Мозъчна венозна тромбоза по време на бременността МКБ O22.5
Мозъчна венозна тромбоза по време на бременността представлява рядко срещано заболяване.
Към мозъчна венозна тромбоза по време на бременността принадлежи тромбоза на мозъчните венозни синуси по време на бременност.
Тромбоза на мозъчните венозни синуси по време на бременност е много рядко срещано усложнение, което се наблюдава в късна бременност и ранен пуерпериум и се предизвиква вследствие от придобития хиперкоагулационен статус.
Патогенезата на това състояние се обяснява с наличния повишен вискозитет и коагулолабилитет на кръвта, забавен кръвен ток във венозната система, застой в малкия кръг на кръвообращението, повишено интракраниално налягане.
Клиничната картина при мозъчна венозна тромбоза по време на бременността може да се представи със симптоми, които са неспецифични и многообразни, правейки по този начин диагнозата при това състояние доста трудна. Симптомите, които могат да се наблюдават са главоболие, повръщане, световъртеж. Понякога клиниката може да наподоби психиатрично разтройство (невроза, хистерия, депресия).
Основно значение за поставянето на диагнозата имат анамнезата, клиничната картина, лабораторните изследвания, КАТ, ЯМР и други.
Диференциална диагноза се прави с мозъчен тумор, мозъчен кръвоизлив, менингоенцефалит, еклампсия и други.
Лечението при мозъчна венозна тромбоза по време на бременността се осъществява посредством антикоагуланти. За целта се използват хепарин или фраксипарин в съответните дози.
Коментари към Мозъчна венозна тромбоза по време на бременността МКБ O22.5