Други съдови болести на червата МКБ K55.8
В рубриката други съдови болести на червата се включват някои рядко описвани в клиничната практика заболявания, които показват определени прилики и разлики в клиничното протичане, диагностичния и терапевтичния подход. Ранното разпознаване на заболяванията и своевременните лечебни мерки се асоциират с по-добра прогноза и по-нисък риск от развитие на усложнения.
Други съдови болести на червата: особености, симптоми
Съдовите болести на червата са патологични състояния, при които нарушеното кръвоснабдяване води до исхемия и некроза на чревната стена. Синдромът може да бъде в остър стадий или с първична хронична характеристика.
Към други съдови болести на червата може да се включат следните заболявания:
- синдром на компресия на a. coeliaca: синдромът на компресия на a. coeliaca се описва при млади хора и се характеризира с наличие на болка в епигастриума след нахранване, понякога гадене, повръщане или диария и систолен шум в епигастриума. Той се разпознава посредством артериография в предно-задно и странично положение (вижда се стеснението на артерията и може да определи степента на стеснението). Най-честите причини за компресия на a. coeliaca са ниско разположение на ligamentum arcuatus medianus, при което той притиска с фиброзния си ръб артерията, неврофиброматозна тъкан, сраствания или ретроперитонеална фиброза. В други случаи се описва фиброзна хиперплазия на интимата на артерията. Клиничната стойност на този синдром се оспорва, защото обикновено стеснението или запушването на лумена на една от трите мезентериални артерии не е достатъчно за възникване на чревна исхемия
- тромбоза на горната мезентериална вена: тромбозата на горната мезентериална вена се включва към други съдови болести на червата. Честотата на запушване на венозните съдове при напълно интактни артериални съдове е около 10 процента. Като причини се посочват полицитемия и различни нарушения в кръвосъсирването, неоплазми, портална хипертония, сепсис и други. Първичната тромбоза е четири пъти по-рядко срещана от вторичната и не е изяснена в етиологично отношение. В отделни случаи подобна тромбоза се явява едновременно с мигриращ тромбофлебит на долните крайници. Началните прояви на тромбоза на горната мезентериална вена не са така внезапни и драматични както при артериалната тромбоза. В продължение на седем до десет дни болните се оплакват от коремен дискомфорт, повръщане, рецидивираща коремна болка, които не съответстват на физикалните промени в корема. Хематемезата и мелената се наблюдават рядко, но развитието на серозно-хеморагичен асцит се наблюдава при голям процент от засегнатите. Метеоризъм, болезненост на коремната стена, вяла перисталтика предхождат появата на дефанс, положителен Блумбърг и другите симптоми на остър хирургически корем. Изключително полезна за диагнозата е коремната пункция с намирането на серозно-хеморагичен асцит
Липсата на своевременни диагностични и терапевтични мерки крие риск от развитие на някои сериозни усложнения, включително некротични изменения, вторична бактериална инфекция, тежка хеморагия и други.
Диагностика и лечение на заболяването
Поставянето на диагнозата при включените към други интестинални съдови болести заболявания изисква комплексен и целенасочен подход.
Анамнестничните данни са оскъдни и не допринасят съществено за откриване на болестта. Физикалните находки може да варират от лека палпаторна болезненост до наличие на добре изразени находки, идентични с тези при остър хирургичен корем. Лабораторната диагностика може да открие находки, насочващи към възпаление и/или инфекциозен процес, хеморагия и други, като с важно значение са наличните промени в хемопоезата и особено в белия кръвен ред.
С най-високо информативно значение са резултатите от образните и инструментални изследвания, като в зависимост от оплакванията на пациентите се назначават различни методики (ехография на корема, рентгеново изследване, ангиография, ендоскопия, компютърна томография и други).
Диференциалната диагноза е широка и налага различаване от други, протичащи с идентични прояви заболявания, засягащи интестиналния тракт със съдова, възпалителна, инфекциозна или неопластична етиология.
Терапевтичният подход се определя строго индивидуално в зависимост от основните оплаквания при всеки отделен пациент, тежестта на болестния процес, диагностичните находки, наличието на усложнения и други.
Лечението на острата венозна тромбоза като част от други съдови болести на червата се свежда до спешно резециране на засегнатия участък от тънкото черво и прилежащата част от мезентериума.
Венозните тромби се откриват в значителна част от вените, включително и в случаите, когато тромбозата започва от голям венозен съд. В следоперативния период прилагането на хепарин е полезно, защото се възпира прогресирането на тромботичния процес.
Допълнително се назначават подходящи симптоматични лекарства и мерки за лечение на състоянието, оптимално възстановяване след хирургическата намеса и намаляване риска от рецидив на заболяването или развитие на постоперативни усложнения. Препоръчва се контрол и лечение на подлежащи системни съдови заболявания, отклонения в липидния профил и други с цел превенция на последващ рецидив на интестиналното съдово увреждане.
Прогнозата при други съдови болестни на червата се определя за конкретния пациент индивидуално, като с най-важно прогностично значение са давността и тежестта на болестните изменения, наличието на усложнения, както и своевременното и добре прието лечение.
Заглавно изображение: CCO Public Domain
Коментари към Други съдови болести на червата МКБ K55.8