Други вродени аномалии на коремната стена МКБ Q79.5
Предната коремна стена се ограничава отгоре от ребрените дъги и мечовидния израстък на гръдната кост, oтдолу - от лонното съчленение и слабинните гънки, латерално - от съответната средна аксиларна линия).
Основните мускули на предната коремна стена са:
- прав коремен мускул (musculus rectus abdominis)
- външен кос коремен мускул (musculus obliquus exsternus abdominis)
- вътрешен кос коремен мускул (musculus obliquus internus abdominis)
- напречен коремен мускул (musculus transversus abdominis)
Между двата прави коремни мускули е разположена изградената от съединителна тъкан - "бяла линия“ (linea alba).
Други вродени аномалии на коремната стена се дължат често на смущения в ембриогенезата, възникнали на базата на множество причини, между които са хромозомни аберации и ятрогенни фактори, употреба на лекарства от майката по време на бременността, инфекциозни причинители и др.
Самата коремна стена по време на ембриогенезата (моментът от оплождането на яйцеклетката до втория месец на вътреутробното развитие) започва своето развитие от два симетрични странични мускулни зачатъка - миотоми, които се развиват от задната част на ембриона напред и се сливат в района на "бялата линия". Миотомите могат да спрат своето нормално развитие на ранен ембрионален стадий и това може да доведе до различни вродени аномалии на коремната стена.
При тежки малформации на предната коремна стена, комбинирани с недоразвит преден (вентрален) миотом на диафрагмата в горния отдел на корема, извън своето нормално място може да излезне дори и сърцето. При незавършване на сливането на миотомите в средния отдел на корема през дефекта на коремната стена може да се наблюдава излизане на различни коремни органи. При дефект на "бялата линия“ и мускулите в долния отдел на предната коремна стена може да се наблюдава ектопично (разположен извън обичайното си анатомично място) пикочен мехур.
Дефектите в развитието на коремната стена могат да се установят още при вътреутробното развитие с помощта на пренатално ултразвуково изследване (ехограф) след 10-тата седмица на бременността.
Едно от състоянията на неправилно развитие на предната коремна стена diastasis recti (rectus abdominis diastasis, абдоминална мускулна сепарация) е малформация, възникнала вследствие на непълно съединение на миотомите, образуващи предната коремна стена, вследствие на което "бялата линия“ е абнормно разширена или поради повишено напрежение в стените на корема. Всеки човек се ражда с отдалечени коремни мускули, като разликата е около 2,5 см. до тригодишна възраст, при лица с диастаза тази разлика е 2,7 см, а понякога и повече. Разпростира се от пъпа нагоре. Когато бебето оказва напрежение върху коремните си мускули, например, когато се смее или сяда, състоянието става видимо, тъй като се виждат ръбовете на мускулите.
Диагноза се поставя чрез палпиране на предната коремна стена, сонография, ултразвукова диагностика или компютърна томография. Не е необходимо лечение за състоянието, тъй като с времето се оправя от само себе си. В редки случаи се налага операция. Въпреки че се случва рядко, състоянието може да доведе до усложнения, като разтройство на координацията, болки в гърба или херния. Счита се, че засяга по-често недоносени деца, а също така лица от негроидната раса. Често е комбинирано с пъпна херния, повече или по-малко изразена. Хернията може да е дискретна, поради което при всяко съмнение за дефект на предната коремна стена трябва да се внимава с височината на клампиране (връзване) на пъпа на новороденото.
Diastasis recti може да се наблюдава и след бременност, когато "линия алба" може да достигне ширина от над 3-4 сантиметра. Може да се прояви и след системни тежки физически натоварвания.
Поражения вследствие на други вродени аномалии на коремната стена могат да се диагностицират с палпация след раждането. Признаците на поражение стават по-видими, ако детето натоварва коремните си мускули, смее се или се опитва да седне. Вследствие на тези натоварвания може да се види повдигнат "хребет“ по "бялата линия“ на корема. Той се дължи на натиск на коремните органи и не се наблюдава при здрави деца.
Прогнозата за дете с диагноза "diastasis recti" е добро. Състоянието обикновено отшумява само по себе си, тъй като коремните мускули продължават да се развиват и след раждането и в крайна сметка се сливат, за да запълнят празнината. Възможно е обаче да възникнат усложнения, като хернии, които да изискват по-радикално лечение.
Някои автори считат, че оказването на небалансирано налягане от дефектната коремна стена, която взима участие в дишането, може да доведе до деформация на гръдния кош, гръбначно изкривяване (сколиоза) и допълнителни деформации на скелетната система, а също така и нарушения в координацията на движенията.
Принципно деца с подобни проблеми трябва да бъдат активно наблюдавани и проследявани от лекар в своето развитие.
Библиография
Diastasis Recti in Newborn Babies: Causes, Symptoms and Treatment
Библиофонд — Электронная библиотека: статей
angelholm.com./articles/detail-diastasis-of-rectus-muscle
ramonpunzano.com/diastasis-abdominal/
atlas.centralx.com/p/image/body-regions/abdomen/abdominal-wall/
Коментари към Други вродени аномалии на коремната стена МКБ Q79.5