Медицински грижи за майката при установени или предполагаеми аномалии и увреждания на плода МКБ O35
Медицински грижи за майката при установени или предполагаеми аномалии и увреждания на плода изискват извършването на мероприятиния с цел установяването на налични аномалии на плода и запазване пълноценното здраве на майката.
За установяването на аномалии на плода се извършва фетална морфология и биохимичен скрининг, които имат огромно значение за акушерството.
1) Бихимичния скрининг представлява изследване, чрез което се определя риска за раждане на дете със синдром на Даун (тризомия 21), синдром на Едуардс (тризомия 18), синдром на Патау (тризомия 13), синдром на Търнер (X0), триплоидии и други. и някои други вродени аномалии на плода.
Съществуват ранен и късен биохимичен скрининг.
Ранният биохимичен скрининг се извършва в първи триместър от 11 до 13+6 г.с.
Изследването включва измерване на:
- Дължина на ембриона (CRL).
- Нухална транслуценция (NT), която се измерва в мм.
- Наличието на носна кост при плода, също има голямо значение за оценката на риска.
Изследваните биохимични маркери са:
- Свободен човешки хорионгонадотропин (free β-hCG).
- Pregnancy-associeted plasma protein A (PAPP-A).
Оценката на риска за наличието на аномалии се извършва на базата на биохимичните маркери и ултразвуковите измервания на посочените параметри.
Късния биохимичен скрининг се извършва във втори триместър от 15 до 19+3 г.с.
Посредством това изследване, което се предлага на всички бременните жени, се определя възможността за наличие на три групи вродени аномалии на плода:
- Хромозомни аномалии
- Дефекти на невралната тръба и мозъчни аномалии.
- Дефекти на предна коремна стена.
Изследването включва измерване на бипариеталния диаметър (BPD) и бета-фракцията на човешкия хорионгонадотропен хормон (б-ЧХГ) и серумния алфа-фетопротеин (АФП).
2) Феталната морфология ултразвуково специфично изследване органите и системите на плода с цел оценка на феталното развитие.
Феталната морфология може да се извърши в различни срокове на бременността.
В периода от 11 до 14 г.с. може да се направи относителна преценка за развитието на основните органи и структури на плода, като това включва глава, състоянието на предна коремна стена, наличието на стомаха и пикочния мехур, крайници, локализация на плацента и други.
В периода от 18 до 23 г.с. е добре да се извърши втората фетална морфология. Отново се изследват, но значително по детайлно всички органи и структури на плода. В този срок се установяват значителна част от структурни аномалии на плода.
В периода от 28 до 32 г.с. е добре да се извърши третата фетална морфология. При нея е възможно да се установят малки, рядко срещани структурни аномалии.
Медицински грижи за майката при установени или предполагаеми аномалии и увреждания на плода изискват установяването на евентуални аномалии на плода.
При установяването на аномалии е необходимо да се уведоми бременната, да се определи дали наличните аномалии са съвместими с живота, дали могат да бъдат коригирани след раждането и в какъв срок може да стане това.
При необходимост от прекъсване на бременността трябва да се определи какъв ще бъде метода на прекъсване, възможността за настъпване на усложнения, като всичко това трябва да бъде разяснене на бременната.
Необходимо е да се направят разширени изследвания като ПКК, кръвна група, хемостаза, биохимия, урина, ЕКГ, да се осъществи консултация с интернист и анестезиолог.
Коментари към Медицински грижи за майката при установени или предполагаеми аномалии и увреждания на плода МКБ O35