Промяна в цвета на твърдите зъбни тъкани след поникването МКБ K03.7
Промяна в цвета на твърдите зъбни тъкани след поникването включва промяна на цвета на емайла, дентина и цимента и може да включва само един, няколко или всички зъби.
Сив, черен или розов цвят на зъбите може да означава кръвоизлив вътре в зъба. Други причини, които могат да повлияят цвета на зъбите са:
- Вродени заболявания;
- Фактори на околната след;
- Инфекции;
- Травматизъм;
- Промени в емайла;
- Флуороза;
- Бактериална плака;
- Гниене на зъбите;
- Хромогенни бактерии;
- Лекарства и храни съдържащи желязо.
Жълти, кафяви и черни петна по зъбите
Много хора се оплакват от промяна в цвета на зъбите, обикновено се появява в резултат на процеса на стареене. С остаряването зъбният емайл става по-тънък, което разкрива жълтия дентин отдолу. Външни фактори, като употребата на тютюн, някои храни и напитки, лошата устна хигиена, могат да доведат до появата на жълти или кафяви зъби.
Оцветяването на зъбите също може да бъде причинено от фактори, влияещи върху вътрешната структура на зъба, като някои лекарства или заболявания, прекомерно излагане на флуор, зъбна травма или генетични нарушения.
Най-честите причини за черни петна по зъбите включват увреждане на емайла, причинено от гниене и прекомерно натрупване на зъбен камък. Черните петна могат да бъдат причинени и от кофеин и други храни и напитки, добавки с течно желязо и други лекарства, тютюн и други причинители.
Бели петна по зъбите
Малки бели петна по повърхността на зъбите са признаци на ранен кариес. Матовият вид се причинява от деминерализация на зъбния емайл, когато киселините в зъбната плака, храните и напитките, постепенно разтварят зъбния емайл.
Тези груби участъци по повърхността на зъбите не само събират плака, но и създават кухини. Белите петна могат да бъдат причинени и от прекомерно излагане към флуор по време на развитието на зъбите (детска възраст).
Сиви петна по зъбите
Зъбната травма е най-честата причина за появата на сив зъб. Зъбите също могат да се обезцветят след нараняване. Сив зъб след нараняване е знак, че зъбът не получава достатъчен кръвоток. В някои случаи зъбът ще се излекува, но в други случаи зъбът може да остане обезцветен или дори да загине.
В зависимост от вида на увреждането, лечението може да включва коренен канал за отстраняване на мъртвата тъкан, избелване или козметично възстановяване за подобряване на цвета на зъба.
Насинен зъб
Насинен зъб се появява, когато съединителната тъкан, която поддържа зъба, е раздразнена и възпалена. За разлика от генерализираната болка, обикновено свързана с инфекция, болката, свързана със синина на зъба, често е остра и се локализира в конкретен зъб.
Състоянието може да бъде причинено от твърде силно стискане или шлифоване на зъби, инфекции, стоматологични процедури, захапване на твърди храни или травма. Симптомите на натъртен зъб включва продължителна болезненост, кървящи венци, зачервяване, чувствителност и възпаление.
Оцветяване на зъбите след травма
Денталната травма се отнася до всяко нараняване на зъбите, венците и околните тъкани. Тези видове наранявания често се появяват по време на падания, спортни занимания, инциденти с моторни превозни средства или по време на физически спорове. Всяко нараняване, което засяга целостта на зъба или околната тъкан, може да доведе до промяна в цвета му. Зъбните наранявания включват:
- Отчупвания или фрактури на зъбите
- Луксация на зъби
- Нарушени или липсващи зъби
- Коренови фрактури
Най-добрият начин за предотвратяване на обезцветен зъб, причинен от травма, е да се вземат подходящи предпазни мерки, като например носенето на шлем или предпазител за уста, при практикуване на дейности с висок риск.
Оцветяване след лечение на кореновия канал
Някои, но не всички пациенти, получават оцветяване на зъбите или промяна в цвета им след лечение на кореновите канали. Има няколко причини, поради които това може да се случи.
- Оцветяване на зъбите след лечение на кореновия канал най-често се появява, когато част от пулпната тъкан се остави вътре в зъба. В крайна сметка тъканта започва да се разлага и обезцветява зъба.
- Обезцветяването може да бъде причинено от лекарствата, използвани за лечение на инфекцията вътре в каналите.
- Оцветяването може да възникне и когато част от материалите, използвани за запълване на каналите, са оставени в короната на зъба.
Най-често срещаните лечения за този вид обезцветяване включват вътрешно избелване, коронки и фасети.
Лечение
Най-доброто лечение на обезцветените зъби е в зависимост от основната причина за промяната в цвета. Петната, които проникват дълбоко в зъба, причинени от гниене, може да изискват пломби, коронки, фасети или други видове възстановителни процедури за подобряване на здравето и външния вид на зъбите. Незначителни петна често могат да бъдат третирани с професионални избелващи процедури.
Профилактика
За да се предотврати появата на петна трябва да се полагат правилни грижи за устната кухина. Това включва миене на зъбите поне два пъти на ден, ежедневно почистване на междузъбните пространства и използване на вода за уста. Трябва да извършват профилактични прегледи при стоматолог на всеки шест месеца за проверка на състоянието на зъбите и почистване.
Други действия, които могат да предотвратят появата на петна са прекратяване на тютюнопушенето, ограничаване на консумацията на храни и напитки, които оцветяват зъбите, като кафе, чай, газирани напитки и червено вино.
изображения: CC0 Public Domain
Библиография
https://www.ryesmilesforlife.com/blog/treatment-options-tooth-discoloration-trauma/
https://pocketdentistry.com/discoloration-of-teeth/
Коментари към Промяна в цвета на твърдите зъбни тъкани след поникването МКБ K03.7