Атрезия на аортата МКБ Q25.2
Атрезия на аортата е вродено състояние, при което няма комуникация между лявата камера и аортата. Аортната клапа не може да се отваря, което означава, че кръвта не може да се движи от левия вентрикул към системното кръвообращение. Единственият източник не кръв за големия кръг е ductus arteriosus. Атрезия на аортата обикновено е комбинирана с други сърдечни дефекти, най-често със синдром на хипопластичното ляво сърце.
Симптомите на атрезия на аортата обикновено се явяват скоро след раждането. Те се изразяват в сърдечен шум, цианоза, учестено дишане, раздразнителност, слаба енергичност на новороденото. Колко сериозни са симптомите зависи от тежестта на дефекта и комбинацията му с други сърдечни аномалии.
Основните методи за изследване са рентгенография на гръден кош, електрокардиограма, ехокардиография, сърдечна катетеризация, ядрено-магнитен резонанс на сърцето.
Лечението обикновено се състои в прием на лекарства, облекчаващи работата на сърцето и простагландин за поддържане на ductus arteriosus отворен, което позволява на кръвта да циркулира в организма.
Може да се наложи да се извършат няколко последователни операции. При извършване на сърдечна катетеризация, освен диагностициране на проблема, в някои случаи може да се осъществи и неговото разрешаване.
Коментари към Атрезия на аортата МКБ Q25.2