична картина и анамнеза за прием на варфарин от бременната жена.
Няма специфично лечение. Прилагат се симптоматични средства.
Коментари към Дисморфизъм, дължащ се на варфарин МКБ Q86.2