Ектопичен анус МКБ Q43.5
Докато децата с атрезия на ануса се диагностицират още в периода на новороденото, тези с ектопичен анус, особено леките форми, могат да не бъдат диагностицирани до по-късна възраст.
Ектопичен анус е аномалия, различна от атрезия на ануса с перинеална фистула и аналния отвор обикновено е с нормална големина, но изместен. Родителите на повечето от децата с тази аномалия търсят медицинска помощ поради асоциирания с аномалията тежък запек. Хирургическата репозиция на ектопичния анус е проста, но децата с тази аномалия често имат доживотни проблеми със запек, независимо от позицията на ануса. Степента на констипацията не зависи от възрастта на диагноза и корекция.
Полезно за поставяне на диагнозата ектопичен анус е измерването на индекса на позицията на ануса. Този индекс представлява съотношението на отстоянието на ануса от вулвата/скротума към отстоянието на вулвата/скротума от опашната кост. Нормалният индекс за момичета е 0.45, а за момчета - 0.54, като за нормална вариация се приема +/- 2 стандартни отклонения. Индексът на позиция на ануса, обаче, не може сам по себе си да бъде считан като индикация за хирургическа интервенция.
Анопластиката е проста процедура, която се използва за репозиция на ектопичен анус. Методът изисква постоперативни дилатации в продължение на няколко месеца след операцията и агресивно лечение на запека.
Симптоми и признаци при Ектопичен анус МКБ Q43.5
- Запек
- Фекална инконтиненция
- Фекално задръстване
- Затруднена дефекация
- Силно замърсяване на бельото
- Парадоксална диария
Коментари към Ектопичен анус МКБ Q43.5