Дивертикули на дебелото черво с перфорация и абсцес МКБ K57.2
Дивертикулите представляват торбовидно, сляпо завършващо образувание на дебелото черво, което се съобщава с неговия просвет.
Към дивертикули на червата се включва и рубриката дивертикули на дебелото черво с перфорация и абсцес, представляващи своеобразно усложнение на заболяването.
Дивертикули на дебелото черво (особено на сигмата) рентгенологично се откриват във всички възрасти, като се описва малко по-висока честота на патологията сред представителите на мъжкия пол и наличие на големи вариации по географско разположение. Те се срещат най-често като множествени (много рядко са единични) и в по-голямата си част не дават абсолютно никакви оплаквания.
Оплаквания от страна на болните най-често се появяват при развитие на различни по вид усложнения (например при дивертикули на дебелото черво с перфорация и абсцес). Дивертикулите се възпаляват при копростаза и се получава дивертикулит. При дълго съществуващ възпалителен процес в дивертикула се получават промени в цялата чревна стена, която става задебелена, възпалена и инфилтрирана.
Типичните усложнения са свободните перфорации и абсцедирали дивертикули (абсцеси) в перитонеалната кухина. Понякога се получават фистули към пикочния мехур или други съседни органи. В някои случаи дивертикулът се опипва като туморна маса в корема и трудно може да се отличи от развиващ се карцином на дебелото черво.
Чревни дивертикули с перфорация и абсцес: рискови фактори, симптоми
Етиологията на заболяването не е напълно известна, но се предполага вредното и комплексно въздействие на редица фактори, спрягани като рискови, а именно:
- грешки в диетата: непълноценното хранене, както и диетата, бедна на хранителни влакнини (фибри), повишават риска от появата на дивертикули
- вредни навици: някои вредни навици, като например тютюнопушене, алкохолна консумация, системно преяждане, продължително гладуване и други също оказват комплексно въздействие и повишават риска от появата на болестта
- заседнал начин на живот: намалената до липсваща физическа активност, особено в комбинация с непълноценно хранене, наличие на наднормено тегло и/или затлъстяване излагат на съществен риск лицата
- медикаментозно лечение: продължителната или чества употреба на някои лекарства, като например опиоидни аналгетици, нестероидни противовъзпалителни средства, кортикостероиди и други също оказват увреждащо действие и повишават риска от поява на дивертикули
Генетичната предиспозиция, някои вредни въздействия от околната среда и някои подлежащи заболявания също се счита, че могат да играят роля в появата и прогресията на заболяването.
Клиничната картина при пациенти с дебелочревни дивертикули с перфорация и абсцес показва известна вариабилност. Често пъти при такива болни има диария и/или запек, различно изразен болков синдром, подуване, тежест, дискомфорт, гадене, повръщане.
Перфорацията протича с картината на остър корем. Перфорацията е усложнение на възпалителен процес в стената на дивертикула, предизвикано най-често от повишеното вътрелуменно налягане. По статистически данни в около три процента от дивертикулозите се развива перфоративен перитонит. Клинично той протича с остри болки в лява коремна половина, изразена левкоцитоза, развива се локален перитонит, който често преминава в дифузен.
Тежко усложнение на дебелочревната дивертикулоза е нейното абсцедиране. Огнището на абсцеса се формира най-често по съседство или при поява на микроперфорации на дивертикула. Клинично протича с болка, температура и всички явления на остър гноен абсцес. Абсцесната кухина може да фистулизира към съседни органи или да пробие през кожата навън.
Липсата на своевременна медицинска намеса излага пациентите на риск от развитие на сериозни допълнителни увреждания, включително развитие на сепсис и летален изход.
Поставяне на диагнозата
Диагностицирането на дивертикулите на дебелото черво с настъпили усложнения изискват комплексен, но внимателен подход (някои от изследванията са противопоказани при наличието на усложнения във връзка с риск от допълнително влошаване състоянието на пациентите).
Диагнозата най-често се поставя въз основа на данните от рентгеновото изследване, болките, които пациентите имат в лявата половина на корема, температурата и левкоцитозата.
Обикновено диагнозата се базира на данните, получени и обработени от следните изследвания:
- клинико-лабораторни резултати: анамнезата може да подпомогне диагнозата в случай, че пациентите са били диагностицирани с дивертикули на червата в близкото минало и под въздействието на определени провокатори са развили усложнения. Разпитът на пациента може да подпомогне и изготвянето на последващите профилактични мерки за намаляване риска от ново обостряне на състоянието (диета, ограничаване на определени лекарства, подходящи грижи за здравето). Данните от клиничния преглед показват голяма вариабилност, като с най-голямо значение е наличието на болка с определен характер и локализация. Лабораторно се установяват отклонения в редица показатели, които могат да насочат към наличието на активно възпаление и/или инфекция, както и наличие на усложнения в някои органи
- образна диагностика: образните изследвания имат най-голямо информативно значение, но е необходим внимателен подход, тъй като някои от тях крият риск при извършването им в острата фаза на болестта. Най-често се назначават рентгеново изследване, ендоскопия, компютърна томография, ехография. Рентгенологично се установяват изменения, характерни за дивертикулите. Фиброколоноскопията и фибросигмоидоскопията имат голяма диагностична стойност за уточняване на дивертикули, но са противопоказани в острия стадий на дивертикулозата. Ехографията долавя абсцесите, които могат да бъдат дренирани
Диференциалната диагноза е сравнително широка и налага изключване на редица заболявания на гастроинтестиналния тракт с инфекциозна, възпалителна, неопластична или автоимунна етиология (ракови образувания, улцерозен колит, болест на Крон, синдром на раздразненото черво и други).
Лечение на заболяването
Лечението при дивертикули на дебелото черво с перфорация и абсцес се определя строго индивидуално в зависимост от общото състояние на пациента и степента на увреждания.
Основното лечение е само оперативно и хирургичната намеса зависи от локалната находка и общото състояние на болния. Обикновено се налага резекция на засегнатия участък с или без колостомия. Степента на оперативната намеса се определя строго индивидуално в зависимост от тежестта на пораженията и на находките.
За намаляване риска от допълнително инфектиране се препоръчва своевременно назначаване на подходяща антибиотична терапия, подходяща антибиотична профилактика в предоперативния период и с достатъчна продължителност след операцията (средно между три и десет дни).
Пациентите преминават на парентерално хранене до стабилизиране на състоянието и няколко дни след операцията, като постепенно преминават от течни през меки и кашави към твърди храни. В началото се препоръчва строго избягване на приема на хранителни влакнини, а след стабилизиране на състоянието на пациентите се препоръчва адекватен дневен внос (между 20 и 30 грама фибри дневно).
Медикаментозното лечение се определя индивидуално и може да включва подходящи аналгетици (обезболяващи), при необходимост спазмолитици, антиеметици, ензими за подобряване на храносмилането и други.
След успешното лечение се препоръчва подходяща, съобразена с индивидуалните особености профилактика, която най-често включва промени в храненето (прием на достатъчно влакнини, сезонни плодове и зеленчуци, пълнозърнести храни, бяло месо), прием на достатъчно течности, поддържане на оптимално тегло, адекватна физическа активност, ограничаване на вредните навици, контрол и лечение при наличие на други подлежащи заболявания, повишено внимание при нужда от прием на нестероидни противовъзпалителни средства и кортикостероиди.
Прогнозата при дивертикули на дебелото черво с перфорация и абсцес се определя индивидуални. Лоши прогностични фактори са късната диагноза, закъснялото и неподходящо лечение при разпространение на възпалението и инфекцията и тежка хеморагия. Ранните терапевтични мероприятия значително подобряват прогнозата.
Заглавно изображение: CC0 Public Domain
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/diverticulitis/symptoms-causes/syc-20371758
https://fascrs.org/patients/diseases-and-conditions/a-z/diverticular-disease
https://www.webmd.com/digestive-disorders/diverticular-disease#1
https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/diverticular-disease-of-the-colon
https://www.healthline.com/health/diverticulitis
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/10352-diverticular-disease
https://emedicine.medscape.com/article/173388-overview
https://badgut.org/information-centre/a-z-digestive-topics/diverticular-disease/
https://en.wikipedia.org/wiki/Diverticulitis
Коментари към Дивертикули на дебелото черво с перфорация и абсцес МКБ K57.2