Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на храносмилателната система Болести на жлъчния мехур, жлъчните пътища и задстомашната жлеза Увреждания на жлъчния мехур, жлъчните пътища и задстомашната жлеза при болести, класифицирани другаде

Увреждания на жлъчния мехур, жлъчните пътища и задстомашната жлеза при болести, класифицирани другаде МКБ K87*

от 10 дек 2012г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лихнида ЦинцовскаРедактор: д-р Деян Маринов
Увреждания на жлъчния мехур, жлъчните пътища и задстомашната жлеза при болести, класифицирани другаде МКБ K87* - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Видове
Библиография
Коментари

› Въведение

› Честота

› Причини

› Патофизиология

› Симптоми

› Диагноза

› Диференциална диагноза 

› Лечение

› Усложнения

Въведение

Разнообразен спектър от заболявания засягат жлъчната система, като често се проявяват със сходни клинични признаци и симптоми. Тези състояния включват холелитиаза, остър холецистит, холангит, злокачествени заболявания на жлъчните пътища и др. Самите камъни в жлъчния мехур и жлъчните пътища са изключително често срещани и обикновено протичат безсимптомно. Някои пациенти изпитват жлъчна колика, периодична и често силна болка в епигастриума или десния горен квадрант. Ако жлъчната обструкция е по-продължителна, жлъчният мехур се възпалява и пациентът развива остро възпаление и инфекция.

Увреждания на задстомашната жлеза, жлъчните пътища и жлъчния мехур при болести, класифицирани другаде включва: увреждане на жлъчната система, при болести класифицирани другаде и увреждане на панкреаса при болести, класифицирани другаде.

Честота

Увреждания на задстомашна жлеза, жлъчните пътища и жлъчния мехур при болести, класифицирани другаде са широко разпространени в световен мащаб. В САЩ годишно се регистрират приблизително 20 милиона случая на заболяване на жлъчната система, като 14 милиона от тези случаи са при жени. Това прави тези заболявания много по-широко разпространени при жени, отколкото при мъже. Повече от 600 000 холецистектомии се извършват годишна в САЩ, повечето от които са за симптоматична жлъчно-каменна болест. Рискови фактори за развитието на конкременти включват диабет, бърза загуба на тегло, затлъстяване, цироза и др.

Причини

Най-често увреждания на жлъчния мехур, жлъчните пътища и задстомашната жлеза при болести, класифицирани другаде са възпалителни заболявания, засягащи различните структури. Инфекциите на жлъчната система се разглеждат при голяма част от пациентите като усложнение на доброкачествена или злокачествена обструкция на жлъчните пътища. Клиничната картина е доста променлива в зависимост от естеството на заболяването, възрастта и състоянието на пациента.

Обикновено като основни причинители се посочват следните микроорганизми:

  • Escherichia coli
  • Streptococcus faecalis
  • Clostridium
  • Klebsiella
  • Enterobacter
  • Pseudomonas

Те вероятно навлизат в жлъчната система чрез портална бактериемия. Не съществува връзка между тежестта на клиничните прояви и наличието или отсъствието на гной в жлъчната система.

Патофизиология

Към уврежданията на жлъчната система при болести класифицирани другаде, могат да се причислят камъните на жлъчния мехур. Те са последица от нарушен метаболизъм на холестерола. Те често се свързват с други заболявания като захарен диабет и исхемична болест на сърцето. Връзката между тези заболявания са повишените нива на холестерол в кръвта.

Тифоидния холецистит е друго рядко срещано увреждане на жлъчния мехур и жлъчните пътища при болести класифицирани другаде. Засягането на жлъчната система от салмонела тифи, причинителя на тифоидната треска, е рядко, но често протича с тежки усложнения като перфорация на жлъчния мехур.

Други увреждания са стриктурите на жлъчните пътища те се получават при панкреатит, остър холангит, склерозираш холангит, автоимунни заболявания и др.

Към увреждания на жлъчния мехур, жлъчните пътища и задстомашната жлеза при болести, класифицирани другаде спадат и уврежданията на панкреаса. Към тази група се причисляват острия панкреатит, причинен от паротитния вирус и панкреатита причинен от цитомегаловирус.

Паротитния вирус причинява, възпаление на слюнчените жлези и предимно на паротидната жлеза. В хода на заболяването може да се засегнат и други органи в това число и панкреаса. По клиничната изява паротитния панкреатит не се различава от другите видове остър панкреатит.

Цитомегаловирусния панкреатит е инфекциозно заболяване, което се среща предимно при имунокомпроментирани болни (болни с отслабена имунна система), и много рядко при здрави хора. Клинично протича са епигастрална болка и повръщане. Характерни са другите симптоми за общо вирусно заболяване втрисане, изпотяване, висока температура, неразположение, умора, болка по мускули и стави.

