Овариална бременност МКБ O00.2

› Диагноза
› Лечение
› Прогноза
Въведение
Бременност, при която плодът се развива извън матката, се означава като ектопична или извънматочна бременност. Бременност, при която плодът се развива в яйчника на жената, се нарича овариална бременност.
Извънматочната бременност е описана за първи път в 963 г. пр. Хр. от арабски лекар хирург Албуказис, показател, че това рядко срещано състояние е известно още от древни времена.
Причини и рискови фактори
Овариалната бременност съставлява около половин до три процента от всички ектопични бременности с честотата около 1:7000 до 1:40 000 раждания.
Като цяло тя е много рядко срещано състояние, което се диагностицира трудно и се лекува по специфичен начин, като показва потенциален животозастрашаващ характер с риск от тежко кървене.
Точните причини и механизъм за развитие на овариална бременност не са напълно изяснени, но се предполага, че основните причини, водещи до овариална бременност са:
- нарушения в овулацията: в случай, че яйцеклетката остане капсулирана в яйчника след овулация, може да настъпи имплантация в яйчника
- нарушения в оплождането: в редки случаи сперматозоидите оплождат яйцеклетката преди нейното освобождаване и напускане на фоликула
- нарушения в придвижването: в редки случаи овариална бременност настъпва поради ретроградна миграция на оплодената яйцеклетка и придвижване назад към яйчника вместо напред през фалопиевите тръби
Редица фактори и подлежащи заболявания могат да увеличат риска от развитие на овариална бременност, включително прекарани възпалителни процеси на яйчниците, перитонит, полово преносими заболявания (гонорея, хламидиаза), яйчникови тумори, цикатрикси и адхезии в малкия таз, параовариални кисти, които да фиксират тръбата и да пречат на перисталтиката, ендометриоза, предходна извънматочна бременност и други.
Симптоми и усложнения
Овариалната бременност протича с характерни клинични белези, съобразно вида на нарушенията, срока на бременността, развитието на усложнения. Най-общо овариалната бременност бива:
- първична овариална бременност: при наличие на ектопичен ендометриум в яйчника (ендометриоза)
- вторична овариална бременност: състоянието възниква на по-късен етап, обикновено след настъпил аборт
Клиничната картина при овариална бременност силно наподобява тази при другите форми на ектопична бременност, особено тубарна бременност, като в много случаи само по клинични белези трудно могат да се различат двете форми на извънматочна бременност.
Овариалната бременност протича с болка и дискомфорт в долната абдоминална област, по-често едностранни или с дифузен характер, аменорея (липса на менструация), кървене от гениталиите, което най-често е кафеникаво, зацапващо бельото, оскъдно. Възможно е да се развие хемоперитонеум (събиране на кръв в перитонеума). Пациентката може да се оплаква от главоболие, общо неразположение, гадене, напрежение в гърдите, повишаване на температурата.
Основните усложнения включват руптура, аборт, тежка хеморагия със значителен вътрешен кръвоизлив, имащи потенциален животозастрашаващ характер.
Диагноза
За диагнозата овариалната бременност основно значение имат оплакванията на бременната жена, лабораторно потвърждение на бременността и образните изследвания, потвърждаващи извънматочната локализация:
- разпит и преглед: жените се оплакват от болка в корема, гадене, аменорея, която невинаги е задължителна, зацапващо кръвотечение от гениталиите. Важно значение имат данните за подлежащи заболявания, възпаление и инфекции в тазовата област, предшестваща ектопична бременност и други
- лабораторни изследвания: установява се повишение на човешкия хорионгонадотропен хормон, но с необичайна динамика. Възможни са промени в белия и червения кръвен ред
- образни изследвания: трансвагинална ехография, доплерова ехография, при необходимост може да се наложи извършване и на диагностична лапароскопия за потвърждаване на състоянието. Липсата на плоден сак в маточната кухина при положителни проби за бременност и особено установяването на плоден сак извън маточната кухина правят диагнозата окончателна
Диференциална диагноза на овариалната бременност се прави с другите форми на ектопична бременност, торзио на овариална киста, маточен аборт, руптура на жълтото тяло, остър салпингит, остър апендицит.
При всяка пациентка в репродуктивна възраст с картина на остър корем или тежка вътрешна хеморагия в диференциално диагностичния план обезателно трябва да влиза в съображение и ектопичната бременност.
Лечение
Лечение при овариална бременност включва комплексни и своевременни мерки с цел намаляване риска от сериозни усложнения или овладяване на вече развили се такива. Лечението може да бъде консервативно (с лекарства), но се предпочита оперативният подход с хирургично прекъсване на бременността:
- консервативно лечение: консервативно медикаментозно лечение с метотрексат се прилага рядко, но е опция в определени единични случаи
- оперативно лечение: оперативното лечение включва извършване на лапаротомия, овариектомия (операция, при която се премахва яйчникът, в който се развива плодът)
Жените се проследяват за период от няколко месеца, като в първите шест месеца се препоръчва избор на подходяща и надеждна контрацепция.
Последващото забременяване изисква стриктен мониторинг и чести лабораторни и образни изследвания.
Прогноза
Прогнозата е благоприятна при ранно поставяне на диагнозата и при необременена фертилна анамнеза (тазово възпалителна болест, тазови операции, нередовни месечни цикли, полово предавани заболявания и други) и вземане на необходимите мерки за прекъсване на бременността. Рецидивите на ектопична бременност са чести и следва да се имат под внимание, но забременяване и нормално износване на бременността са напълно възможни.
Профилактиката на овариалната бременност се състои в предпазване от възпалителни заболявания на гениталиите и от нежелани бременности.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Ovarian_pregnancy
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9733817/
https://radiopaedia.org/articles/ovarian-ectopic-pregnancy-1
https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/uog.27549
https://www.isuog.org/clinical-resources/patient-information-series/patient-information-pregnancy-conditions/early-pregnancy/ovarian-ectopic-pregnancy.html
https://jmedicalcasereports.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13256-015-0774-6
https://bmjopen.bmj.com/content/4/12/e006447
ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към
- Възстановяване след извънматочна бременност
- O00 Извънматочна [ектопична] бременност
- O00.0 Абдоминална бременност
- O00.1 Тубарна бременност
- O00.8 Други форми на извънматочна бременност
- O00.9 Извънматочна бременност, неуточнена
- Рядък тип бременност, при който плодът се развива в корема, приключва успешно и за майката, и за бебето
- Травмата от извънматочната бременност: "Това е най-лошото нещо, което ми се е случвало някога"
Коментари към Овариална бременност МКБ O00.2