Хематом на широката връзка на матката МКБ N83.7
› Какво представлява широката връзка на матката?
› Причини
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Хематомът на широката връзка на матка представлява натрупване на кръв в широката връзка, която е част от поддържащия апарат на матката. Хематомите представляват натрупване на кръв (обикновено съсирена) в органи, тъкани или пространства. Причината за появата на хематомите е разкъсване на съдове травми. Образуването на хематомите се осъществява най-често по време на раждането. За пуерперален хематом се премиема хематомът, който е достатъчно голям, за да предизвика субективни оплаквания при родилката. Симптоматиката започва при наличие на хематом с размери повече от 3,5 см в диаметър.
Класификация
Хематомът на широката връзка на матката принадлежи към така наречените пуерперални хематоми. Пуерпералните хематоми се появяват като усложение на послеродовия период (пуерпериум). Към тях се причисляват:
- вулварен хематом (haematoma vulvae);
- вагинален хематом (haematoma vaginae);
- хематом на широката връзка на матката (hematoma plicae latae);
- ретроперитонеален хематом (haematoma retroperitonealis).
Какво представлява широката връзка на матката?
Матката е част от вътрешните органи на женската полова система, заедно с влагалището, яйчниците и маточните тръби. Матката притежава добре развит, поддържащ апарат от връзки и образувания на перитонеума, които осигуряват положението на органа.
Коремницата (перитонеум) служи за връзка на матката с покочния мехур, правото черво и страничните стеми на малкия таз. Връзките на матката са следните:
- lig. latum uteri – широка връзка на матката. Тя представлява продължение на коремницата и притежава два листа. Горният и край се образува от опораците на маточната тръба (mesosalpinx) и яйчника (mesovarium). Останалата част на широката връзка служи за опорак на матката (mesometrium). Встрани от матката, между двата листа на широката връзка се образува съединително тъканно пространство, през което преминават кръвоносни съдове, нерви и връзки.
- lig. teres uteri – обла връзка на матката. Тя започва от горния край на маточните ръбове, преминава през широката връзка, навлиза в слабинния канал и завършва в подкожието на голямата срамна устна. Дължината на тази връзка е 12-14 см.
- lig. sacrouterinum – кръстцово маточна връзка. Тя осъществява връзката между маточната шийка и предната повърхност на кръсцовата кост, заобикаляйки ректума.
- Lig. cardinale uteri – свързва матката със страничните стени на тазовата кухина. Намира се под lig. latum uteri, като конкретно представлява уплътнение на lig. latum uteri.
Прочетете повече тук:
» Матка
Структура |
Съдържание |
Анатомия |
Клинично значение |
lig. sacrouterinum |
|
Свързва матката с кръсцовата кост |
При увреждане може да се стигне до пролапс на тазовите органи |
lig. teres uteri обла връзка на матката |
|
Свързва маточните кантове с големите срамни устни и преминава през canalis ingiunalis. Преминава през широката маточна връзка |
Ингвинални хернии |
lig. latum uteri широка връзка на матката |
Перитонеум, кръвоносни съдове и нерви, през широката връзка на матката преминава и облата връзка. |
Mesosalpinx, mesoovarium, mesometrium, a. et v. uterina |
Прекъсва се при хистеректомия (премахване на матката) |
Lig. cardinale uteri |
А. et v. uterina пикочопровод |
|
Причини
Етиологията на тазовите хематоми е свързана с рисковите фактори за майчина травма и заболявания на майката, предразполагащи към образуването на хематом. По време на раждането основните рискови фактори за образуване на хематом на широката връзка на матката са:
- епизиотомия – акушерска операция, чиято цел е проправяне на път на плода през мекия родов канал. Епизиотомията е най-честата техника за разширение на перинеума и влагалището.
- седалищно предлежание – с този термин се означава положението на плода, при което предлежащата част не е главата, а е седалището. Раждането по естествен път при седалищно предлежание с свързано с по-висок травматизъм на майката и на плода, подари факта, че главата се ражда последна, а тя е с най-големия диаметър. При този тип предлежание тя трябва да премине през родовите пътища без да е конфигурирана и без те да са разширени достатъчно.
- преципитирано раждане – всяко раждане, което завършва в рамките на 3 часа.
- пудендален и парацервикален блок – видове локална анестезия, прилагани по време на раждане или при извършване на акушерски операции.
Изображение: teachmeobgyn.com; The original uploader was Jeremykemp at English Wikipedia., Public domain, via Wikimedia Commons; drugs.com
Предразпологащи фактори от страна на майката са:
- варикозно разширени съдове на широката връзка, на влагалището, на вулвата;
- прееклампсия – състояние, което се проявява по време на бременността и се характеризира с триадата хипертония, протеинурия и отоци,;
- инфекции;
- нарушения в коагулацията.
Прочетете повече тук:
» Преципитирано раждане МКБ O62.3
» Прееклампсия, неуточнена МКБ O14.9
» Спонтанно раждане при седалищно предлежание МКБ O80.1
Симптоми
Хематомите на широката връзка на матката се появяват с клиничната картина на остра кръвозагуба – бледа кожа, мек пулс, ниско артериално налягане. Наличието на нарастващ хематом може да се манифестира с появата на остра болка в корема.
Диагноза
При палпация на корема се опипва маса, която измества матката встрани или нагоре. Натрупването на кръв е над кардиналния лигамент, към широката връзка. Ултразвуковото изследване потвърждава диагнозата. Този хематом може нагоре и встрани да достигне до бъбреците. Възможно е разкъсване на перитонеума и изливане на кръв в перитонеалната кухина.
Изображение: gynecolsurg.springeropen.com
Лечение
Лечението на хематомите зависи от вида и размера им, както и от причината тяхната поява. Консервативен подход се прилага при малки хематоми с размери до 5 сантиметра, които не нарастват. При увеличаващ се хематом задължително се прибягва към оперативно лечение. Преди предприемането му трябва да се стабилизира хемодинамиката на родилката. Оперативното лечение се извършва в операционна. Съсиреците се евакуират, течната кръв се аспирира, кървящите съдове се лигират.
Профилактика
Профилактиката на хематома на широката връзка на матката се състои в минимизиране на рисковите фактори за възникването му.
Заглавно изображение: freepik.com
Библиография
https://www.exxcellence.org/list-of-pearls/management-of-broad-ligament-extension-and-hematoma-during-a-cesarean-delivery/#:~:text=Broad%20ligament%20hematomas%20can%20result,typically%20results%20in%20slower%20expansion.
„Акушерство“, проф. д-р Ангел Димитров, издаделство АРСО
https://gynecolsurg.springeropen.com/articles/10.1007/s10397-006-0184-2
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/sono.12223
Коментари към Хематом на широката връзка на матката МКБ N83.7