Себорейна кератоза МКБ L82
Кератоцитите са клетки, разположени предимно в епидермалния слой на кожата. Основната им функция е образуването на защитната бариера на кожата. За поддържане на бариерната функция допринасят протеини (кератин), ензими, липиди и антимикробни пептиди (дефезин).
По тази начин кожата се защитава от намиращите се в околната среда патогенни бактерии, гъбички, паразити, слънчева радиация и много други.
Доброкачествен кожен тумор, произхождащ от кератоцитите, е известен като себорейна кератоза.
Заболяването се среща още със синонимите:
- Verruca senilis
- Verruca seborrhoica
- Сенилни брадавица
- Себорейни брадавици, себорейни кератози
Подобно на лентиго кожните изменения при себорейна кератоза се срещат обикновено след 40-годишна възраст. Епидемиологичните данни посочват, че заболяването се среща предимно при хора със светла кожа. Не е установена полова зависимост.
Етиологията на себорейните брадавици е неизвестна. Предполага се, че отключващ фактор е незащитеното излагане на слънчева радиация. В последните години се разглежда теорията за соматични мутации на FGFR3 гена. Тази мутация е установена при 80% от заболелите. При 45% от тях се наблюдават и допълнителни мутации на гените FGFR3, PIK3CA, KRAS, и EGFR. Не е установено да са прекурсори на злокачественост.
Себорейната кератоза може да се класифицира като:
- Обща себорейна кератоза (базално-клетъчна папилома)
- Ретикуларна себорейна кератоза (аденоидна себорейна кератоза)
- Длановидна себорейна кератоза
- Клонална себорейна кератоза
- Инфламаторна себорейна кератоза
- Себорейна кератоза с плоскоклетъчен атипизъм
- Пигментирана себорейна кератоза
- Фоликуларна кератоза
- Дерматози папулоза нигра
От изброените деления на себорейна кератоза особен интерес се предизвиква от дерматозис папулоза нигра, както и болест на Leser–Trelat.
Кожните лезии при себорейна кератоза клинично се презентират като петна с различна интензивност на оцветяване.
В началото себорейните брадавици са малки, строго ограничени, с цвета на кожата или леко жълтеникави, плоски верукозни папули. След време стават по-големи до 1-3 см и изглеждат като папиломатозни брадавици с кафеникав или дори черен цвят.
Поради задържане на рогови клетки в епителните крипти се образуват комедоноподобни черни кератози. На палпация себорейните кератози са меки и мазни. Обикновено са множествени и са разположени по трункус (тялото) и лицето.
Дерматозис папулоза нигра представляват малки доброкачествени кожни тумори, разположени по лицето. Срещат се предимно при негроидната раса. Заболяването е изключително често.
Епидемиологичните данни посочват, че 35% от афроамериканците в САЩ са диагностицирани с дерматозис папулоза нигра.
Етиологията все още не е известна. Но се предполага фамилен характер на заболяването, тъй като се среща при някои членове на семейства. Дерматоза папулоза нигра обикновено се появява в юношеска възраст. Кожните лезии се увеличават с възрастта. Рядко се проявява при лица на възраст под 7 години.
В диференциално диагностичен план на себорейна кератоза и нейните подвидове се обсъждат:
- Меланоцитни невуси (бенки)
- Пигментни базелиоми сенилно лентиго, представено като част от друга хиперпигментация, дължаща се на натрупване на меланин
- Злокачествен меланом на кожата
Себорейна кератоза и дерматозис папулоза нигра се диагностицират при физикален преглед и приложени инструментални изследвания. Прилага се също така и кожна биопсия.
Заболяването е с благоприятна прогноза. Не застрашава физическото здравословно състояние на диагностицирания. Но кожните лезии представляват козметичен дефект, което е и водеща причина за търсена на консултация с лекар специалист по дерматологични болести.
В повечето случай лечение не се налага. Но при желания на пациента отстраняването на сенилните брадавици се извършва с ексцизия или електрокоагулация.
При експлозивна поява на множествено себорейни петна за кратък период от време се касае за болест на Leser-Trelat. Историческите справки разкриват, че заболяването за първи път е описано в края на 19 век и носи фамилните имена на своите откриватели - немския лекар Edmund Leser и неговият френски колега Ulysse Trelat.
Кожните лезии при болестта на Leser-Trelat се появяват при злокачествено развит аcanthosis nigricans, както и други злокачествени заболявания.
Заболяването клинично се презентира с множествено полиморфни кожни лезии. Те с различен интензитет на оцветяване - от светло кафяво до тъмно и дори черно. Размерът им е разнообразен. Някои от петната са плоски, други изпъкнали.
За разлика от петната при себорейна кератоза неоплазмено заболяване съпътствано с петна от типа на Leser-Trelat е с неблагоприятна прогноза.
Заглавно изображение: James Heilman, MD, CC BY-SA 3.0 / Lmbuga, Public domain, via Wikimedia Commons
Симптоми и признаци при Себорейна кератоза МКБ L82
- Брадавици
- Папули
- Жълто-кафеви брадавици
- Жълто-кафеви папули
- Области на прекомерна пигментация на кожата
- Брадавици произвеждащи себум
Коментари към Себорейна кератоза МКБ L82