Симптоми

Остра коремна болка

Заболяванията на жлъчната система могат да доведат до различна симптоматика при пациентите. Сред типичните симптоми са:

  • Коремна болка в дясно подребрие или среден епигастриум
  • Гадене
  • Повръщане
  • Отпадналост
  • Висока температура
  • Иктер (пожълтяване на кожата и видими лигавици)
  • Сърбеж по кожата
  • Учестен пулс
  • Учестено дишане

Диагноза

Скенер на корем

Използваните изследвания варират в зависимост от предполагаемото заболяване на жлъчните пътища. Въпреки това тестовете, които обикновено се извършват за диагностициране на много заболявания на жлъчните пътища, могат да включват:

  • Кръвни изследвания
  • Чернодробни ензими (ГГТ,АСАТ,АЛАТ,ЛДХ,алкална фосфатаза)
  • Ехография на корем
  • Компютърна томография
  • Ядрено-магнитен резонанс
  • Ендоскопска ретроградна холангиопанкреатография (ERCP)

Диференциална диагноза

Диференциалната диагноза на увреждания на жлъчния мехур, жлъчните пътища и задстомашната жлеза при болести класифицирани другаде е изключително широка и включва множество заболявания с различна генеза. Сред някои от тези заболявания са:

  • Билиарна цироза
  • Билиарна обструкция
  • Синдром на Бъд-Чиари
  • Холангиокарцином
  • Емпием на жлъчния мехур
  • Хроничен панкреатит
  • Холелитиаза

Лечение

Хирургично лечение

Лечението при различните заболявания на жлъчната система се разделя в няколко основни направления:

  • Консервативно лечение - симптоматично прилагане на различни лекарствени средства, както и антибиотици. От антибиотиците най-често се прилагат комбинации от няколко широкоспектърни такива за покриване на всички инфекциозни причинители.
  • Ендоскопска ретроградна холангиопанкреатография (ЕРЦП) - основно помага за идентифициране и отстраняване на жлъчни камъни от общия жлъчен канал (дуктус холедохус).
  • Холецистектомия - широко разпространена в медицинската практика е лапароскопската холецистектомия, която е една от рутинните хирургични процедури.
  • Хепатоентеростомия - хирургична процедура, която се използва за дренаж на жлъчката от черния дроб, които има известна обструкция на жлъчните пътища.

Усложнения

Усложненията, общи за всички хронични холестатични чернодробни заболявания включват пруритус, дефицит на мастноразтворими витамини, хиперхолестеролемия, анемия и др. Приблизително 20% от пациентите развиват доминираща екстрахепатална стриктура и обструкция на жлъчния поток. Първоначално се опитват нехирургични методи за облекчаване на жлъчната обструкция, като ендоскопска балонна дилатация или поставяне на протезни стентове. Холангиокарцином в крайна сметка се развива при около 20% от пациентите, главно късно в хода на дългогодишен циротичен стадий на жлъчно заболяване. Около половината от пациентите са диагностицирани с холангиокарцином в рамките на 2 години от първоначалната диагноза, със свързана лоша прогноза, дължаща се на напреднало заболяване към момента на поставяне на диагнозата.

Изображения: freepik.com

3.6/5 7 оценки

Видове Увреждания на жлъчния мехур, жлъчните пътища и задстомашната жлеза при болести, класифицирани другаде МКБ K87*

  • K87.0 Увреждане на жлъчния мехур и на жлъчните пътища при болести, класифицирани другаде
  • K87.1 Увреждане на задстомашната жлеза при болести, класифицирани другаде

Библиография

https://www.gwhospital.com/biliary-disease
https://my.clevelandclinic.org/departments/digestive/medical-professionals/hepatology/gallbladder-biliary-tract-disease
https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/biliary-tract-disease
https://emedicine.medscape.com/article/171386-overview

Коментари към Увреждания на жлъчния мехур, жлъчните пътища и задстомашната жлеза при болести, класифицирани другаде МКБ K87*

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Увреждания на жлъчния мехур, жлъчните пътища и задстомашната жлеза при болести, класифицирани другаде МКБ K87*
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 17:00
    Коментирайте "Увреждания на жлъчния мехур, жлъчните пътища и задстомашната жлеза при болести, класифицирани другаде МКБ K87*"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Слуз в изпражненията, урината, храчки и сополи - цветове, причини, свързани болести

преди 70 дни, 20 часа и 43 мин.

6000 ПРИЧИНИ ЗА ДЕЙСТВИЕ - ПОДКРЕПА НА ПАЦИЕНТИТЕ С РЕДКИ БОЛЕСТИ - 2025

преди 101 дни, 2 часа и 5 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 5 часа и 5 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 20 часа и 5 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 20 часа и 16 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 20 часа и 23 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капсули * 30

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл

СКОТИШ ФАЙН ДУШ ГЕЛ ДИВ ХЕДЪР 200 мл

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ДЕТОКС И ОТСЛАБВАНЕ УЛТРА ЧАЙ 100 г

МЕЛЛИГЕЛ ГУАРАНА * 2

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival