Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Някои състояния, възникващи в перинаталния период Увреждания на плода и новороденото, обусловени от патологични състояния на майката, усложнения на бременността, раждането и родоразрешаването Увреждания на плода и новороденото от други усложнения на раждането и родоразрешаването Увреждания на плода и новороденото от родоразрешаване с цезарово сечение

Увреждания на плода и новороденото от родоразрешаване с цезарово сечение МКБ P03.4

от 31 авг 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Увреждания на плода и новороденото от родоразрешаване с цезарово сечение МКБ P03.4 - изображение
  • Инфо
  • Коментари
Инфо
Инфо
Коментари

В рубриката увреждания на плода и новороденото от родоразрешаване с цезарово сечение са включени състояния, засягащи бебето и дължащи се на родоразрешаващата операция за извличане на плода - цезарово сечение.

Цезаровото сечение представлява оперативно родоразрешение, при което плодът бива изваден през разрез на коремната стена и маточната стена. След анестезия (упойка) се прави разрез на кожата в долната част на корема, следва отпрепариране послойно на мускулите и се достига до матката, на която чрез напречен разрез се стига до кухината, отваря се околоплодния мехур, изважда се плода, израждат се плацентата и обвивките и следва затваряне на оперативния разрез. Оперативната интервенция е с кратка продължителност - обикновено в рамките на час, самото изваждане на плода трае до 10 минути.

В съвременната медицина цезарово сечение като алтернатива на вагиналното (естественото) раждане се прилага по медицински показания и по желание. Показания за приложението му са стеснение, деформации на таза и родилните пътища, предлежание на плацентата, преждевременно отлепване на плацентата, патологично предлежание на плода, застрашен плод.

Цезарово сечение не бива да се извършва при данни за инфекциозни заболявания при майката, пренасяни чрез кръвта - като СПИН и други. При Rh - несъвместимост цезарово сечение също не бива да се извършва поради риск от възникване на хемолитична болест у новороденото.

Усложненията, които могат да настъпят за плода и новороденото са свързани предимно с клиника на неонатални респираторни нарушения. Значително по-често се наблюдава преходна тахипнея у новороденото, свързана с трудности в резорбцията на феталната течност, изпълваща белия дроб интраутробно, аспирация на мекониум, трудности в адаптацията - хипотермия, хипогликемия, мозъчни кръвоизливи, енцефалопатия, травми като травма на раменния сплит, луксации на крайниците при грубо манипулиране за изваждане на плода.

При цезарово сечение по желание на майката, проведено преди термин за недоизносване или грешно изчислен термин ,новородените се раждат с данни за недоносеност, в случая ятрогенна. Прочетете повече за заболяванията свързани с недоносеност.

При раждане в ход провеждането на цезарово сечение е свързано със значителна трудност в изваждането на плода поради спускането му на изхода на таза, което води до удължаване на процеса на раждане и риск от асфиксия на плода и по-чести травми на новороденото.

Аспирацията на мекониум е тежко усложнение у новороденото, възниква поради забавяне на раждането, налично фетално страдание и поглъщането на мекониум и попадането му в дихателните пътища. Клиниката се състои в трудности в проплакването, а по-късно и нарушена динамика и физиология на дишането на новороденото, развитие на възпалителни огнища. Състоянието се свързва, освен с попадането на течност в дихателните пътища, затрудняваща акта на дишане, така и с иритативното действие на мекониума върху тях. Прочетете повече за аспирация на мекониум.

Увиването на пъпна връв около плода при изваждането му от матката рядко дава усложнения поради възможността за бърза аспирация на новороденото.

Преходната неонатална тахипнея е обикновено самоограничаващо се неинфекциозно неонатално състояние в резултат забавен клирънс на феталната белодробна течност, но може да премине в неонатален респираторен дистрес синдром. Клиниката на преходна неонатална тахипнея се изразява в дихателна честота на новороденото над 60/мин, може да има данни за тираж, засилена цианоза, при тежко и продължително протичане са налице и данни за алкално-киселинен и кръвно-газов дисбаланс. Срещат се и случаи на т.нар. "тиха тахипнея" - без данни за остър дистрес. Симптомите обикновено отзвучават в рамките на 72 часа след раждането.

