Еклампсия по време на бременността МКБ O15.0
› Причини
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Еклампсия по време на бременността представлява остро животозастрашаващо състояние, което се характеризира с тонично - клонични гърчове, по време на които има загуба на съзнанието и изпадане в състояние на кома. Честотата на еклампсия е между 0,5 и 2% от бременностите.
Причини
Основната причина за развитие на еклампсия по време на бременността е тежката неконтролирана прееклампсия.
Патогенеза
Патогенезата на еклампсията по време на бременността е много специфична. Много характерно за това заболяване е тежкия вазоспазъм.
- При спазъм на кръвоносните съдове в мозъка се установява мозъчен оток и тежка мозъчна енцефалопатия.
- При засягане на бъбреците се установяват тубулни и гломерулни некрози, белези на остра бъбречна недостатъчност.
- При спазъм на чернодробните съдове се установяват чернодробни некрози, появява се клиниката на тежка чернодробна кома, която дава много висока смъртност.
Клинична картина
Клиничната картина на пълния екламптичен пристъп минава през няколко фази:
- Непосредствено преди пристъпа се забелязват леки фебрилни потрепвания на лицевата мускулатура;
- Няколко секунди след това започва генерализиран тоничен гърч, който обхваща цялата скелетна мускулатура, включително и дихателната. Развива се цианоза. Вследствие превалиране силата на екстензорната мускулатура крайниците са изпънати, трупът е в опистотонус. Тази фаза трае средно 15-20 секунди;
- Третата фаза на екламптичния гърч е клоничната. Тя се характеризира с разхвърляни безцелни движения на крайниците. Това състояние продължава 1-2 минути и настъпва следващата фаза;
- Четвъртата фаза се характеризира с коматозно състояние, което трае различно време - от няколко минути до часове и дни. Излязлата от кома болна има пълна амнезия за случилото се.
Непосредствена причина за смъртния изход при една еклампсия може да бъде мозъчна апоплексия, белодробен оток или тежка респираторна и метаболитна ацидоза.
Диагноза
Диагнозата се поставя на базата на клиничната картина.
Диференциална диагноза
Диференциална диагноза при еклампсия по време на бременността се прави със съдови заболявания на мозъка, хипертензивна енцефалопатия, феохромоцитом, тумори на мозъка, менингити, енцефалити, епилепсия.
Лечение
Лечението при еклампсията по време на бремнността се провежда със седативна и антиконвулсивна терапия. Магнезиевият сулфат и особено магнезиевият глюконат са предпочитани медикаменти за борба с гърчовата симптоматика при еклампсия. Втората група препарати в терапевтичния план на еклампсията са барбитуратите.
При неповлияващ се от интензивно и целенасочено лечение токсикозен синдром, при възникнали белези на влошаване се провежда преждевременно родоразрешение, при възможност не по-рано от 36 гестационна седмица на бременността. При започнало раждане по принцип то се води per vias naturals (по естествен път) - евентуално section cesarean при компетентна анестезия и реанимация.
Заглавно изображение: freepik.com
Симптоми и признаци при Еклампсия по време на бременността МКБ O15.0
ВсичкиБиблиография
https://www.healthline.com/health/eclampsia#:~:text=Eclampsia%20is%20a%20severe%20complication,and%20convulsions%20(violent%20shaking).
https://en.wikipedia.org/wiki/Eclampsia
https://emedicine.medscape.com/article/253960-overview
https://medlineplus.gov/ency/article/000899.htm
Ангел Димитров, “Акушерство"; издателство АРСО
William’s Obsetrics 24 edition
Коментари към Еклампсия по време на бременността МКБ O15.0