Болка в гръдния отдел на гръбначния стълб МКБ M54.6
Болката е неприятно емоционално сетивно усещане, първосигнална реакция на болестно или травмиращо организма действие. Неприятно тревожно чувство предизвиква и болка в гръдния отдел на гръбначния стълб.
Анатомични особености
Гръбначният стълб представлява основната механична опора на скелетно-мускулната система. Благодарение на S-образната си форма тежестта на тялото се разпределя равномерно, без да се оказва механичен натиск върху вътрешните органи. Гръбначният стълб има три отдела — шиен, торакален (гръден) и поясен отдел. Общият брой на торакалните прешлени е 12. Всеки един от тях има по две горни и две долни ставни повърхности, които служат за свързването с останалите прешлени. При коректното съчленение на прешлените се образуват ходове, през които преминават кръвоносни и нервни съдове. При нарушение на това базисно анатомично устройство се образува болка в гръдния отдел на гръбначния стълб.
Честота
Статистическите данни посочват, че торакалната болка е изключително разпространена. На всеки 100 души 72 с съобщават, че изпитват системни болки в торакалната област на гръбначния стълб. Няма разлика в половото разпределение на болка в гръдния отдел на гръбначния стълб. Въпреки това през различните декади на живота се наблюдава вариабилност. При жени торакалната болка е чест симптом във възрастовите интервали 20-35 и по време на менопауза. През втората и третата декада на живота болката предимно се съобщава по време на бременност. Естествено рискови контингенти са жени работещи тежък физически труд. При мъжете болевата симптоматика се среща по времето на активната трудова възраст, а честотата и е в пряка зависимост от типа на трудовата дейност. Остава тревожен фактът, че честотата на болка в гръдния отдел на гръбначния стълб се среща при все повече ученици. Специалисти обясняват тази зависимост с тежките ученически раници, чиято тежест надвишава механичния капацитет на детския гръбначен стълб.
Етиология
Най-често срещаната етиология на болка в гръдния отдел на гръбначния стълб е следната:
- Дегенеративни заболявания на гръбначния стълб — спондилоза
- Остеофити, по-познати с попюлярното си название "шипове"
- Разтройства на гръбначния стълб като кифоза, сколиоза или лордоза
- Неопластични заболявания на гръбначния стълб — първични туморни образувания или метастази, които са представени като злокачествени новообразувания на костите и ставните хрущяли
- Вродени или придобити съдови аномалии, които нарушават трофиката
- Болест на Бехтерев (анкилозиращ спондилит)
- Артритни заболявания, при които се ангажират ставите на прешлените
- Костни инфекции
- Травми в торакалната област на гръбначния стълб, включително травми на гръбначния стълб в спорта
- Водещи рискови фактори, редом с тежкия физически труд, са менопаузата и остеопорозата
Симптоми
Болката в гръдния отдел на гръбначния стълб може да бъде постоянна или да се появява само при определени положения на тялото или активности. Болката може да остане локализирана в едно място или да ирадира към други области. Болката може да бъде тъпа или остра, или да има парещ или пробождащ характер. Други симптоми, освен болка, които могат да се наблюдават при това заболяване са слабост, изтръпване и чувство на парене.
Диагностика
Диагнозата болка в гръдния отдел на гръбначния стълб се поставя след снемане на подробна анамнеза, осъществяване на подробен физикален преглед и осъществяване на някои лабораторни и образни изследвания, като рентген, компютърна томография, магнитен резонанс.
Лечение
Лечението на болка в гръдния отдел на гръбначния стълб може да бъде консервативно или хирургично. Консервативното лечение се състои в прилагане на различни медикаменти, като аналгетици, противовъзпалителни средства и други. Освен това, подходящи за приложение при тези пациенти са масажна терапия, акупунктура, остеопатични манипулации, активна и пасивна физикална терапия чрез упражнения и други. Хирургично лечение трябва да се предприема след изчерпване на консервативните възможности за лечение и при преценка на лекуващия лекар.
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ИБУПРОФЕН ПОЛФА таблетки 200 мг * 100
АСПИРИН КОМПЛЕКС саше * 10 BAYER
ФОРФЛЕКС таблетки * 60 БОТАНИК
АЦЕФЕИН таблетки * 10 ТЕВА
АЦЕТИЗАЛ таблетки 500 мг * 20 ТЕВА
РЕПАРИЛ Н гел 40 г
БИО АЙС БОЛКОУСПОКОЯВАЩ ГЕЛ С БИЛКИ 50 мл
ВОЛТАРЕН ЕМУЛГЕЛ гел 1.16% 100 г
АНАЛГИН ХИН таблетки 250 мг * 10 СОФАРМА
ВОЛТАРЕН ФОРТЕ гел 2.32 % 50 г
АНАЛГИН таблетки 500 мг * 20 СОФАРМА
НУРОФЕН ФОРТЕ таблетки 400 мг * 12
Библиография
https://www.spine-health.com/conditions/spine-anatomy/thoracic-spine-anatomy-and-upper-back-pain
Коментари към Болка в гръдния отдел на гръбначния стълб МКБ M54.6