Нагънат език МКБ K14.5
Нагънатия език принадлежи към рядко срещаните дефекти в развитието на езика. Това е доброкачествено състояние, характеризиращо се с дълбоки жлебове по гърба на езика.
Нагънат език също се нарича:
- Фисуриран език;
- Набразден език;
- Сбръчкан език.
Някои видове пукнатини се считат за естествени вариации, но е добра идея да се диагностицират от лекар. Нагънатият език често е безвредно състояние. В горната и странична част на езика се появяват пукнатини, жлебове или цепнатини. Тези пукнатини засягат само езика. Цепнатините на езика се различават по дълбочина, но може да са дълбоки до 6 милиметра
Каналите могат да се свързват с други канали, разделяйки езика на малки лобове или секции. Освен ако в тези пукнатини не се натрупат остатъци от храна, едва ли ще има някакви симптоми. Пукнатините могат да се появят за първи път през детството, но са по-чести сред възрастни пациенти. Пукнатините могат да станат по-дълбоки с напредването на възрастта.
Състояния, свързани с напукания език
Напуканият език понякога се свързва с определени синдроми, особено синдром на Даун и синдром на Мелкерсон-Розентал. Синдромът на Даун (тризомия 21), е генетично състояние, което води до различни физически и психически увреждания.
Синдромът на Мелкерсон-Розентал е неврологично състояние, характеризира се с напукан език, подуване на лицето, горната устна и парализа на Бел (вид лицева парализа). В редки случаи напуканият език също е свързан с определени състояния, включително:
- псориазис
- недохранване и недостиг на витамини
- орофациална грануломатоза, рядко състояние, което причинява подуване на устните, устата и областта около нея
Набразденият език е в повечето случаи наследствена аномалия, най-често се среща изолирано, но може да съпровожда и други зъбно - челюстни аномалии.
При листовидната форма на нагънат език се наблюдава дълбока средна бразда и странични бразди, които не се съединяват с нея, но преминават по ръбовете на езика, като им придават оръфан вид. Подобната на мозъчна повърхност форма на набраздения език се среща по-рядко, характеризира се с множество повърхностни браздички с меки, дъговидни ръбове, които протичат в различни посоки, а средната бразда е слабо изразена и се съединява с останалите.
Изображение: Laila, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Клинична картина на нагънат език
Това състояние не причинява никакви оплаквания, а ако такива се появят, те се дължат на други патологични процеси, като анемия, сифилис, захарен диабет или неспецифични възпаления, причинени от задържане на хранителни остатъци в браздите. Понякога фисурите могат да бъдат толкова дълбоки, че пикантни и кисели храни могат да предизвикат усещане за парене. Също така ако браздите са достатъчно дълбоки могат да задържат бактерии и остатъци от храна, което води до лош дъх и гъбични инфекции.
Лечение на нагънат език
Споменатата аномалия не изисква лечение. Трябва да се обръща внимание върху съблюдаването на устна хигиена с оглед предотвратяване на неспецифични възпаления.
Заглавно изображение: Kozlovsk~commonswiki assumed (based on copyright claims)., CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Симптоми и признаци при Нагънат език МКБ K14.5
Библиография
https://www.webmd.com/oral-health/qa/what-is-plicated-or-scrotal-tongue
https://www.healthline.com/health/fissured-tongue
Коментари към Нагънат език МКБ K14.5