Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на храносмилателната система Неинфекциозни ентерити и колити Улцерозен колит Улцерозен (хроничен) ректосигмоидит

Улцерозен (хроничен) ректосигмоидит МКБ K51.3

от 11 фев 2015г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лихнида ЦинцовскаРедактор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Улцерозен (хроничен) ректосигмоидит МКБ K51.3 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

При определен процент от пациентите с улцерозен колит заболяването протича под формата на улцерозен (хроничен) ректосигмоидит, засягайки крайните отдели на дебелото черво и ректума и протичайки с характерни изменения и оплаквания. Диагностиката може да бъде затруднена при някои пациенти, но ранното уточняване на състоянието позволява своевременно стартиране на целенасочена и строго индивидуализирана терапия за овладяване на наличните симптоми и предотвратяване развитието на усложнения.

Етиология, симптоми и особености при улцерозен ректосигмоидит

Засягането на ректума и сигмата (крайните отдели по хода на дебелото черво) от хронично неспецифично възпалително заболяване се означава като улцерозен (хроничен) ректосигмоидит или дистален колит.

Характерно е, че възпалителният процес е ограничен в лигавицата, която в активния стадий е хиперемирана (зачервена) и оточна. Наблюдават се тежки циркулаторни разстройства с хиперемия на капилярите с последващо увреждане на покривния и криптовия епител. Кръвоносните съдове са възпалително променени, криптите са деформирани, разклонени и частично разширени.

Формират се също ерозии и язви, които са множествени и с хеморагично имбибирано дъно. Язвите могат да ангажират цялата дебелина на лигавицата, като подкопават граничната лигавица в ръбовете, която хиперплазира и заедно с неспецифичната гранулационна тъкан формират псевдополипи.

Установява се дифузна инфилтрация на мукозата с лимфоцити, плазматични клетки, хистиоцити и еозинофилни левкоцити. В криптите вероятно на базата на метаплазия на криптовия епител настъпва хиперплазия на клетките на Панет.

В хроничния стадий лигавицата атрофира, развива се епителна дисплазия с риск от малигнена трансформация, както и цикатрициална съединителна тъкан с деформация на червото. Собственият мускулен слой на червото се засяга при тежки локални усложнения, като например при развитие на токсична дилатация (разширяване), перфорация и малигнена дегенерация. Мускулният слой е с тежки изменения и при фулминантен улцерозен (хроничен) ректосигмоидит. Серозата е интактна (непроменена) с изключение на болни с покрита перфорация, тежка екзацербация (изостряне) или фулминантен ректосигмоидит, при който възпалителният процес завършва с деформация на червото. Абсцесите и фистулите, перфорациите на чревната стена и кървенето са чести усложнения на улцерозния ректосигмоидит.

Причините за появата и прогресията на заболяването все още не са напълно уточнени, като се обсъждат инфекциозни, имунни, психогенни, хранителни и други фактори, както и роля на генетичната предиспозиция.

Заболяването показва хронично-рецидивиращо протичане с редуване на периоди на обостряне и ремисия (липса на прояви).

Клиничното протичане включва някои характерни прояви, но може да покаже голяма вариабилност при отделните пациенти в зависимост от тежестта на болестните изменения, редица индивидуални фактори и подлежащи заболявания.

Клинично заболяването най-често стартира с диария, като при голям процент от засегнатите в изпражненията се откриват примеси, главно кръв. Ректохеморагията е твърде характерен белег, като може да бъде оскъдна, с жилки ясна кръв към нормално оформени фекалии до примеси от ясна кръв със слуз или гной при тежките форми. Мукореята от своя страна е различно изразена, но също е сравнително характерна проява на болестта. Болката не е характерен симптом за заболяването и нейното присъствие обикновено насочва към наличие на усложнения или тежко протичане на заболяването. При улцерозен ректосигмоидит болните имат тенезми (болезнени, но безрезултатни позиви за дефекация).

При леките форми липсват отклонения в обективния статус и пациентите се чувстват добре, като единствена проява е диарията с или без примеси. С прогресията на болестта нараства рискът от поява на различни по вид и тежест допълнителни прояви, като могат да се установят съответните изменения, като бледа кожа и видими лигавици (насочва към анемичен синдром), намален тургор, болки по костите, астения, главоболие и хипотония.

При тежките форми е налице септично състояние. При висока температура задължително се търси суперпонирана инфекция или развитие на възпалителни извънчревни усложнения, като например пневмония, пиелонефрит, абсцеси, флебит.

Тежките и агресивно протичащи форми на болестта крият риск от развитието на застрашаващи живота на пациентите усложнения и изискват своевременна медицинска намеса.

Поставяне на диагнозата

Диагнозата улцерозен (хроничен) ректосигмоидит се поставя обикновено въз основа на данните, получени от анамнезата (разпита на пациента), лабораторните изследвания, фекален тест, ендоскопското изследване и рентгеновото изследване. Ректално туширане и ендоскопията при повечето болни са болезнени, поради което трябва да се извършват бавно, внимателно и със съдействие на болния.

Диагностичният подход се определя индивидуално, като включва целесъобразни и целенасочени изследвания с цел потвърждаване на диагнозата, диференциране от редица други заболявания на интестиналния тракт с идентични клинични и лабораторни находки, както и ранна диагностика на налични развили се при прогресията на болестта усложнения.

Оптималният диагностичен процес обикновено включва:

  • анамнеза и физикален преглед: при разпита на пациентите се обръща внимание на давността, тежестта и особеностите на симптомите, наличието на рискови фактори, вредни навици, подлежащи заболявания, наследственост. При физикалния преглед се описват подробно всички патологични находки (палпаторна болезненост, промени в перисталтичната активност, промени в аналната лигавица и други)
  • лабораторни изследвания: пълните кръвни изследвания с акцент върху проследяването на маркерите на възпалението, показателите на хемопоезата и електролитния баланс може да насочи към наличието на усложнения и да подпомогне диференциалната диагностика, но резултатите се тълкуват само на фона на останалите диагностични находки (при изолирано тълкуване са възможни погрешни изводи)
  • изследване на фекални маси: извършването на фекален тест позволява откриване на микробна флора (данни за инфекция), наличие на окултни кръвоизливи, доказване на примеси в изпражненията, установяване на различни по вид находки, подпомагащи диференциалната диагностика
  • образна диагностика: с изключително високо информативно значение са данните, получени в хода на рентгеновото изследване и извършената ендоскопия с биопсия и последващ хистологичен анализ на получения материал. Ендоскопски се установяват следните последователни стадии, а именно катарален (зачервена лигавица, кръвонапълнени капиляри, лесно ранима лигавица), ерозивен стадий (към промените от катаралния стадий се прибавят ерозии, ексудатът е кървав), апостематозен стадий (установяват се и микроабсцеси, при отваряне, на които се оформят язвички), язвен стадий (множествени язви с размери от просено до царевично зърно), гранулационен стадий (гранулациите изхождат от дъното на язвите), цикатрициално-стенозиращ стадий (от разрасналата фиброзна тъкан просветът на червото намалява, лигавицата е изтъняла, суха, атрофична). Рентгеновото изследване с бариева клизма показва липса на хаустрации, назъбен релеф на стената от множеството язви, наличие на малки петнисти сенки, псевдополипи. Понякога иригографията очертава такава тежка деформация на дебелото черво, че е трудно да се оприличи дори и на тръба

Диференциалната диагноза включва различаване главно от болест на Крон с локализация на болестния процес в ректосигмоидната зона, различаване от инфекциозни заболявания, включително някои предавани по полов път инфекции, както и от някои неопластични новообразувания.

Лечение при хроничен ректосигмоидит

Лечението на улцерозен ректосигмоидит е комплексно и трябва да бъде строго индивидуализирано, съобразено с тежестта и особеностите на болестния процес, наличието на други съпътстващи заболявания, данни за усложнения и редица други фактори. Обикновено първоначално се прилага консервативен подход, като се използват подходящи медикаменти и промени в храненето, а при неуспех се преминава към оперативна намеса.

Най-често терапевтичният подход при хроничен улцерозен ректосигмоидит включва някои от следните методи:

  • промени в храненето: като се имат предвид нарушеният апетит, съпътстващите промени в тънкото черво с нарушена резорбция на храни и ексудация на белтък през възпалената стена, най-добре е загубите да се коригират по парентерален път при известен процент от пациентите. При леките форми на болестта промените в храненето включват корекция на навиците (отказ от вредни храни, мазни, пържени, консервирани храни, алкохол и газирани напитки), достатъчен внос на протеини с месо, яйца и риба (често се налага ограничение на съдържащите мляко храни) и повишено внимание при консумацията на богати на фибри храни
  • медикаментозно лечение: често на първи избор са ацетилсалициловата киселина и подобните на нея препарати. Сулфасалазинът е медикамент за лечение на леките форми на заболяването. Терапевтичното повлияване от сулфасалазина варира в зависимост от активността на чревните бактерии и скоростта, с която медикаментът преминава през дебелото черво. Наличието на изразена диария нарушава метаболизма и разпределението на медикамента, като го прави практически неефикасен. Дисталните форми на болестта, както и по-разпространените, но с лека активност, са подходящи за лечение с глюкокортикоиди. Прилагат се и имуносупресори (циклоспорин А) и антибиотици (при подозрения или данни за подлежаща инфекция). При дисталните форми на болестта, освен глюкокортикоиди и сулфасалазин се прилагат медикаменти като сукралфат (засилва епителната регенерация) и медикаменти, които потискат освобождаването на хистамин и стабилизират клетъчната мембрана. Допълнително се назначават витаминни добавки, ензими, пробиотици и други по преценка на лекуващия лекар
  • хирургично лечение: при наличие на тежки усложнения, които не могат да се третират консервативно, както и при неуспех от медикаментозната терапия се преминава към оперативно лечение. Често се налага резекция на засегнатия участък с помощта на подходяща оперативна методика и техника, овладяване на усложненията и стабилизиране на пациентите

