Кисти в устната кухина, некласифицирани другаде МКБ K09
Кистите в устната кухина, некласифицирани другаде, са предимно еднокамерни образувания, изпълнени с холестеринови кристали и течно съдържимо. Срещат се, макар и рядко, и многокамерни дентални кисти. Стените на кистите са тапицирани обикновено с многослоен плосък епител. Клиничната картина, с която може да се манифестират кистите, е най-разнообразна и включва деформация на челюстта, зъбна дислокация, болка или парестезии в засегнатия зъб. В рубриката „Кисти в устната кухина, некласифицирани другаде“ се разглеждат следните нозологични единици:
› Кисти, свързани с развитието на зъбите
› Кисти при развитието (неодонтогенни) в устната кухина
› Други уточнени кисти в устната кухина, некласифицирани другаде
› Кисти в устната кухина, неуточнена
Кисти, свързани с развитието на зъбите
Кистите, свързани с развитието на зъбите, наричани също одонтогенни кисти, са най-честата форма на кистозни лезии, срещащи се изключително в лицево-челюстната област с доброкачествен характер. Към рубриката се разглеждат дентигерна киста, ерупционна киста, одонтогенен кератоцист, гингивална киста на новороденото, латерална пародонтална киста, жлезиста одонтогенна киста. Всеки един вид от кистите носи характерните особености, които са подробно описани и може да намерите информация за тях на:
» К09.0 Кисти, свързани с развитието на зъбите
Кисти при развитието (неодонтогенни) в устната кухина
За разлика от одонтогенните, неодонтогенните кисти се срещат значително по-рядко. По своя произход те водят началото си от тъкани, които не взимат участие в образуването на зъбите. Към групата на неодонтогенните кисти спадат назолабиалната и назопалатиналната кисти. Назолабиалната киста е доброкачествено новообразувание, което се счита, че възниква в резултат на задържани във вътреутробното развитие епителни клетки в мезенхима. Назопалатиналната киста води началото си от остатъците на палатиналния канал, но развитието и се благоприятства също и от генетични фактори. Този тип кисти също са доброкачествени, но могат да създадат потенциални диференциално-диагностични трудности. Ще намерите подробна информация по отношение на клиничната картина, диагнозата и лечението на неодонтогенните кисти на:
» К09.1 Кисти при развитието (неодонтогенни) в устната кухина
Други кисти на челюстта
Към рубриката „Други кисти на челюстта“ специално внимание ще се обърне на травматичната костна киста(хеморагична, екстравазационна киста). Тя се диагностицира предимно при млади пациенти, като лек превес има над мъжкия пол. Въпреки наименованието „травматична“ етиологията на заболяването е обикновено идиопатична. Хеморагичната киста в почти всички случаи протича безсимптомно и се открива в хода на случайна рентгенография, а в останалите не дава особено сериозни оплаквания поради факта, че травматичните кисти не причиняват изместване на зъбите и резорбция на зъбния корен. Пълна информация за травматичната киста може да прочетете на:
» К09.2 Други кисти на челюстта
Други уточнени кисти в устната кухина, некласифицирани другаде
Дермоидна и епидермоидна, лимфоепителна киста, перла на Епщайн се класифицират като уточнени, други кисти от устната кухина, некласифицирани другаде. Те представляват доброкачествени образувания, тапицирани с диференциран зрял епител. Дермоидните и епидермоидните кисти имат ектодермален произход и обикновено се локализират по срединната линия на пода на устната кухина. Големината им варира значително, а в случаите, когато се развиват над устното дъно, могат да доведат до функционални смущения в дишането и гълтането. Подробна информация за всички гореописани кисти може да откриете на:
» К09.8 Други уточнени кисти в устната кухина, некласифицирани другаде
Кистa в устната кухина, неуточнена
В рубриката „Кистa в устната кухина, неуточнена“ се разглеждат т.нар. дентални и екстрадентални кисти. Денталните кисти(cystae dentales) са предимно еднокамерни образувания, тапицирани с многослоен плосък епител. Обикновено дават незначителни оплаквания у болните. Екстраденталните кисти(cystae extradentales) се локализират главно в горната челюст. Поради това, че този тип кисти са по-рядко срещани и се развиват много бавно и безболезнено, а в редки случаи се показват чрез издуване на костната повърхност в устното преддверие или небцето, обикновено остават за дълго време недиагностицирани и в повечето случаи биват открити случайно на рентгенография по друг повод. Находката при образното изследване при тези кисти е бедна и не дава дълго време почти никакви изменения. Ще откриете цялостна информация както за денталните, така и за екстраденталните кисти на:
» К09.9 Кисти в устната кухина, неуточнена
Изображение: Juliana Man?ano Melhado Brod, Fabr?cio Passador-Santos, Andresa Borges Soares, and Marcelo Sperandio, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons;
Коментари към Кисти в устната кухина, некласифицирани другаде МКБ K09
Aneliq
Искам да попитам опасни ли са кистите в устата понеже вчера ми махнаха но не я пуснаха за изследване и ме притесни това ,беше едно топче на долната ми устна беличко на цвят и ми беше от 10 години някъде но беше по малко и после порасна не ме болеше не ме сърбеше но просто размера му беше колкото грахово зърно и реших да го птстраня ,моля ви пишете ми да знам за мое спокойствие сега устната ми е зашита и след няколко дни ще ходя да ми махат конците
Обикновени кистите не са опасни образувания.
Искам да попитам опасни ли са кистите в устата понеже вчера ми махнаха но не я пуснаха за изследване и ме притесни това ,беше едно топче на долната ми устна беличко на цвят и ми беше от 10 години някъде но беше по малко и после порасна не ме болеше не ме сърбеше но просто размера му беше колкото грахово зърно и реших да го птстраня ,моля ви пишете ми да знам за мое спокойствие сега устната ми е зашита и след няколко дни ще ходя да ми махат конците