Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на храносмилателната система Болести на черния дроб Други болести на черния дроб Хепаторенален синдром

Хепаторенален синдром МКБ K76.7

от 10 дек 2012г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лихнида ЦинцовскаРедактор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Хепаторенален синдром МКБ K76.7 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Библиография
Коментари
Свързаност

Към групата други болести на черния дроб се включва и развитието на тежко и драматично протичащият, често завършващ с летален изход хепаторенален синдром. Състоянието обикновено се развива като последица от тежко, авансирало подлежащо чернодробно увреждане, като нарушенията по хода на бъбреците водят до сериозни системни промени, като при липса на своевременна медицинска намеса и подходящо лечение рискът от летален изход се описва като изключително висок.

Състоянието може да засегне лица от всички възрастови групи, но се описва по-често с напредване на възрастта, без особени различия в засягането между двата пола. Ранното разпознаване на симптомите и лечение от спешен порядък могат да подобрят прогнозата, редуцирайки риска от развитие на животозастрашаващи последици.

Хепаторенален синдром: етиология, особености, симптоми

Хепаторенален синдром е функционална бъбречна недостатъчност, която се дължи на намаляване на кръвотока и гломерулната филтрация, като теоретично е напълно обратим (така например при трансплантация на бъбрек от засегнатите пациенти в тялото на подходящ донор, съответният бъбрек ще функционира нормално).

Най-често хепаторенален синдром се среща при пациенти с подлежащ остър хепатит, сепсис с холестаза, напреднала чернодробна цироза, механична жълтеница, токсично увреждане на черния дроб, обширна туморна инфилтрация и други. Хепаторенален синдром може да се разгърне след агресивна диуретична терапия, парацентези (източване на течност от коремната кухина) без обменно заместване, инфекции, операция или гастроинтестинално кървене.

Хепатореналния синдром се дължи на въздействието на няколко основни фактора, а именно:

  • хемодинамични нарушения: хемодинамичните нарушения или нарушения в кръвообращението включват портална хипертония, артериална вазодилатация, малък ефективен кръвен обем
  • неврохуморална дисрегулация: активиране на ренин-ангиотензиновата система, активиране на симпатиковата система, освобождаване на антидиуретичен хормон
  • влошена бъбречна функция: задръжка на натрий и вода, развитие на асцит (течност в коремната кухина) и други

Обикновено за развитието на заболяването роля играят комплексни фактори и само в редки случаи състоянието се дължи на въздействието на една изолирана причина.

В зависимост от особеностите в протичането, давността на проявите, както и прогнозата се различават два основни вида хепаторенален синдром, а именно:

  • хепаторенален синдром тип І: бъбречната недостатъчност прогресира за по-малко от две седмици, креатининът нараства двукратно (над 220 mmol/l), като състоянието без адекватна медицинска намеса завършва летално в много кратки срокове
  • хепаторенален синдром тип ІІ: бъбречната недостатъчност прогресира по-бавно (в рамките на няколко седмици до месец), креатининът нараства по-слабо (около 135 mmol/l)

Клиничната картина при пациентите с хепаторенален синдром включва множество прояви, някои от които са характерни за бъбречните увреждания, други са типичните за подлежащото чернодробно заболяване, а много от тях са неспецифични и се дължат на системните негативни ефекти на увредената чернодробна и бъбречна функционална активност.

И при двата вида хепаторенален синдром се акцентира на три основни компонента, а именно променена (влошена) чернодробна функция, нарушено кръвообращение и бъбречна недостатъчност.

Обикновено болните, които ще развият хепаторенален синдром, имат други белези на чернодробна недостатъчност, като най-често това включва наличие на асцит, хипотония, жълтеница и енцефалопатия, както и неспецифични симптоми като умора, неразположение, променен вкус, промени в апетита, нарушения на съня, генерализирана умора.

Бъбречна недостатъчност се развива успоредно с влошаване на чернодробната функция. Олигурия (отделяне на по-малко количество урина) се наблюдава в 80 до 100 процента от случаите на хепаторенален синдром.

Клиничната характеристика на хепатореналния синдром включва най-общо наличие на чернодробна недостатъчност, остра прогресираща бъбречна недостатъчност, липса на други причини за бъбречна недостатъчност, липса на подобрение след увеличаване на плазмения обем, олигурия, уринен осмоларитет, надвишаваш плазмения и натрий в урината под 10mEq/l. Обикновено тези признаци се считат като типични клинични фактори, насочващи към болестта и се използват за подпомагане на диагностика на заболяването.

Усложненията и проявите на заболяването често се припокриват, като липсата на своевременна медицинска намеса (стартиране на подходяща терапия или извършване на чернодробна трансплантация) крият риск от леталитет при изключително висок процент от засегнатите.

Поставяне на диагнозата при хепаторенален синдром

Поставянето на диагнозата при хепаторенален синдром често е затруднена, поради неспецифичните прояви, полиморбидно състояние на засегнатите (наличие на няколко подлежащи заболявания) и редица индивидуални фактори.

Диагнозата се поставя на принципа на изключване и зависи основно от нивото на серумния креатинин, тъй като няма специфични тестове за потвърждаване на диагнозата. Диагностиката се основава на наличието на намалена гломерулна филтрация при пациенти с хронично чернодробно заболяване и отсъствие на други причини за бъбречна недостатъчност.

Използват се различни клинични, лабораторни и образни методи на изследване, като получените находки подлежат на обстоен и задълбочен анализ.

