Други увреждания на простатата МКБ N42

Простатата представлява жлеза с изключително важни функции, която под въздействието на различни фактори, влияния, субстанции претърпява различни по води промени с развитие на съответните нарушения.
Някои от заболяванията, ангажиращи простатната жлеза, се срещат изключително често в клиничната практика (такива например са простатит, хиперплазия на простатата), докато други показват по-ниска честота.
Към други увреждания на простата се включват няколко заболявания, които се отличават с по-ниска честота, срещат се рядко в клиничната практика, но изискват своевременни мерки с цел изключване на по-сериозни подлежащи увреждания.
Други увреждания на простатата: видове, особености, симптоми
Към други увреждания на простатата се включват няколко заболявания, обособени в отделни нозологични единици, които се отличават със своите особености, както по отношение на етиопатогенезата, клиничното протичане, така и по отношение на диагностичния и лечебния подход.
За развитието на тези заболявания влияние оказват различни фактори и вредни въздействия, като в много от случаите е трудно да се идентифицира конкретната причина, станала виновник за изявата на конкретното увреждане.
Най-често влияние оказват хормонални фактори и ендокринни нарушения, вредни въздействия от околната среда, включително лъчетерапия, йонизираща радиация, токсични субстанции, роля играят и някои подлежащи увреждания по хода на урогениталния тракт, генетична предиспозиция, анатомични особености и много други.
Към други увреждания на простатата се включват следните нарушения:
- камък на простатата: камъни в простатата се развиват по-често с напредване на възрастта, като могат да бъдат както първични (формирани в простатата), така и вторични (попаднали там при конкременти по хода на урогениталната система). Дълго време могат да протичат напълно безсимптомно, като се откриват случайно. При наличие на прояви по-често се описват дизурия, болка с различна локализация, рядко системни прояви
- застой и кръвоизлив в простатата: застой и кръвоизлив в простатата често се асоциират с наличие на друго подлежащо увреждане на жлезата, а могат да се причинят и в резултат на извършване на определени диагностични или лечебни манипулации (ятрогенно). Могат да предизвикат различни по вид симптоми, като особено характерно е наличието на кръв в еякулата и/или урината
- атрофия на простатата: при атрофия на простатата се наблюдава намаление на нейния обем и функционална активност. Състоянието имитира по лабораторни и образни изследвания някои форми на рак на жлезата (аденокарцином на простатата), поради което е необходимо своевременно изясняване на диагнозата и изключване на подлежащ неопластичен процес. При атрофия на простатата проявите най-често включват репродуктивни нарушения, микционни нарушения, ендокринни прояви и други
- други уточнени увреждания на простатата: към други уточнени увреждания на простатата се включват някои срещани рядко в клиничната практика състояния, като например киста или множество кисти на простатата, атония на жлезата, асиметрия в дяловете и други, протичащи често безсимптомно или с неспецифични прояви
- увреждане на простатата, неуточнено: при невъзможност за причисляване на уврежданията на простатата при конкретния пациент към известните нозологични единици и изключване на други увреждания на жлезата състоянието се означава като увреждане на простатата, неуточнено. Може да протече от безсимптомно до с наличие на многообразни и с различна тежест прояви
Макар и срещани рядко в клиничната практика тези състояния крият своите рискове и могат да причинят различни по вид и тежест усложнения, като например инфектиране, допълнително възпаление, неопластично израждане, влошаване на подлежащи заболявания на урогениталния тракт и други.
Диагностициране при други увреждания на простатата
Поставянето на диагнозата при други увреждания на простатата обикновено налага комплексен подход с индивидуална насоченост, като е необходимо обстойно обработване на информацията, получена от различните диагностични методики:
- анамнеза и физикални находки: подробният разпит е насочен към откриването на евентуални рискови въздействия и вредни влияния, подлежащи увреждания и други фактори, довели до развитието на болестта. При анамнезата се обръща внимание на давността на оплакванията и тяхната субективна тежест и особености. Резултатите от физикалния преглед обикновено са оскъдни, тъй като в масовия случай липсват системни прояви, при част от пациентите са налице болка в тазовата или перинеалната област, фебрилитет. С важно информативно значение са получените от ректалното туше резултати, като палпацията на жлезата позволява установяването на промени в нейния обем, плътност, консистенция, еднородност и други особености
- лабораторна диагностика: лабораторните изследвания включват най-често пълни кръвни изследвания, анализ на урина, еякулат, простатен секрет. Често се установяват неспецифични изменения или твърде противоречиви резултати, поради което лабораторната диагностика се използва предимно за изключване на някои други заболявания, наличие на инфекциозна етиология и други
- образни и инструментални изследвания: с най-високо информативно и диагностично значение и често използван метод за потвърждаване на диагнозата е образната диагностика. За целта се извършва ехографско (ултразвуково) изследване на простатната жлеза, което позволява визуализация на налични промени в нейните размери, еднородност и особености. При необходимост може да се назначат и други образни изследвания като компютърна томография, рентгенография, урография, ядрено-магнитен резонанс и други. Макар и рядко, но с най-висока информативна стойност, може да се назначи извършване на биопсия на простатата, като полученият материал се подлага на подробен хистологичен анализ и на практика поставя или потвърждава диагнозата (а в много случаи се използва и за изключване при съмнения на подлежащ неопластичен процес)
Диференциалната диагноза е широка и налага изключване на другите, често срещани в клиничната практика заболявания, ангажиращи простатата, като остър и хроничен простатит, доброкачествена хиперплазия на жлезата, рак на простатата и други.
Лечение при други увреждания на простатата
Лечението при други увреждания на простатата се определя индивидуално при всеки отделен пациент в зависимост от редица фактори, като с най-голямо значение са вид и особености на заболяването, наличие на усложнения, други подлежащи заболявания, възраст, здравословно състояние и други.
Често терапията е предимно симптоматична, като се използват лекарства и различни лечебни методики за овладяване и забавяне прогресията на болестта, овладяване на проявите и подобряване комфорта на пациента.
При наличие на инфекциозна компонента се назначава подходяща антибиотична терапия, като обикновено се препоръчват широкоспектърни представители с добър профил на безопасност и често се назначават за продължително време.
При възпалителна компонента на болестта е уместно включването на подходящи противовъзпалителни средства с цел ускоряване на възстановителните процеси и въздействие върху възпалителното огнище.
При болков синдром се включват подходящи аналгетици (средства за обезболяване), при микционни нарушения и еректилна дисфункция се назначава подходяща медикаментозна терапия.
Често като допълнителен компонент от терапията се включват подходящи витаминни добавки, билки, алтернативни методики на лечение, масаж на простатата и други.
В изключително редки случаи се налага оперативна намеса, като изключение прави кистата на простатата, при която основният терапевтичен подход включва пункция на кистата или кистите.
Прогнозата при други увреждания на простатата се определя индивидуално, като се вземат под внимание редица фактори и въздействия.
Профилактичните мерки са общи и включват поддържане на добро здравословно състояние (пълноценно хранене, достатъчно движение, поддържане на нормално тегло, контрол над подлежащи заболявания), редовни профилактични прегледи и изследвания.
Видове Други увреждания на простатата МКБ N42
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ТИКВЕНО СЕМЕ + ПЧЕЛЕН ПРАШЕЦ капсули * 30
АПЕГРА капсули 175 мг * 50
ЕНТЕРОСАН P таблетки 360 мг * 20
ТермолабилниБиблиография
https://www.symptoma.com/en/info/prostatic-calculus#info
https://jamanetwork.com/journals/jama/article-abstract/299638
https://www.prostatitis.org/stones.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Prostatic_congestion
https://www.drugs.com/health-guide/chronic-prostatitis.html
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6155093/
https://librepathology.org/wiki/Atrophy_of_the_prostate_gland
Коментари към Други увреждания на простатата МКБ N42