Прогнозата при отделните пациенти, диагностицирани с улцерозен (хроничен) ректосигмоидит, се определя строго индивидуално в зависимост от тежестта на болестния процес, наличието или липсата на усложнения, както и терапевтичния отговор спрямо приложените лечебни мероприятия.

 

Заглавно изображение: freepik.com

3.5/5 15 оценки

Симптоми и признаци при Улцерозен (хроничен) ректосигмоидит МКБ K51.3

  • Коремни спазми
  • Ирит
  • Еписклерит
  • Чести епизоди на ректално кървене, с или без наличие на слуз
  • Тенезъм и чувство за спешна нужда от дефекация
  • Загуба на тегло при тежка форма на заболяването
Всички

Лечение на Улцерозен (хроничен) ректосигмоидит МКБ K51.3

  • Кортикостероиди

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

САЛОФАЛК  супозитории 500 мг * 10
15.73лв.

САЛОФАЛК супозитории 500 мг * 10

САЛОФАЛК ректална суспензия 4 г / 60 мл * 7
65.23лв.

САЛОФАЛК ректална суспензия 4 г / 60 мл * 7

САЛОФАЛК супозитории 1000 мг * 10
23.02лв.

САЛОФАЛК супозитории 1000 мг * 10

Библиография

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ulcerative-colitis/symptoms-causes/syc-20353326
https://en.wikipedia.org/wiki/Ulcerative_colitis
https://www.crohnscolitisfoundation.org/what-is-ulcerative-colitis
https://www.healthline.com/health/ulcerative-colitis
https://www.webmd.com/ibd-crohns-disease/ulcerative-colitis/what-is-ulcerative-colitis
https://medlineplus.gov/ency/article/000250.htm
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/10351-ulcerative-colitis
https://www.medicinenet.com/ulcerative_colitis/article.htm

Коментари към Улцерозен (хроничен) ректосигмоидит МКБ K51.3

От сайта (1)
Напиши коментар 1 коментар
  1. ТАТЯНА  
    на 10 January 2011 в 22:56
    teжко,нелечимо автоимунно заволяване.нека никои които е болен да не го подценява.аз съм от3 месеца на кортизон без резултат.сега ми донесоха от Германия друг вид кортизон да пробвам .кураж! живея в ГЪРЦИЯ и посеставам най -модерните клиники ала......

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Дебело черво
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Улцерозен колит и Болест на Крон - мнения и въпроси

преди 2349 дни, 6 часа и 52 мин.

Улцерозен хроничен проктит - търся специалист по диагнозата

преди 2571 дни, 13 часа и 51 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 4 дни, 11 часа и 59 мин.

Какво представлява прозяването

преди 9 дни, 2 часа и 59 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 9 дни, 3 часа и 11 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 9 дни, 3 часа и 18 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

УЕЙТ УЪРЛД CLA КОНЮГИРАНА ЛИНОЛОВА КИСЕЛИНА капсули * 180

АВЕН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО ФЕМИЛИ SPF50+ 400 мл

СНБ СПРЕЙ ЗА ПРЕМАХВАНЕ НА ЗАГРУБЯЛА КОЖА 100 мл

ГАРДЪН ОФ ЛАЙФ ПРОБИОТИК ЗА ЖЕНИ капсули * 30

СНБ НЕЙЛ ЗАЗДРАВЯВАЩА ТЕРАПИЯ ЗА НОКТИ С ХЕКСАНАЛ 15 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ИРИТО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ 75 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 17:04:53

ИРИТО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ 75 мл

Коментар на: Елена от 20 май 2025г. в 16:45:10

ИРИТО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ 75 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 16:41:17

НАТУРСЛИМ ХИДРОШЕЙП капсули * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 16:37:50

ИРИТО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ 75 мл

Коментар на: Елена от 20 май 2025г. в 14:19:53
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival