Хиперстимулация на яйчниците МКБ N98.1
Хиперстимулация на яйчниците представлява едно от най-често срещаните усложнения, което се наблюдава в асистираната репродукция.
Хиперстимулация на яйчниците е комплекс от патологични симптоми, възникващи на фона на приеманите стимулатори на овулацията, характеризиращ се със значително увеличение на яйчниците, увеличено производство на фоликули, понякога кървене и други симптоми.
В последно време се обръща голямо внимание на това усложнение
Различават се три клинични степени при хиперстимулация на яйчниците :
- Лека степен – появява се чувство на тежест, напрежение, подуване на стомаха, появяването на слаби постоянни болки в стомаха. Яйчниците са увеличени до 5-7 см и в тях има много фоликули и кисти (при преглед с ултразвук).
- Средна степен – болките в стомаха са доста силни, появява се гадене, повръщане, възможна е и диария. Общото състояние се влошава значително. Подуването на стомаха е още по-голямо и вече се отразява и на теглото. Яйчниците се увеличават до 8-12 см, а коремната кухина се пълни с асцитна течност (съдържаща лимфа или кръв).
- Тежка степен – общото състояние е доста влошено. Освен всички други пробеми има и затруднено дишане, тахикардия. Подуването и напрежението на стомаха се увеличава, както и количеството на асцитната течност в коремната кухина.
Диагнозата при хиперстимулация на яйчниците се поставя от лекар специалист.
Избягването на това усложнение се заключва в индивидуален подход към всеки един конкретен случай.
- Добре е в началото да се отчитат изходните нива на естрогена и размерите на яйчниците.
- Определят дозите гонадотропини, като се започне от по-минимални
- Намаляване на периода на стимулация – по-ранно назначаване на стимулиращите препарати;
- Ежедневно наблюдаване на състоянието на пациентите и размера на яйчниците в периода на лечение и в течение на 2-3 седмици след като приключи;
- Контролиране на нивото на естроген в кръвта и провеждане на УЗИ, позволяващи да се следят яйчниците и растящите фоликули.
Лечението при хиперстимулация на яйчниците не е лесна задача.
При леката форма на усложнение обикновено не трябва медикаментозно лечение. В повечето случаи се налага най-вече почивка, приемане на много течности и наблюдаване на общото състояние.
При средно и тежко усложнение се налага лечението да се проведе в болнични условия под засилен контрол на функцията на сърдечно–съдовата система и дихателната система, черния дроб и бъбреците. Наблюдава се промяната в теглото и изменението на подуването на корема.
Прогнозите при лека и средна степен на хиперстимулационния синдром са по-скоро благоприятни.
Симптомите по правило изчезват до 3-6 седмици след като са се появили. Тежката форма заплашва здравето и живота на пациентите.
Коментари към Хиперстимулация на яйчниците МКБ N98.1