Повръщане след хирургична намеса върху стомашночревния тракт МКБ K91.0
› Причини и патогенетични особености
› Диагноза
Въведение
Постоперативното гадене и повръщане е често срещано усложнение след извършване на операция и съответно прилагане на препарати за постигане на анестезия.
Повръщане след хирургична намеса върху стомашночревния тракт често се дължи на забавено изпразване на стомаха след оперативната интервенция, освобождаване на някои медиатори, като 5-хидрокситриптамин при исхемия на червата, постоперативен илеус и други. В много от случаите се свърза с използваните за анестезия субстанции, като изясняването на етиологията значително подпомага подходящия избор на последващо лечение.
Причини и патогенетични особености
Повръщане след хирургична намеса върху стомашночревния тракт e характерен симптом на много усложнения на постоперативния период или на анестезия. Повръщането представлява защитна реакция, при която стомашното съдържимо (често и тънкочревното съдържимо) се изхвърля през устата навън:
- патогенетични особености: позивът стартира с антиперисталтична вълна от средата на тънкото черво към дуоденума, последвана от отваряне на пилорния сфинктер, отпускане на стомашната мускулатура и навлизане на съдържимото от тънкото черво и дуоденума в стомаха. По-нататък стомашното съдържимо преминава в хранопровода след усилие за вдишване при затворен глотис, намаляване интраплевралното налягане и увеличаване интраабдоминалното налягане. По този начин се увеличава разликата в налягането между гръдната и коремната кухина. Следва съкращение на коремните мускули, при което интраабдоминалното налягане допълнително се покачва, пилорът и антралната част на стомаха се съкращават, долният езофагеален сфинктер се отпуска и съдържимото преминава от стомаха в хранопровода
- механизъм на повръщане: в случай, че последва отваряне на горния езофагеален сфинктер, съдържимото излиза през фаринкса и устата навън. През това време гласните връзки са приближени, глотисът затваря входа на трахеята, дишането се потиска и така дихателните пътища се предпазват от попадане на стомашно и чревно съдържимо
- механизъм на повдигането: в случай, че горният езофагеален сфинктер не се отвори, повръщането се предотвратява и последващата перисталтична вълна на хранопровода връща съдържимото в стомаха. В това се състои така нареченото повдигане
- активиране центъра на повръщането: координацията на двигателната активност на изброените по-горе органи, участващи в повръщането се извършва от центъра на повръщането в продълговатия мозък. Той се активира от голям брой аферентни пътища при разтягане или възпалителни промени в стомаха и дванадесетопръстника, дразнене на фаринкса, дразнене на вкусови рецептори за горчиво, дразнене на перитонеума, на урогениталните пътища, на вестибуларния апарат, на менингите (мозъчните обвивки)
- причини: повръщане след хирургична намеса върху стомашночревния тракт може да се дължи на упойката, на прилаганите опиати, на рефлекторно остро разширение на стомаха при коремни операции, на перитонит. Внимателното следене на болния след операцията е необходимо, за да се избегнат и открият навреме следоперативните усложнения
Характерни симптоми
Клиничната картина при повръщане след хирургична намеса върху стомашночревния тракт се владее основно от появата на гадене и повръщане, кратко след оперативната интервенция, като е възможна поява и на различни допълнителни прояви:
- повръщане: основният симптом в болшинството от случаи е повръщането, което може да се предхожда от гадене и повдигане. Повърнатото съдържимо обикновено е оскъдно и съдържа стомашен сок, тъй като болните преди операция не се хранят
- допълнителни симптоми: повръщането може да бъде придружено и от много други симптоми, свързани със самата операция или лекарствата, използвани за постигане на анестезия. Така например пациентите често съобщават за главоболие, дискомфорт, болки в мускулите, отпадналост, сухота в устата, нарушения на съня, задух и други
- симптоми, насочващи към усложнения: в случаите, когато повръщането е придружено с висока температура, втрисане, загуба на съзнание, нарушения в говора, тремор, сърцебиене, високо кръвно, остро влошаване на общото състояние на пациентите, следва да се търси възможна причина в резултат на усложнение и да се предприемат своевременни мерки за стабилизиране на пациентите
Диагноза
Диагноза при повръщане след хирургична намеса върху стомашночревния тракт обикновено се основава на анамнезата и данните на пациента в комбинация с обективните находки при клиничния преглед.
Диагнозата в масовия случай е видима, обикновено това, което затруднява медицинските специалисти, е установяването на причината, провокирала повръщането.
Обикновено гаденето и повръщането са свързаните с използваните за постигане на анестезия лекарствени средства, като част от техните нормални и очаквани странични ефекти.
При наличие на допълнителни алармиращи симптоми, включително висока температура, втрисане, болки, обрив или други симптоми се налага назначаването на подробни лабораторни изследвания в комбинация с някои образни методи на изследване за установяване на причината за тези признаци.
Лечение и прогноза
Терапевтичният подход при повръщане след хирургична намеса върху стомашночревния тракт се определя строго индивидуално в зависимост от причините, провокирали симптоматиката.
Когато повръщането е свързано с усложнения от самата операция, може да се наложи допълнително сериозно лечение с консервативни мерки (подходяща медикаментозна терапия) или допълнителна оперативна намеса в много редки случаи.
Когато появата на повръщането е свързана с анестезията, състоянието може да отмине само, като за подобряване комфорта на пациента симптоматично се прилагат подходящи антиеметични лекарства в комбинация с подходящи мерки за адекватна хидратация на пациентите (при възможност перорален прием на течности, при невъзможност течности се доставят по парентерален път). При повтарящи се и обилни повръщания се поставя трайна назо-гастрична аспирация за периодично изпразване на стомаха със спринцовка или трайна аспирация с помпа.
Прогнозата при свързано с анестезията повръщане е напълно благоприятна, като симптомите отшумяват в рамките на няколко дни, докато при повръщане, свързано със засягане на структури, съдове и нерви прогнозата зависи до голяма степен от своевременното изясняване на причината и предприемане на оптимално лечение.
Изображения: freepik.com
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ЦЕРУКАЛ таблетки 10 мг * 50 ТЕВА
ДЕГАН ампули 10 мг / 2 мл * 25
ЗОФРАН инжекционен разтвор 8 мг/4 мл * 8
Библиография
https://teachmesurgery.com/perioperative/general-complications/nausea-vomiting/
https://myhealth.alberta.ca/Health/aftercareinformation/pages/conditions.aspx?hwid=abq1701
https://www.verywellhealth.com/postoperative-nausea-tips-3156893
https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/postoperative-vomiting
https://www.uptodate.com/contents/postoperative-nausea-and-vomiting
Коментари към Повръщане след хирургична намеса върху стомашночревния тракт МКБ K91.0