Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на храносмилателната система Болести на жлъчния мехур, жлъчните пътища и задстомашната жлеза Увреждания на жлъчния мехур, жлъчните пътища и задстомашната жлеза при болести, класифицирани другаде Увреждане на задстомашната жлеза при болести, класифицирани другаде

Увреждане на задстомашната жлеза при болести, класифицирани другаде МКБ K87.1

от 10 дек 2012г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лихнида ЦинцовскаРедактор: д-р Деян Маринов
Увреждане на задстомашната жлеза при болести, класифицирани другаде МКБ K87.1 - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

› Въведение

› Честота

› Причини

› Патофизиология

› Симптоми 

› Диагноза

› Лечение

Въведение

Болестите на панкреаса, са доста често срещани. Панкреасът, освен първично може да се засегне и вторично, при някои инфекции, засягащи предимно други органи и системи.

Към групата на увреждане на задстомашната жлеза при болести, класифицирани другаде, спадат промените, които се наблюдават при епидемичен паротит и при цитомегаловирусно заболяване.

Паротит или заушка е остро вирусно инфекциозно заболяване, което засяга предимно слюнчените жлези, и особено паротидната жлеза, но може да засегне и други органи и жлези с екзокрина функция, както са тестисите, менингите, ставите и панкреаса. Причинява се от паротитния вирус от семейството Paramixovirus. Остър панкреатит е усложнение на заушка, която засяга предимно деца, които след това обикновено придобиват постоянен имунитет.

Острият панкреатит, причинен от вируса на паротита при повторно заразяване в зряла възраст се среща много по-рядко. Остър панкреатит започва между 5-я и 7-я ден от началото на заболяването с повишаване на температурата, загуба на апетит, гадене, повръщане, силна болка в епигастриума, диарични изхождания. Състоянието на пациентите е увредено. В някои случаи коремната болка може да имитира остър корем.

Цитомегаловируса (CMV) е вирус от семейството Herpesviridae. Той може да причини увреждане на задстомашната жлеза при болести, класифицирани другаде. Бива вродено и придобито заболяване. Предаването на инфекцията е по контактен път и по полов път. Предполага се и аерогенен път на заразяване. Плодът може да бъде инфектиран както при първична така и при реактивирана инфекция на майката.

Цитомегаловирусния панкреатит е инфекциозно заболяване на панкреаса причинено от цитомегаловирус. Най-често се среща в имунокомпроментирани пациенти, и много по-рядко в здрави хора. Клинично заболяването не се отличава от другите форми на панкреатит. Характерна и типична е силна болка в епигастриума с излъчване към гърба, гадене и повръщане, както и типични симптоми на вирусно заболяване (висока температура, втрисане, изпотяване, умора, неразположение, миалгия и артралгия).

Честота

В световен мащаб различните заболявания на панкреаса варират между 5 и 80 на 100 000 души от населението, като най-високата честота е регистрирана в САЩ и Финландия. Подобни нива на заболеваемост са докладвани в Австралия. В Европа и други развити нации, повече пациенти имат са склонни да имат жлъчнокаменен панкреатит, докато в САЩ алкохолният панкреатит е най-често срещан. Средната възраст при поява зависи от етиологията. Степента на хоспитализация нараства с възрастта. За хората на възраст 35-75 години се удвоява както за мъжете, така и за жените.

Причини

Прекомерна алкохолна консумация

Дългогодишната консумация на алкохол и жлъчнокаменната болест причиняват повечето случаи на различни панкреатични заболявания, особено възпалителните. В 10%-30% от случаите причината е неизвестна, въпреки че проучванията показват, че до 70% от случаите на идиопатичен панкреатит са вторични на билиарна микролитиаза.

Една от най-честите причини за панкреатично заболяване в повечето развити страни е преминаването на жлъчните камъни в общия жлъчен канал и временно задържане в сфинктера на Оди. Рискът камъкът да причини панкреатит е обратно пропорционален на неговия размер.

Употребата на алкохол е основната причина за панкреатит (според проучванията най-малко 35% от случаите). На клетъчно ниво етанолът води до вътреклетъчно натрупване на храносмилателни ензими и тяхното преждевременно активиране и освобождаване. На дуктално ниво той повишава пропускливостта, позволявайки на ензимите да достигнат до паренхима и да причинят увреждане на панкреаса. Етанолът повишава протеиновото съдържание на панкреатичния сок и намалява нивата на бикарбонат и концентрациите на трипсиновия инхибитор. Това води до образуването на протеинови тапи, които блокират изтичането на панкреаса.

Патофизиология

Патофизиологични промени при различни панкреатични заболявания възникват, когато факторите, участващи в поддържането на клетъчната хомеостаза, са извън баланс. Иницииращ фактор може да бъде всичко, което уврежда ацинарната клетка и нарушава секрецията на зимогенни гранули. Като такива примери се посочват употреба на алкохол, камъни в жлъчката и някои медикаменти.

Понастоящем не е ясно какъв точно патофизиологичен фактор отключва началото на панкреатит. Смята се обаче, че както извънклетъчните фактори, така и вътреклетъчните играят роля. В допълнение, панкреатит може да се развие, когато увреждането на дукталните клетки води до забавена или липсваща ензимна секреция, както се наблюдава при пациенти с CFTR генна мутация.