За подпомагане диагностицирането на хепаторенареналния синдром са разработени няколко основни критерии, обособени както следва:

  • основни или големи критерии: имат по-висока диагностична стойност, като присъствието им и наличието им при отделните пациенти насочва към хепаторенален синдром. Тук се включват наличието на ниска гломерулна филтрация (серумен креатинин над 135 mmol/l и креатининов клирънс под 40 ml/мин), наличие на чернодробно заболяване с портална хипертония и бъбречна недостатъчност, липса на шок, продължаваща бактериална инфекция и загуба на течности, както и употреба на нефротоксични лекарства. Липсва подобрение на бъбречната функция въпреки лечението с 1.5 литра интравенозни разтвори и диуретици, липсва протеинурия, от ехографското изследване няма данни за наличие на обструктивна уропатия или присъщо паренхимно заболяване
  • допълнителни или малки критерии: присъствието на тези критерии не потвърждава диагнозата, както и тяхното отсъствие не изключва вероятността от наличие на хепаторенален синдром. Имат по-ниско клинично значение, въпреки което подпомагат диагностичния процес. Тук се включват наличие на количество на урината по-малко от 500 мл (олигурия), ниска натриева концентрация в урината, осмотичното налягане на урината по-голямо от това на кръвта, липсва на червени кръвни клетки в урината и концентрация на серумния натрий по-ниска от 130 mmol/l

Диференциалната диагноза включва главно различаване между функционална и органична бъбречна недостатъчност, която е свързана с остра тубулна некроза и може да се развие също при декомпенсирана цироза. В много от случаите процесът е затруднен, което от своя страна затруднява допълнително изготвянето на ефективен индивидуален терапевтичен план.

Лечение при хепаторенален синдром

Терапевтичният подход при пациентите с хепаторенален синдром се определя строго индивидуално и включва мерки за стабилизиране на състоянието, овладяване на пораженията, лечение на усложненията и мерки, насочени към повлияване на основното чернодробно заболяване, стоящо в основата на болестта.

Строго индивидуалният подход с комплексни мерки и комбинация от оперативни и неоперативни лечебни мероприятия редуцират риска от тежки и дългосрочни увреждания, въпреки което при много от пациентите резултатите са неблагоприятни и настъпва летален изход в рамките на един до шест месеца.

Лечението обикновено се базира на няколко основни принципа и включва реанимационни мероприятия, общи грижи и консервативна терапия. Лечебните процедури при хепатореналния синдром често са насочени предимно към повлияване на подлежащото чернодробно заболяване и неговите проявления и могат да включват коремни пункции (за облекчаване проявите на асцит), вливане на албумин, ниски дози на допамин, вазоконстрикторни препарати, симптоматично медикаментозно лечение, хемодиализа или перитонеална диализа и други в зависимост от индивидуалния случай.

Единственото дефинитивно лечение на заболяването е трансплантацията на черен дроб, извършена в оптимално кратки срокове от появата на първите признаци на хепатореналния синдром.

Чернодробната трансплантация води до отстраняване на чернодробните увреждания и едновременно с това се явява лечебна процедура за пораженията върху бъбреците. Въпреки добрите резултати след интервенцията, при известен процент от пациентите се наблюдават остатъчни бъбречни поражения, изискващи съответното лечение.

Прогнозата при хепаторенален синдром зависи до голяма степен от тежестта на хепаталните увреждания и от чернодробната функция. Смъртността е много висока (по данни от различни източници достига и надвишава деветдесет процента) и обикновено се дължи на чернодробна недостатъчност, системна инфекция или тежко кървене.

 

Заглавно изображение: freepik.com

2.9/5 8 оценки

Симптоми и признаци при Хепаторенален синдром МКБ K76.7

  • Симптоми, свързани с черния дроб
  • Намалено количество на отделената урина
  • Цироза на черния дроб
  • Заболяване на жлъчните пътища

Лечение на Хепаторенален синдром МКБ K76.7

  • Трансплантация на черен дроб

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Hepatorenal_syndrome
https://emedicine.medscape.com/article/178208-overview
https://www.uptodate.com/contents/hepatorenal-syndrome
https://rarediseases.org/rare-diseases/hepatorenal-syndrome/
https://www.healthline.com/health/hepatorenal-syndrome

Коментари към Хепаторенален синдром МКБ K76.7

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Хепаторенален синдром МКБ K76.7
    www.framar.bg 
    на 22 May 2025 в 22:06
    Коментирайте "Хепаторенален синдром МКБ K76.7"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Черен дроб
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Регресивно разстройство при синдром на Даун (DSRD)

преди 153 дни, 22 часа и 22 мин.

Световъртеж и главоболие дали са симптоми на вертижен синдром?

преди 1791 дни, 4 часа и 39 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 6 дни, 10 часа и 10 мин.

Какво представлява прозяването

преди 11 дни, 1 час и 10 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 11 дни, 1 час и 22 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 11 дни, 1 час и 29 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ХИГРОСКОПИЧЕН ПАМУК COTTON LINE СОФТ 200 г

ПАМУК СОФТ ХИГРОСКОПИЧ. 100г COTTON LINE

ЕСТЕСТВЕН ПЕРФОРИРАН ПАМУК СИЛКЛАЙН ЛУКС 70 г

МЕДИЦИНСКИ ПАМУК СЕПТОНА 70 гр.

МЕДИЦИНСКИ ПАМУК СЕПТОНА 100 гр.

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

МАГНАЛАБС АНДРОГРАФИС МАГНАВИР капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 11:00:49

ВИТАМИН B6 капки 30 мл ОМЕГА ВИТА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:58:27

НЕРВОХИЛ Н таблетки * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:56:11

ДАЛАЦИН C твърди капсули 300 мг * 16 PFIZER

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:55:06

ТАЗЕКТАН капсули 500 мг * 15 МОНТАВИТ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:54:39
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival