Остеопороза при ендокринни нарушения (Е00-Е34ї) МКБ M82.1

Остеопороза при ендокринни нарушения (Е00-Е34ї) представлява заболяване, което се характеризира със загуба на костна плътност, следствие на различни ендокринни заболявания. Заболяването преобладава при възрастни индивиди и при жени. Честотата на остеопрозата нараства всяка година в световен мащаб, което прави адекватната профилактика и лечение на заболяването лажителни за съвременната медицина.
Причините за възникване на остеопороза при ендокринни нарушения (Е00-Е34ї) са различни ендокринни заболявания, които протичат с нарушения на костния метаболизъм. Такива заболявания могат да бъдат хипогонадизъм, хипертиреоидизъм, хиперпаратиреоидизъм, хиперглюкокортицизъм и други. При хиперпаратиреоидизъм настъпват изразени нарушения в калциево-фосфатната обмяна, последвани от дифузна деминерализация на скелета, кистозни промени, а понякога и фрактури.
Клиничната картина при остеопороза при ендокринни нарушения (Е00-Е34ї) се характеризизра със симптоми както на основното заболяване, така и такива, характерни за остеопорозата. Пациентите се оплакват от поява на болки в костите, бъбречни кризи (поради развитие на нефролитиаза), снижена мускулна сила и хипотрофия, нарушено функциониране на стомашно-чревния тракт и други. В напредналите стадии на заболяването е възможно поява на патологични фрактури, които най-често се локализират в областта на прешлените на гръбначния стълб.
Поставянето на диагнозата остеопороза при ендокринни нарушения (Е00-Е34ї) става след снемане на подробна анамнеза и осъществяване на щателен физикален преглед. Извършват се още някои лабораторни и образни и изследвания, като рентгенография, магнитен резонанс, компютърна томография и други, за уточняване локализацията и тежестта на уврежданията. От лабораторните изследвания се установяват нивата хормоните (естрогени, паратхормон и други), както и на някои електролити - калцй, фосфор и други.
Лечението на остеопороза при ендокринни нарушения (Е00-Е34ї) е главно консервативно и се осъществява от специалист. Лекуват се самата остеопороза и ендокринните заболявания, довели до поява на уврежданията. Прилагат се различни хормонални препарати, инхибитори на костната резорбция, стимулатори на костното образуване и други. Прием на храни и хранителни добавки, богати на витамин Д и калций могат да спомогнат за бързото възстановяване на болните. При настъпване на фрактури може да се наложи хирургично лечение.
Коментари към Остеопороза при ендокринни нарушения (Е00-Е34ї) МКБ M82.1