Вродени аномалии на дихателната система МКБ Q30-Q34
Вътреутробното развитие на дихателната система е многоетапен процес, който се регулира от генетични фактори и фактори на околната среда. От ембрионалния стадий е налице близка връзка между развитието на въздухоносните пътища и кръвоносните съдове. Процесът на алвеолизация все още не е завършен при раждането и продължава през първите две години от живота. Поради общия ембрионален произход вродените аномалии на дихателната система могат да бъдат асоциирани с аномалии на гастроинтестиналния тракт. Определени вродени аномалии на дихателната система са безсимптомни и могат да бъдат открити късно.
Развитието на белите дробове е сложен процес, включващ серия от събития, подсигуряващи от една страна растежа на структурите, оформящи респираторното дърво и от друга - диференциацията на основните типове клетки. Процесите включват разделяне и разклоняване на бронхите, мултиплициране на въздушните пространства, формиране на алвеолите и васкуларизация на белия дроб.
Развитието на дихателната система започва от ембрионалния период и завършва около втората година след раждането. Дотогава се увеличава броя на алвеолите и продължава диференциацията на въздухоносните пътища.
Нарушаването на нормалните процеси на развитие води до възникване на вродени аномалии на дихателната система, които могат да засягат горните и долните дихателни пътища, белите дробове, плеврата, медиастинума. Повече за тях можете да прочетете при:
Коментари към Вродени аномалии на дихателната система МКБ Q30-Q34