Симптоми

Коремна болка

Клиничната картина зависи от степента на засягане на жлезата. Основните симптоми са:

  • Болка в корема
  • Диспептични оплаквания
  • Консумативен синдром
  • Екзокринна недостатъчност
  • Ендокринна недостатъчност

Водещ симптом е тъпа, локализирана, рецидивираща болка в горната част на корема, епигастриума и ирадиираща назад към гърба. Може да бъде и дифузна. Болката може да се провокира от храна и алкохол, но може да се прояви и на гладно. Може да има различен интензитет. С прогресиране на заболяването болката може да намалее, но обикновено остава постоянна. Обикновено не се повлиява от прием на спазмолитици и аналгетици.

Болката нарушава апетита. Има безапетитие, повръщане, отпадналост, загуба на тегло, неприятно чувство в устата на горчиво, запек, който може да премине в диария, подуване на корема, метеоризъм. Загубата на тегло в началото се дължи на ограничаване приема на храна, а впоследствие поради нарушеното храносмилане на хранителните вещества.

Диагноза

Диагностицирането на увреждане на задстомашната жлеза при болести, класифицирани другаде - паротитен панкреатит се основава на клиничната картина, лабораторни и образни изследвания. Лабораторно се установява левкоцитоза, повишено ниво на алфа - амилаза в серума и урината. Етиологичната диагноза се потвърждава чрез серологично изследване. Характерна е ехографската находка на панкреаса, която спомага за диагнозата. Чрез компютърна томография се визуализира оток на панкреаса.

Диагнозата на увреждане на задстомашната жлеза при болести, класифицирани другаде, причинено от цитомегаловирус се поставя от клиничната картина и лабораторните изследвания. Алфа амилазата е различно увеличена, може да има и леко увеличение на липазата. Вирусът може да се изолира на клетъчни култури от различни клинични материали. Серологичният статус на болните се определя с помощта на ELISA, латекс - аглутинация и др. Ценен маркер е доказването на специфични вирусни антигени.

Лечение

Лечение на панкреатит

Лечението на болните от панкреатит при епидемичен паротит е симптоматично. То цели, намаляване на субективните оплаквания и отока в областта на засегнатите жлези, включително и на панкреаса. Включва постелен режим, аналгетици, антипиретици, рехидратация. Не съществува етиологично лечение на заболяването.

Лечението включва схематизирано следните мероприятия:

  • Отстраняване на причината за развитие на хроничния панкреатит.
  • Режим на покой.
  • Хранителен режим - ограничаване на мазни и други храни, които са трудно разградими.
  • Контрол на болката (прилагат се аналгетици и нестероидни противовъзпалителни средства).
  • Заместителна терапия с панкреасни ензими във фазата на ремисия.
  • Ензимни инхибитори във фазата на обостряне.

Хирургично лечение, при невъзможност да се повлияе заболяването от медикаменти. Индикациите за хирургично лечение включват:

  • Панкреатичен абсцес, фистула или псевдокиста
  • Панкреатичен асцит
  • Механична обструкция на общия жлъчен канал
  • Стеноза на дуоденум, водещо до чревна непроходимост
  • Варикозно кървене поради тромбоза на лиеналната вена

Изображения: freepik.com

3.8/5 9 оценки

Библиография

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pancreatitis/symptoms-causes/syc-20360227
https://www.webmd.com/digestive-disorders/digestive-diseases-pancreatitis
https://medlineplus.gov/pancreaticdiseases.html
https://www.nhs.uk/conditions/acute-pancreatitis/
https://emedicine.medscape.com/article/181364-overview

Коментари към Увреждане на задстомашната жлеза при болести, класифицирани другаде МКБ K87.1

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Увреждане на задстомашната жлеза при болести, класифицирани другаде МКБ K87.1
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 12:34
    Коментирайте "Увреждане на задстомашната жлеза при болести, класифицирани другаде МКБ K87.1"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Задстомашна жлеза
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Слуз в изпражненията, урината, храчки и сополи - цветове, причини, свързани болести

преди 70 дни, 16 часа и 17 мин.

6000 ПРИЧИНИ ЗА ДЕЙСТВИЕ - ПОДКРЕПА НА ПАЦИЕНТИТЕ С РЕДКИ БОЛЕСТИ - 2025

преди 100 дни, 21 часа и 39 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 38 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 15 часа и 39 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 15 часа и 50 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 15 часа и 57 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ХУЛИГАН - ПЕНЕЛЪПИ ДЪГЛАС - СИЕЛА

МУЛТИКОЛАГЕН V капсули * 30 ВИТАГОЛД

СЕМЕЙНОПРАВНОТО ПОЛОЖЕНИЕ НА МАЛОЛЕТНИТЕ И НЕПЪЛНОЛЕТНИТЕ РОДИТЕЛИ - МАРИЯ П. ПЕТРОВА - СИЕЛА

ОСТРОВИТ ГЛУТАМИН прах 500 г ОВКУСЕН

ОСТРОВИТ ГЛУТАМИН прах 300 г ОВКУСЕН

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СПАСАТЕЛЬ ФОРТЕ балсам 30 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 12:30:25

СПИРИВА РЕСПИМАТ 2.5 мкг разтвор за инхалация 60 дози

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 12:24:13

ЗИРИД таблетки 50 мг * 40 ЗЕНТИВА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 11:47:59

ТОПИАЛИЗЕ МИЦЕЛАРНО ДУШ-ОЛИО ЗА СУХА И АТОПИЧНА КОЖА 1 л SVR

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 11:47:09

БЕРГАСИЛИН саше 30 г * 15 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 11:43:10
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival