Други кисти на челюстта МКБ K09.2
› Диагноза
› Лечение
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Кистата представлява патологично формирана кухина, която е облицована с епителни клетки. Кухината може да бъде празна или да бъде изпълнена с течност – кръв, гной.
Към рубриката „Други кисти на челюстта“ спадат следните нозологични единици:
Аневризмална киста
Въведение
Аневризмалната костна киста се характеризира като доброкачествена кистозна лезия, която е съставена от пространства, изпълнени с течност и разделени от септи на съединителна тъкан, съдържащи остеокласти, фибробласти и реактивна костна тъкан. Аневризмалните костни кисти могат да се класифицират като първични – вродени и придобити, и вторични.
Епидемиология
На аневризмалните кисти се пада по-малко от 1% от всички биопсирани костни кисти. Обичайно патологията се среща при млади пациенти, най-често под 20 години, със средна възраст на диагностициране 13 години. Кистозната лезия се среща по-често в областта на мандибулата, особено в корпуса, рамуса и мандибуларния ъгъл, отколкото в максилата, в съотношение 3:1. Не се съобщава за полово или расово предпочитание.
Етиология
Причините, поради които възниква аневризмална костна киста, са противоречиви и неясни. За такива се считат:
- Травма – свързва се с разрушаване на периосталните съдове, в болшинството от случаи е трудно да се докаже историята на травмата.
- Промяна в локалната хемодинамика – води до повишено венозно налягане, дилатация на локалната съдова мрежа и промяна на съдовото русло в трансформираната кост, което от своя страна води до резорбция, замяна на съединителна тъкан и образуване на остеоиди.
- Реактивни малформации
- Генетична предиспозиция – изследователи сочат, че хромозомна транслокация в хромозома 16 или 17, може да доведе до развитие на заболяването
Клинична картина
Основните два симптома, с които се манифестира състоянието, са тъпа болка и подуване. Обикновено кистозната лезия показва бърз растеж, а в зависимост от местоположението и могат да се наблюдават и други признаци на заболяването като:
- Парестезия в засегнатата област
- Подвижност на зъбите
- Главоболие
- Диплопия
- Намален слух
Аневризмалната киста може да се класифицира в три типа:
- Съдов(конвенционален) тип – в 95% от случаите, бърз и разрушителен растеж на лезията, водеща до кортикална перфорация и инвазия на околните меки тъкани
- Твърд тип – 5% от случаите, обикновено се намира в хода на рутинна рентгенография, асимптоматично протичане
- Смесен тип – съчетава характеристиките на първите два
Диагноза
Диагнозата „Аневризмална киста“ се поставя въз основа на анамнестичните данни, както и благодарение на образни методи на изследване. Извършването на панорамна рентгенова снимка не е достатъчно, тъй като други лезии като миксом, централен гигантоклетъчен гранулом, одонтогенни кисти могат да имат подобен рентгенографски вид. На компютърна томография засегнатата кост изглежда разширена, а външният вид на кистозната лезия наподобява пчелна пита или сапунени мехури.
Хистопатологично, аневризмалната киста се характеризира с наличието на канали и многобройни кистозни пространства, отделени чрез септи.
Диференциална диагноза може да се направи с:
- Миксом
- Хемангиом
- Травматична киста
- Глобуломаксиларна киста
- Осифициращ фибром
- Амелобластом
- Гигантоклетъчен гранулом
- Хемангиоендотелиом
- Хемангиоперицитом
Лечение
Лечението на аневризмалните костни кисти е насочено към пълното им отстраняване. Понякога това се оказва трудно поради мултилокуларния характер на лезията. Методите на лечение включват:
- Кюретаж
- Перкутанна склеротерапия
- Диагностична и терапевтична емболизация
- Лъчетерапия
- Системна калцитонинова терапия
Кюретажът е свързан с високи нива на рецидив, до 50%. Други автори препоръчват реконструкция на костния дефект посредством автогенни присадки в случаи, в които присъства естетична деформация.
Травматична киста
Въведение
Травматичната костна киста, известна в литературата също като единична костна киста, хеморагична киста, екстравазационна киста, е сравнително често срещана костна лезия както в областта на челюстите, така и на други места в опорно-двигателната система.
Епидемиология
Лезията се среща предимно при млади пациенти, като средната възраст на диагностицираните е 18 години. Съотношението на заболеваемост между мъже и жени е съответно 3:2. Кистата се наблюдава много по-често в областта на долната челюст, сравнително рядко в горната челюст.
Етиология
Въпреки наименованието „травматична“, етиологията на кистозната лезия е неизвестна. Най-широко е схващането, че травматичната лезия настъпва в резултат от интрамедуларен кръвоизлив, причинен от травма. По този начин не може да се състои организация на кръвния съсирек, последва неговата дегенерация, което в крайна сметка води до липса на течност в кистозната кухина. Възможно е да има налична травматична киста, но пациентът да не съобщава за травма на засегнатата челюст.
Клинична картина
Травматичната киста обикновено има асимптоматично протичане и се открива в хода на рутинно рентгенографско изследване. За разлика от други кистозни лезии, травматичните кисти не причиняват резорбция на зъбния корен и изместване на зъбите. Единствените оплаквания, които могат да дадат кистите, са болка, чувствителност на зъбите и парестезии в засегнатата област.
Диагноза
Тъй като травматичната киста обикновено протича асимптоматично, тя най-често се открива в хода на рентгеново изследване. Лезията е с добре дефинирани граници, като може да бъде с правилна или неправилна форма. Не се открива кортикално разширяване. Хистологичното изследване не се използва като стандарт за диагностика на състоянието.
Диференциална диагноза може да се направи с:
- Дентигерна киста
- Одонтогенен кератоцист
- Амелобластом
- Одонтогенен миксом
- Фокален остеопоротичен дефект
Лечение
Лечението на екстравазационните кисти се осъществява хирургично. При резекция се установява, че кистозната кухина е празна или с оскъдно количество серозна, хеморагична или серозно-кървениста течност. Поради липсата на епително съдържание, извършването на кюретаж дава ефективни резултати, като не се съобщават рецидиви след проведеното лечение.
Изображение: Nephron, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons;
Библиография
exodontia.info/aneurysmal-bone-cyst/
medicalcasereports.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13256-019-2220-7
emedicine.medscape.com/article/852734-overview#a3
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2628722/
Коментари към Други кисти на челюстта МКБ K09.2