Алгоневродистрофия МКБ M89.0
Алгоневродистрофия представлява състояние, което се характеризира с настъпване на чувство за изгаряща болка, патологични промени в костта и вазомоторни разстройства. Към тази рубрика спадат синдрома рамо-ръка, атрофия на Зудек и симпатетична рефлексна дистрофия.
Причините за възникване на алгоневродистрофия не са напълно изяснену, какти механизмите за поява на уврежданията. Някои автори предполагат че страданието е свързано с раздразнение и абнормално възбуждение на нервната тъкан, което води до възникване на абнормални импулси по дължината на нервите, които засягат кръвоносните съдове и кожата. Различни събития могат да отключат появата на алгоневродистрофия като травми, хирургични интервенции, сърдечни заболявания, дегенеративен артрит на шията, инсулт или други мозъчни заболявания, увреждания на рамото, рак на гърдата, прием на лекарства за лечение на туберкулоза или барбитурати, и други.
Клиничната картина на алгоневродистрофия е характерна. Началото на симптомите може да бъде остро или постепенно. В някои случаи, заболяването може да протече асимптомно. При половина от пациентите, заболяването протича двустранно. Съществуват 3 фази в протичането на алгоневродистрофия:
- остра фаза (3 до 6 месеца) - усещане за изгаряне, зачервяване, побеляванне, изпотяване, подуване, поява на болка и повишена чувствителност.
- дистрофична фаза (3 до 6 месеца) - ранни кожни промени, изразяващи се лъскави и задебелени кожни участъци, контрактури с постоянна болка, но с намаляване на подуването и зачервяването.
- атрофична фаза (може да персистира за дълъг период) - забуга на двигателната функция на крайника, наличие на контрактура, и изтъняване на мастния слой под кожата. Рентгенографията в този период може да покежа съществена остеопороза.
Диагнозата алгоневродистрофия се поставя след снемане на подробна анамнеза, осъществяване на щателен физикален преглед, какти и на някои лабораторни и образни изследвания като рентгенография, магнитен резонанс, компютърна томография и други.
Лечението на алгоневродистрофия може да бъде консервативно или хирургично и се осъществява от специалист. Консервативното лечение се състои в прилагане на нестероидни противовъзпалителни средства, аналгетици, кортикостероиди, амитриптилин, прегабалин, клонидин, локална анестезия и други. Хирургичното лечение се изразява в прекъсване на нервите, инервиращи съответната област (хирургична симпатектомия), интратекално поставяне на медикамент излъчващи устройства и други.
Коментари към Алгоневродистрофия МКБ M89.0