Патофизиологията на преходната тахипнея показва, че за разлика от вагиналното раждане, при което течността (мекониум), изпълваща дихателните пътища, бива изгонена при акта на раждане чрез т.нар. "вагинална преса", при цезаровото сечение плодът бива изваден от маточната кухина без да се оказва външно налягане върху гръдния кош. Налице са данни и за дисфункция на натриевите канали в белия дроб, ниски нива на катехоламини, недоимък на циркулиращи кортикостероиди в майчиното кръвообращение по време и след раждането поради отпадане на силния стресов фактор. Всичко това води до нарушен лимфен дренаж в белия дроб и забавена абсорбция на течността.

От диагностичните изследвания рентгенографията на белия дроб показва усилен съдов рисунък, усилени коренови сенки, съответстващо на трудностите в дренажа на лимфната система около хилусите, може да има инфилтративни сенки.

Диференциална диагноза на преходната неонатална тахипнея се прави с аспирация на мекониум, пневмомедиастиум, вродени пневмонии и други.

Диагнозата на увреждания на плода и новороденото от родоразрешаване с цезарово сечение се поставя след преглед от неонатолог - след раждането се регистрират основните жизнени показатели на новороденото по т.нар. Апгар оценка - на 1-та минута, 5-та минута, 10-та и 15-та минута, налице са данни за раждане чрез цезарово сечение. Резултатът обикновено е по-нисък, има данни за трудности в дишането, с или без нарушения в кръвните газове и алкално киселинния баланс. Необходимо е провеждането и на пулсоксиметрия за отчитане нивото на кислорода и въглеродния диоксид. При значителни отклонения се провежда и рентгенография на белия дроб. При съмнение за мозъчни увреждания - отклонения от страна на мускулния тонус или всички показатели по Апгар се провежда и компютърна томография. Всички изследвания се повтарят за проследяване динамиката в състоянието.

Лечението на уврежданията се състои в аспирация на новороденото, поставянето му в адекватна среда в първите часове след раждането, при необходимост в кувьоз, осигурява се адекватен прием на течности, при нужда интубация. Приложението на диуретици като фуроземид или инхалаторни бета-адренергични агонисти като салбутамол за по-бърза резорбция на течността и намаляване тахипнеята трябва да е по строги показания.

Като сериозно усложнение е респираторният дистрес синдром и развитието на хиелинно-мембранна болест, исхемична енцефалопатия у новороденото.

Последни проучвания показват, че раждане чрез цезарово сечение може да доведе до епигенетични промени у новороденото, увеличен е рискът от развитие на захарен диабет 1 тип по необяснени до момента механизми - предполага се, че това се дължи на активиране на гени поради големия стрес преди раждането, за разлика от естественото раждане, където натоварването на плода е продължително разпределено.

Профилактиране на увреждания на плода и новороденото от родоразрешаване с цезарово сечение се състои в приложението на тази акушерска операция само по медицински показания, насърчаване на естественото раждане поради значително по-физиологичното протичане на родилния процес и по-бързата адаптация на новороденото.

3.3/5 3 оценки

Коментари към Увреждания на плода и новороденото от родоразрешаване с цезарово сечение МКБ P03.4

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Увреждания на плода и новороденото от родоразрешаване с цезарово сечение МКБ P03.4
    www.framar.bg 
    на 20 May 2025 в 04:52
    Коментирайте "Увреждания на плода и новороденото от родоразрешаване с цезарово сечение МКБ P03.4"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Как живеят хората с увреждания в България?

преди 1994 дни, 17 часа и 8 мин.

Бихте ли назначили човек с увреждания на работа?

преди 2518 дни, 18 часа и 19 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Temu Coupon Code $100 Off [acu639380] First Time User

преди 51 мин.

Latest Temu Coupon Code [acu639380] – Get Up to 90% OFF

преди 52 мин.

Temu Coupon Code 90% Off [acu639380] For This Month

преди 53 мин.

Latest Temu Coupon Code [acu639380] 40% OFF For Existing 202

преди 57 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЗЕИН ФАРМА ХОНДРОИТИН капсули * 90

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капсули * 30

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл

СКОТИШ ФАЙН ДУШ ГЕЛ ДИВ ХЕДЪР 200 мл

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ДЕТОКС И ОТСЛАБВАНЕ УЛТРА ЧАЙ 100 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival