Ювенилна остеохондроза, неуточнена МКБ M92.9
Остеохондроза при младежи е специфична група заболявания, характеризиращи с асептична некроза на костта. Тази рубрика разглежда ювенилна остеохондроза, неуточнена по локализация, но уточнена като юношеска. В тази категория от заболявания са разгледани предимно патологичните състояния, водещи до асептична некроза, а именно:
- Апофизит
- Епифизит
- Остеохондрит
- Остеохондроза
Остеохондроза се дефинира като асептична исхемична некроза. Дегенеративните изменения имат сходна етиологична, морфологична, рентгенологична картина:
- Ангажиране на незрял скелет
- Ангажиране на епифизата
- Рентгелогична промени, изразяващи се с фрагментацията и склероза
- Ремоделиране на костта
Етиопатогенезата на болестта разглежда:
- Системен микротравматизъм
- Спортен травматизъм
- Вродени аномалии на костно — ставния апарат, например дисбаланс в дължината на структурните елементи на пателата може да предизвика болестта на Sinding-Larsen-Johansson, разгледана при ювенилна остеохондроза на пателата.
- Съдови нарушения (например съдови спазми)
- Тромбоемболизъм (някои клинични проучвания установяват причинно — следствена връзка между тромбоемболизма и приема на стероидни препарати).
- Затлъстяване при деца и юноши
- Генетична предиспозиция — отново свързана с тромбоемболизма, но този път се разглежда генетични дефект, водещ до недостатъчен синтез на антитромболитични фактори като протеин S и C. Нарушава се коагулационния статус.
- Дефицит на микроелементи като мед и цинг
- Активно и пасивно тютюнопушене
Ювенилна остеохондроза, неуточнена предимно се наблюдава при деца и юноши. Причина за това е все още незавършеният костен растеж. Рискови фактори за настъпване на остеохондроза, апофизит и епифизит са:
- Интензивен и мускулен растеж, несъответстващ на костната зрялост.
- Активно спортуващи деца. При тях рисковият фактор се разглежда като повтаряне на травматизма.
- Автоимунни заболявания
При системно натоварване на залавното място на сухожилието настъпва асептично възпаление. Подобни изменения има при ювенилна остеохондроза на пателата, ювенилна остеохондроза на тибия и фибула, юношеска остеохондроза на костите на стъпалото.
Апофизитът представлява възпаление на залавното място на мускулното сухожилие на костта.
Епифизата представлява удебелен край на тръбестите кости. Епифизата служи за съчленяване ставните повърхности, както и чрез метафизата — костното израстване. Неинфекциозно възпаление на епифизата е известно като епифизит. Среща се при около 10-12% от децата с болки в мускулно — ставния апарат.
Когато се ангажира ставата и костта се касае за остеохондрит.
Началото на патогенетичната каскада от процеси се поставя от травматична увреда или първично съдово увреждане. Нарушава се регионалното кръвоснабдяване с последващо нарушаване на хондриалния растеж. Настъпват невъзвратими костни промени и ремоделиране на костта. В повечето случаи се засяга само едната епифиза или апофиза. Но в други случаи се наблюдава билатерално ангажиране. В тези случаи се касае предимно за автоимунна етиопатогенеза като например ювенилен дерматомиозит, лупус еритематодес и много други.
Въз основа на патологичните промени се наблюдават следните клинични симптоми:
- Локална болка
- Ставен оток
- Ставна скованост
- Ограничен обем от движени
- Локален еритем
Болевият синдром е с водеща симптоматична манифестация. Интензитетът и се увеличава при физическа активност и намаля при покой. Но нощем често се усилва и детето се буди. Тя може да персистира от няколко минути, няколко часа или цяла нощ.
Поставянето на диагнозата ювенилна остеохондроза, неуточнена, става след снемане на подробна анамнеза. Лекарят — специалист извършва физикален преглед, с акцент върху опорно-двигателният апарат. Назначават лабораторни изследвания, както и инструментални диагностика. Визуализиращи методики са:
При необходимост се провежда ядрено-магнитен резонанс, артроскопия и биопсично изследване.
Лечението на ювенилна остеохондроза, неуточнена, може да бъде консервативно или хирургично. Изборът на лечение зависи от засегнатата кост. Консервативното лечение се състои в:
- Обучение на пациента за щадяща двигателна активност
- Прилагане на масажи
- Физиотерапия
- Диетичен режим
Прием на аналгетици и нестероидни противовъзпалителни средства — предимно в острата фаза на заболяването.
Заболяванията от групата на "ювенилна остеохондроза, неуточнена" имат самоограничаващ се ход и с възрастта симптоматиката се израства.
Библиография
References Anderson SJ and Harris S, eds. Care of the Young Athlete, 2nd ed. Elk Grove Village, IL: American Academy of Pediatrics; 2010
Children's orthopaedics of atlanta
ЕПИФИЗИТ НА РАСТЕЖА В ДЕТСКО-ЮНОШЕСКА ВЪЗРАСТ И ХОМЕОПАТИЯ; Л. Пейчев
Катедра по Фармакология и Лекарствена Токсикология – МУ Пловдив
https://en.wikipedia.org/wiki/Epiphysis
Коментари към Ювенилна остеохондроза, неуточнена МКБ M92.9