Медицински грижи за майката при (предполагаемо) засягане на плода от други медицински процедури МКБ O35.7
Медицински грижи за майката при (предполагаемо) засягане на плода от други медицински процедури включва извършването на различни действия с цел запазване на бременността.
Съществуват различни медицински процедури, които изискват известни грижи за бременната след извършването им.
Медицински грижи за майката при (предполагаемо) засягане на плода от други медицински процедури включва медицински грижи за майката при (предполагаемо) засягане на плода от:
- Амниоцентеза.
- Биопсия.
- Хематологично изследване.
- Вътрематочно противозачатъчно средство.
- Вътрематочна хирургия.
1)Амниоцентезата представлява манипулация, при която се взема околоплодна течност и се изследва за установяването на различни заболявания и състоянието на плода.
Преди манипулацията е необходимо да се извърши ехография, чрез която се установяват размерите на плода, неговата позиция, локализацията на плацентата, преценя се дали пункцията ще бъде трансплацентарна.
Манипулацията започва с дезинфекция на предна коремна стена със спиртен разтвор хибитан. След това със специална игла предназначена за амниоцентеза с размер 21 G се аспирира 20 мл околоплодна течност, която се поставя и съхранява в специални контейнери. Добре е околоплодната течност на бъде бистра и да няма някакви примеси, тъй като те могат да затруднят изследването в последствие. Контейнерите с околоплодна течност се изпращат в генетичната лаборатория, където се подлагат на ДНК анализ.
След манипулацията се извършва отново оглед на плода и се измерва феталната сърдечна честота.
Усложненията след амниоцентеза са изключително редки. Те се наблюдават по-често при трансплацентарна пункция. Възможно е при засягането на съд да се получи хематом.
Други усложнения, които могат да се получат вследствие на амниоцентеза са възникване на маточни контракции, внасяне на инфекция при неспазване на правилата за асептика и антисептика, нараняване на плода с пункционната игла.
Грижите за бременната при извършване на амниоцентеза се изразяват в провеждането на разширени изследвания, които включват ПКК, хемостаза, кръвна група, урина, влагалищен секрет, биохимия, ултразвук.
След манипулацията е добре дори профилактично да се започне токолитична терапия.
Медицински грижи за майката при (предполагаемо) засягане на плода от други медицински процедури включва и хорион бипсия, вътрематочна хирургия, вътрематочно противозачатъчно средство.
2) Биопсия от хорион представлява инвазивно изследване, при което се взема хориална тъкан, която се подлага на изследване за сигурното установяване на хромозомни и генетични заболявания.
Преди манипулацията е необходимо да се извърши ехография, чрез която се установяват размерите на плода, неговата позиция, локализацията на плацентата.
Манипулацията започва с дезинфекция на предна коремна стена или влагалище със съответния дезинфекционен разтвор. След това със специална игла предназначена за хорион биопсия, под ехографски контрол се взема материал от хориона. Процедурата е почти безболезнена и кратка, а резултатите се готови за няколко дни.
Усложненията след хорион биопсия са изключително редки. Съществува риск за аборт, който възлиза на 0,5-1%. Всяка бременна трябва да бъде запозната с възможните усложнения, които могат да настъпят и трябва да даде писмено съгласието си за извършването на манипулацията.
Грижите, които се полагат за бременната при извършване на хорион биопсия се изразяват в провеждането на разширени изследвания, които включват ПКК, хемостаза, кръвна група, урина, влагалищен секрет, биохимия, ултразвук.
След манипулацията е добре да се започне токолитична терапия.
3) Вътрематочно противозачатъчно средство в съчетание с бременност е изключително рядко срещано.
Вътрематочната бременност при наличие на интраутеринен песар теоретично има шанс в случай, че майката иска да запази бременността.
Има съществен риск от усложнения с напредването на бременността, но премахването на вътрематочния песар в ранна бременност намалява тези рискове и увеличава шансовете за по-добър резултат.
Наличието на вътрематочно противозачатъчно средство по време на бременността се установява посредством анамнезата и ехографското изследване.
При наличие на вътрематочно противозачатъчно средство по време на бременност лекаря може да се опита внимателно да извади вътрематочния песар чрез издърпване на нишките свързани със спиралата в случай, че са видими. Трябва да се знае, че при отстраняването на спиралата може да се стигне до разстройване на бременността.
4) Вътрематочна хирургия изразява в извършването на оперативна интервенция върху плода in utero.
Това са високо специализирани изключително трудни инвазивни интервенции, които се извършват с цел корекция на установен фетален дефект или патология застрашаваща живота му.
Вътрематочна хирургия се предприема при установени аномалии, които подлежат на корекция, наличие на лека степен на срасналост между плодовете, наличие на трансфузионен синдром (лазерно разделяне на плацентите) и други.
За установяването на аномалиите основно значение има ехографията. Посредством нея може да се установи локализацията и вида на аномалията, нейната тежест и възможностите за корекция.
Грижите, които се полагат за бременната при извършване на вътрематочна хирургия се изразяват в провеждането на разширени изследвания, които включват ПКК, хемостаза, кръвна група, урина, биохимия, ултразвук.
Съществува риск за аборт и инфекция след интервенцията, затова е добре да се започне токолитична и антибиотична терапия.
Коментари към Медицински грижи за майката при (предполагаемо) засягане на плода от други медицински процедури МКБ O35.7