Нарушения на мускулния тонус у новородено МКБ P94
Нарушенията на мускулния тонус могат да се дължат на различни заболявания и увреждания на нервната система или мускулите. Повечето нарушения при новородените настъпват по време на бременността или в процеса на раждане и се дължат на намалено снабдяване на плода с кислород. Немалка част от нарушенията на мускулния тонус се дължат на наследствени нервно-мускулни заболявания. Понятието нервно-мускулно заболяване е широко и обхваща различни синдроми и заболявания, които пряко или косвено увреждат функцията на мускулите. Това увреждане може да се дължи на патология в самата структура на мускулите или да има проблем в сигнализацията, която се изпраща до мускула.
Рубриката нарушения на мускулния тонус у новородено включва:
- Тежка преходна неонатална миастения МКБ P94.0
- Вроден хипертонус МКБ P94.1
- Вроден хипотонус МКБ P94.2
- Други нарушения на мускулния тонус на новородено МКБ P94.8
- Нарушение на мускулния тонус на новородено, неуточнен МКБ P94.9
Клиничната картина може да включва различна симптоматика. Бебетата с преходна миастения и мускулна хипотония са отпуснати, наблюдава се мускулна слабост, имат трудности при хранене, плачът им е слаб и други.
Новородените с вроден хипертонус са със свити крайници, раздразнителни са, нарушено е храненето, крачетата и ръчичките на бебето трудно се разгъват.
Диагнозата нарушения на мускулния тонус у новородено се поставя чрез:
- щателен преглед на новороденото;
- неврологичен статус;
- лабораторни тестове;
- някои инструментални изследвания – електроенцефалография, електромиография (за определяне на функцията на мускулите), компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс.
Лечението зависи от вида на нарушението, тежестта на симптоматиката и състоянието на детето. Много важна роля за възстановяването и подобряването на мускулния тонус на новороденото има физиотерапията.
Коментари към Нарушения на мускулния тонус у новородено МКБ P94