Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на храносмилателната система Болести на черния дроб Други възпалителни болести на черния дроб Флебит на вена порте

Флебит на вена порте МКБ K75.1

от 06 окт 2015г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лихнида ЦинцовскаРедактор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Флебит на вена порте МКБ K75.1 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Симптоми
Библиография
Коментари
Свързаност

Към групата други възпалителни болести на черния дроб се включва рядко описваното в практика състояние, известно като пилефлебит или флебит на вена порте, наричано в някои случаи още и портална пиемия и асцендентен септичен тромбофлебит. По същество представлява тромботична оклузия на порталната вена или някои от нейните разклонения, обикновено вторично, като резултат от инфекция по хода на дренираните от тях региони.

Състоянието представлява рядко, но много сериозно, често фатално, усложнение на интраабдоминалните инфекции, при което често е налице комбинация от тромботичните изменения и настъпваща бактериемия. Ранната диагностика и своевременна терапия подобряват до известна степен прогнозата, въпреки което леталитетът се отчита като висок, което налага повишено внимание и бързи мерки за лечение на налични подлежащи интрабадоминални инфекции (основна мярка за превенция на състоянието).

Етиология и характерни симптоми

Инфекциозна гнойна тромбоза на порталната вена или пилефлебит представлява рядък тромбофлебит на порталната вена или на някоя от нейните разклонения (т.е тромбоза на порталната вена), който се причинява от инфекция. Диагнозата често се пропуска поради своята неспецифична клинична картина.

Флебит на вена порте обикновено е усложнение на интраабдоминална инфекция, интраабдоминален сепсис, най-често след дивертикулит, перфорирал апендицит, холецистит, панкреатит или перитонит.

Състоянието може да се развие и след тежка травма в областта на корема, като рядко усложнение след оперативна интервенция на органите в коремната кухина и други.

Инфекцията обикновено е полимикробна, най-честият изолиран микроорганизъм е Bacteroides fragilis. Този микроорганизъм участва в коагулацията чрез своята повърхност и компоненти на капсулата, които ускоряват образуването на фибрин и капсулните полизахариди инициират каскадата на съсирване чрез активиране на макрофагите. Други микроорганизми, които се изолират при болни с пилефлебит, са Escherichia coli, Proteus mirabilis, Clostridium species, Klebsiella, Pneumococcus, Aerobacter и Streptococcus species.

Някои фактори могат допълнително да съдействат за развитието на усложнението, като такива например са напреднала възраст, полиморбидност (множество подлежащи заболявания), подлежащи нарушения на хемопоезата и коагулацията, имунен дефицит с различна етиология, прием на някои медикаменти и други.

Клиничната картина при флебит на вена порте обикновено е неспецифична с нехарактерни прояви, поради което често се пропуска усложнението и терапията закъснява във връзка със закъснението в диагнозата.

Сред възможните и най-често описвани в практиката симптоми на болестта се включват някои характерни за подлежаща инфекция прояви, като например втрисане, повишена телесна температура, общо неразположение и редица общи прояви, като например болка в горен десен квадрант на корема, дифузна болка по коремната стена, умора, редукция на телесното тегло, липса на апетит, гадене и повръщане. При много от пациентите се описва увеличение на черния дроб (хепатомегалия), жълтеница е налице само в редки случаи.

При много от пациентите са налице инициални неспецифични прояви, като неглижирането на симптомите крие риск от тежки усложнения и летален изход.

Основната профилактика на заболяването включва своевременно лечение на подлежащи инфекции в коремната кухина (ранно, целенасочено и пълно лечение).

Поставяне на диагнозата и лечение на болестта

Поставянето на диагнозата при пациентите с флебит на вена порте изисква комплексни мерки, като изолираното тълкуване на отделни резултати крие риск от погрешна диагноза, поради което се препоръчва комплексен подход и обстоен анализ на получените от различните диагностични подходи резултати.

