Намалено количество на отделената урина
Намалено количество на отделената урина е състояния, при което се установява намален обем на отделената за 24 часа урина (под 500 мл.). Означава се с термина олигурия.
Олигурията може да бъде преренална, ренална и постренална.
- Пререналната олигурия може да бъде причинена от хиповолемия. Хиповолемията сама по себе си може да бъде причинена от много неща. Те включват тежка загуба на кръв, намален прием на течности, изгаряния, сепсис и др.
- Реналната олигурия може да включва различни видове бъбречни заболявания, включително гломерулонефрит и остра тубулна некроза, какво и увреждане, дължащо се на лекарства или токсини.
- Постреналната олигурия се отнася до запушване на пикочните пътища. В този случай бъбреците произвеждат урина, но урината не може да бъде отстранена.
Какво може да причини намалено количество на отделената урина?
Намаленото количество на отделената урина може да се дължи на:
- Болести на пикочо-половата система - остра бъбречна недостатъчност, хиперплазия на простатата, нефроза, нефритен синдром, бъбречна колика, тубулоинтерстициален нефрит, камъни в бъбреците, уретера или долните пикочни пътища.
- Бременност, раждане и послеродов период - еклампсия.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - азотемия, дехидратация.
- Болести на органите на кръвообращението - хипертония, кардиомиопатия, сърдечна недостатъчност.
- Новообразувания - рак на пикочния мехур.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - химическо отравяне (арсин, боринова киселина, хлоратни соли), отравяне с колхицин.
- Болести на храносмилателната система - диария, перитонит.
- Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм - хемолитичен уремичен синдром.
- Инфекциозни и паразитни болести
Кои са най- честите причини за възникване на Намалено количество на отделената урина?
Дехидратация
Дехидратацията е най-честата причина за възникване на намалено количество на отделената урина. Обикновено тя настъпва вследствие на обилно повръщане или диария.
Освен намаленото количество на урината, дехидратацията води и до промяна в цвета на урината. Тя става по-тъмна, като това се дължи на повишената концентрация.
Запушване на пикочните пътища
Запушването на пикочните пътища възпрепятства урината да напусне бъбреците. Това води до намалено количество на отделената урина. Състоянието може да засегне един от двата бъбрека или и двата.
Обструкцията на пикочните пътища може да възникне в резултат на различни състояния или заболявания като:
- доброкачествена хиперплазия на простата
- фимоза
- камъни в бъбреците
- рак на простата
- ретроперитонеално възпаление
В зависимост от това дали обструкцията настъпва остро или се развива с течение на времето, може да има и други симптоми. Те включват коремна болка, гадене, повръщане, висока температура, хематурия.
Медикаменти
Някои лекарства също могат да причинят намалено количество на отделената урина, а намаленото отделяне на урина е един от най-честите симптоми на остро бъбречно увреждане. Тези лекарства включват:
- Нестероидни противовъзпалително средства
- Аминогликозидни антибиотици
- Инхибитори на ангиотензин-конвертиращия ензим
- Контрстни вещества
Други медикаменти, като химиотерапевтици и имуносупресори, могат да бъдат вредни за бъбреците като цяло.
Бъбречна недостатъчност
Бъбречната недостатъчност е по-рядко срещана причина за намалено количество на отделената урина. Причини за развитие на бъбречна недостатъчност са хронични бъбречни увреждания. повтарящи се остри бъбречни увреждания.
При ранно диагностициране е възможно да се предотврати или поне да се забави загубата на бъбречната функция.
Кога да потърсите лекарска помощ?
Понякога основната причина за намаленото количество на отделената урина е очевидна, например предходно заболяване. В тези случаи този симптом трябва да изчезне, след като човек поеме повече течноси.
Потърсете незабавно лекарска помощ, ако имате световъртеж и тахикардия. Това може да са признаци на хиповолемия, което е животозастрашаваюо състояние.
За установяване на причината за възникване на олигурия е необходимо да се направят различни образни изследвания. Такива са: ехография и компютърна томография (КТ).
Кръвните изследвания са полезни и необходими за идентифициране на маркери за всички основни заболявания.
Бързото диагностициране и лечение на основното нарушение е от изключителна важност. Това може да помогне за минимизиране или предотвратяване на дълготрайно и необратимо увреждане на бъбреците.
Прогноза
Прогнозата зависи от причината, довела до състоянието. Ако не се лекува е възможно намаленото отделяне на урина да причини усложнения, като:
- хипертония
- сърдечна недостатъчност
- анемия
- тромбоцитна дисфункция
Превенция
Намаленото количество на урина, дължащо се на медицинско състояние не може да бъде предотвратено. Най-честата причина за този симптом обаче е дехидратацията. Може да избегнете дехидратация чрез приемане на по-голямо количество течности. Важно е да се увеличи приема на течности, ако имате треска, диария или повръщане.
Изображения: freepik.com
Заболявания при симптом Намалено количество на отделената урина
- Hyperemesis gravidarum с метаболитни нарушения
- Lichen sclerosus et atrophicus
- Алкохолна кардиомиопатия
- Анемия, неуточнена
- Анурия и олигурия
- Арсен и неговите съединения
Библиография
https://www.healthline.com/health/urine-output-decreased#seeking-help
https://www.medicalnewstoday.com/articles/325398#when-to-see-a-doctor
https://www.medicalnewstoday.com/articles/325398#blockages-in-the-urinary-tract
Коментари към Намалено количество на отделената урина