Женско безплодие, свързано с липса на овулация МКБ N97.0
Безплодие при жената представлява неспособност една съпружеска двойка да създава поколение, (без да използва противозачатъчни средства) в продължение на 2 години след сключване на брака, ако партньорите са под 35 години или в продължение на 6 месеца ако са над 35 години, като причината за това е в жената.
Женско безплодие, свързано с липса на овулация, представлява състояние, което се характеризира с невъзможност за забременяване поради липса на овулация.
Причини за безплодие, свързано с липса на овулация при жената могат да бъдат:
- Наличие на смущения в хипоталамо-хипофизарната ос (хормонални нарушения), които водят до липса на овулация.
- Ендокринни заболявания и нарушения - диабет, нарушения във функцията на щитовидната жлеза, надбъбречни смущения, обменни нарушения, анемии и др, които също могат да доведат до липса на овулация.
Като цяло установяването на причините за безплодие при жената е сложен проблем, тъй като в повечето случаи то се дължи на различни фактори, които имат съвкупно патологично влияние.
За установяването и поставянето на диагнозата женско безплодие, свързано с липса на овулация основно значение имат извършването на следните диагностични процедури:
Извършването на тестове за овулация, като за целта се използват специални такива.
Измерване на базалната температура - тя се измерва в продължение на 3 менструални цикъла, като се регистрира и честотата на полови сношения. Методът се основава на влиянието на прогестерона в лутеиновата фаза (на жълтото тяло) върху терморегулаторния център и последвалата повишена температура. Покачването е с 0,2-0,6 градуса. Измерването на базалната температура се извършва сутрин в едно и също време преди ставане от леглото с предварително подготвен от вечерта термометър, който се поставя от 3-5 мин в ануса. Необходимо е едновременно с това да се отчитат и функционалните промени, които стават във влагалищната част на маточната шийка, цервикалния канал и цервикалния секрет. Повишаването на базалната температура става 2-3 дни след овулацията.
Определяне стойностите на плазменото ниво на фоликулостимулиращия хормон, лутеинизиращия хормон, пролактин, естрадиол и прогестерон във фоликуларната фаза (7 ден), овулацията (14 ден) и в лутеиновата фаза (21 ден) дава данни за динамиката на хормоналните промени на менструалния цикъл.
Оценка на цервикалния скор - Включва появата на зеничен феномен в дните около овулаторния пик (при оглед на маточната шийка при преглед има вид на зеница на око), засилена точливост на секрета, поява на папратов феномен, прозрачност при липса на клетъчни елементи, отлична проникваща способност на сперматозоидите, определяне на биофизичните свойства на цервикалния секрет.
Ултразвукова диагностика - за динамично измерване на зреещите фоликули (фоликулометрия) и доказване на овулация.
Лечението при безплодие, свързано с липса на овулация при жената е специфично и зависи от причината, която води до нарушаване на процеса на овулация.
Когато причината за това е ендокринно заболяване или нарушение е необходимо да се осъществи консултация с ендокринолог, който да предприеме съответните мерки за нормализиране на хормоналния баланс, с което се възобновява много често и процеса на овулация.
Коментари към Женско безплодие, свързано с липса на овулация МКБ N97.0