Венозни усложнения по време на бременността МКБ O22
Растежа на плода по време на бременност оказва компресия над околните тъкани и влияе върху венозната система в малкия таз. Бремеността увеличава 6 пъти риска от тромбоемболични заболявания.
Общата честота на венозните усложнения по време на бременността е 1,2% сред всички бременни и родилки.
Рисковите фактори за възникване на разширени вени по време на бременност са:
- Самата бременност предразполага към повишена съсирваемост на кръвта. През първото тримесичие се повишава нивото на фибриноген, протромбин, фактор IX, X. Намалява активността на фибринолитичната система и на антитромбин III.
- Забавяне на венозното отичане на кръвта от долните части на тялото.
- Засегналия начин на живот по време на бременост.
- Напреднала възраст и многораждания.
- Прекарани тромбоемболични заболявания в миналото.
- Къвна група 0 е свързана с намалена честота на тромбоемболии, а останалите групи са с повишен риск от тромбоемболични усложнения.
Най-честите венозни усложнения по време на бременност са разширени вени. По рядко са повърхностен и дълбок тромбофлебит.
Разширените вени са заболяване, което се проявява с неравномерно разширяване и змиевидно нагъване на подкожните вени на краката.
Повърхностен тромбофлебит е асептично възпаление на вените с тромботичен процес в тях. Названието на заболяването trombus - съсирек и phlebitis - възпаление на венозната стена, дефинира природата му. Възпалителният процес засяга и периферните тъкани и кожата. Състоянието е известно като перифлебит.
Дълбок тромбофлебит - флеботромбоза е заболяване, при което се формира тромб в лумена на вена на дълбоката, субфасциална венозна система. Това предизвиква вторична възпалителна реакция, която постепенно обхваща тромба, венозната стена и перивенозните тъкани.
Патогенезата на венозните усложнения по време на бременността е много специфична.
Бременността предразполага към разширение на вените, чрез хормонално и механично въздействие. Хормонално въздейства е чрез естрогените и гестагените, а механичното въздействие върху вените е чрез увеличената матка, която затруднява оттичането на кръвта от долната половина на тялото.
Разширението на вените се засилва с напредване на бременността и увеличаването на размерите на матката.
Клинична картина при венозните усложнения по време на бременността е характерна.
Бременни с най-честото венозно усложнение – разширени вени, се оплакват от дискомфорт, болки и отоци в краката. Краката се усещат напрегнати.
По-често разширените вени протичат безсимтомно. След раждане разширените вени се подобряват и изчезват.
При повърхностния тромбофлебит се опипва плътно възлесто уплътнение и зачервяване на кожата около вената. Кожата е болезнена и топла. Липсва обща температура, пулса е почти непроменен. Прогнозата е добра не настъпва емболизация.
За дълбокия тромбофлебит е характерна триадата: болка, оток и промяна в цвета на кожата. Температурата е повишена, има тахикардия (ускорена сърдечна дейност).
Колкото по-изявена е клиничната симптоматика при дълбокия тромбоемболизъм, толкова по-здраво е закрепен тромба към стената на кръвоносния съд.
Диагнозата при венозните усложнения по време на бременността не е толкова лесна задача.
При разширени вени тя се поставя лесно при оглед - виждат се разширени вени по краката и вулвата. Инструментално се прилага доплерова ултразкувова сонография - неинвазивно изследване, флебография - рентгеноконтрастно изследване.
Диагнозата на повърхностен тромбофлебит се поставя при оглед - по протежение на повърхносната вена, която е засегната се опипва плътна или възлеста резистенция със зачервяване на кожата, която е болезнена.
Диагнозата на дълбок тромбоемболизъм се поставя по-трудно. Половината от болните, които имат болезнени и подути пръсти на краката и има съмнение, че са с дълбок тромбоемболизъм при изследване с венография се оказва, че имат нормални здрави вени. Другата половина от засегнатите бременни жени нямат оплаквания, но се стига до фатални емболизации.
Лечението при венозните усложнения по време на бременността е специфично.
Разширените вени след раждане обикновено се самоизлекуват. Лечението е консервативно и включва постелен режим с повдигнати крака, избягване на дълготрайно стоене прав, носене на еластични чорапи. Оперативното лечение на разширени вени не се препоръчва по време на бременост. При индикации се предприема операция два месеца след раждането. При варици на вулвата се препоръчва носене на еластичен колан, който минава през вулвата, по подобие на еластичните чорапи при варици на краката.
При повърностния тромбофлебит се поставят локално влажни и топли компреси и се маже с кинетол, краката се повдигат в леглото. Излекуването става за една до три седмици.
При дълбокия тромбофлебит се прилага хепарин - антикоагулантно лечение. Това е наложително, за да се избегне риска от развитие на венозна тромбоемболиза. Хепаринът инхибира тромбина, чрез което се възпрепятства превръщането на фибриноген във фибрин.
Профилактиката на разширените вени по време на бременност влючва следните съвети тъй като самата бременност увеличава теглото на жената и се повишава напрежението върху краката, се препоръчва по-чести почивки и избягване на дългото стоене в право положение, не се препоръчва обездвижен начин на живот по време на бременост, а умерено натоварване.
Коментари към Венозни усложнения по време на бременността МКБ O22