Данните от анамнезата и физикалните находки обикновено са оскъдни и крайно недостатъчни за поставянето на диагнозата, но могат да подпомогнат общата оценка на състоянието на пациента, оценката на подлежащи рискови фактори. Лабораторните изследвания и микробиологична диагностика могат да бъдат информативни по отношение на степента и тежестта на увреждане състоянието на пациента, наличието на усложнения и редица други фактори. От лабораторните изследвания може да има левкоцитоза, повишени чернодробни ензими, алкална фосфатаза и ГГТ. При много от пациентите се наблюдава раздвижване на маркерите на възпалението, промени в електролитния баланс и коагулационния статус.

Пилефлебит, в съвременната технологична ера, се диагностицира обикновено чрез ултразвук или компютърна томография на корема и тазовата област, визуализирайки тромб в порталната вена.

Диференциалната диагноза налага различаване от някои тежко протичащи хепатални увреждания, включително първичен или метастатичен карцином, редица заболявания с инфекциозна, автоимунна или възпалителна етиология.

Терапевтичният подход при пациентите с пилефлебит се определя изключително строго индивидуално, като са необходими комплексни, целенасочени мерки с цел овладяване състоянието на пациента, лечение на развилите се усложнения, превенция на нови, допълнителни усложнения и стабилизиране на състоянието му (извеждане извън риск).

Лечението обикновено е консервативно (прилагат се медикаменти от различни фармакологични групи), в някои случаи може да се наложи извършването на някои минимално инвазивни интервенции, в много редки случаи се налага хирургична намеса (при тежки усложнения, липса на друга алтернатива, риск за живота на пациента).

Лечението включва продължителни курсове с широкоспектърни антибиотици, в комбинация с добавяне на антикоагуланти, ако има съсиреци извън порталната вена или ако температурата персистира на фона на антибиотичната терапия. Обикновено лечението с антикоагуланти и антибиотици се счита като основно, а допълнително се назначават различни симптоматични средства (обезболяващи, спазмолитици, противовъзпалителни агенти и други). Ранното включване на подходящи антибиотични агенти се асоциира с по-добра прогноза, въпреки което смъртността все още остава твърде висока. В ерата преди въвеждането на антибиотичната терапия, заболяването е показвало 100 процента леталитет.

Сред най-често използваните антибиотици и химиотерапевтици се включва метронидазол, цефалоспорини (особено от трето и четвърто поколение), флуороквинолони, някои бета-лактами (карбапенеми, пеницилини с разширен спектър) и други.

Изборът на антибиотици се осъществява в зависимост от индивидуалния случай и съответните диагностични находки.

При необходимост се преминава към оперативна намеса с цел намаляване последиците от заболяването, овладяване на усложненията, профилактика на нови усложнения.

Флебит на порталната вена може да причини портална хипертония и да предизвика чревна исхемия, водеща до инфаркт на червата. Въпреки съвременните методи за лечение, дори при ранна диагностика, смъртността при флебит на вена порте се описва като висока и по данни от различни източници съставлява около двадесет процента от засегнатите.

 

Заглавно изображение: freepik.com

3.6/5 8 оценки

Симптоми и признаци при Флебит на вена порте МКБ K75.1

  • Повръщане
  • Гадене
  • Повишена телесна температура
  • Увеличен черен дроб
  • Втрисане
  • Болезнен черен дроб
Всички

Библиография

https://radiopaedia.org/articles/pylephlebitis
https://www.uptodate.com/contents/pylephlebitis
https://jdc.jefferson.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1329&context=tmf
https://www.amjmed.com/article/S0002-9343(14)00090-4/pdf
https://en.wikipedia.org/wiki/Pylephlebitis

Коментари към Флебит на вена порте МКБ K75.1

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Флебит на вена порте МКБ K75.1
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 05:56
    Коментирайте "Флебит на вена порте МКБ K75.1"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Черен дроб
  • КП № 75 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ДЕКОМПЕНСИРАНИ ЧЕРНОДРОБНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ (ЦИРОЗА)
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Изпъкнала вена на ръката

преди 2741 дни, 5 часа и 1 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 18 часа

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 9 часа и 1 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 9 часа и 12 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 9 часа и 19 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival