Пръстеновиден панкреас МКБ Q45.1
Пръстеновиден панкреас е рядко вродено състояние, при което част от дванадесетопръстника е заобиколена от пръстен панкреасна тъкан, свързана с главата на панкреаса. Тази част от панкреаса може да стесни дуоденума и да блокира или увреди пасажа на храна надолу по гастроинтестиналния тракт. Честотата на аномалията е 1 на 12000-15000 новородени. Не всички случаи са с изявена симптоматика.
Пръстеновиден панкреас се развива като резултат от неуспешно завъртане на панкреасната структура заедно с дванадесетопръстника, което води до обгръщането на дуоденума от панкреасна тъкан. Пръстена обикновено се състои от лента панкреатична тъкан, която обгражда напълно втората част от дуоденума. В някои случаи пръстенът е непълен, като предната част на дванадесетопръстника остава нестеснена. В лентата панкреасна тъкан обикновено има примеси от дуоденална мускулна тъкан, но не е задължително.
Пълен блокаж на дуоденалния пасаж се развива обикновено при възпаление на пръстеновидния панкреас (панкреатит).
Ранните признаци за пръстеновиден панкреас са полихидрамнион (увеличено количество околоплодни води), ниско тегло при раждането и отказ от крана веднага след раждането. Следродилните диагностични процедури включват абдоминална рентгенография, ултразвук на коремни органи, компютърна томография и др.
Лечението на пръстеновиден панкреас е оперативно и обичайно се състои в заобикаляне на стеснения участък от дуоденума чрез дуодено-дуоденостомия. Друг метод е лапароскопската гастройеюностомия.
Коментари към Пръстеновиден панкреас МКБ Q45.1