Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на храносмилателната система Болести на устната кухина, слюнчените жлези и челюстите Други болести на твърдите тъкани на зъбите Повишено изтъркване на зъбите

Повишено изтъркване на зъбите МКБ K03.0

от 28 май 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лихнида ЦинцовскаРедактор: д-р Виктория Калудова
Повишено изтъркване на зъбите МКБ K03.0 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Симптоми
Библиография
Коментари
Свързаност

Какво представлява повишено изтъркване на зъбите?

Зъбното изтъняване е вид износване на зъбите, причинено от контактите между зъбите, което води до загуба на зъбна тъкан, обикновено започваща от оклузалните повърхности. Износването на зъбите е физиологичен процес и обикновено се разглежда като нормална част от стареенето.

Напредналото и прекомерно износване и загуба на зъбна повърхност изисква намесата на стоматолог. Патологичното износване на зъбната повърхност може да бъде причинено от бруксизъм (стискане на зъбите). Ако изтъркването е силно, емайлът може да бъде напълно износен, оставяйки оголен дентина, което води до повишен риск от зъбен кариес и свръхчувствителност.

Най-добре е да се идентифицира патологичното изтъркване в ранен етап, за да се предотврати ненужната загуба на зъбна структура, тъй като емайлът не се регенерира.

Повишено изтъркване на зъбите включва:

  • Апроксимално изтъркване на зъбите
  • Оклузионно изтъркване на зъбите

Апроксимално изтъркване на зъби е изтъркването по тези повърхности, които са в контакт със съседните зъби. Оклузивно изтъркване на зъбите е изтъркването, което се получава от контакта на зъбите на горната челюст със зъбите на долната челюст.

ЧелюстиПричини за появата на зъбно износване

То може да се причини от различни фактори, включително вредни навици като бруксизъм или притискане на зъбите, дефекти в развитието, диета с твърда или груба текстура или липса на опора на задните зъби.

Основната причина за изтъркването може да бъде свързана с темпоромандибуларната става, тъй като нарушаване или дисфункция на ставата може да доведе до нарушена функция и да възникнат усложнения като бруксизъм и стискане на челюстите.

Етиологията на зъбното изтъркване е мултифакторна, една от най-честите причини за изтръпване е бруксизмът, като една от основните причини е употребата на MDMA (екстази) и различни други свързани с него лекарства.

Бруксизмът представлява парафункционалното движение на долната челюст, възникващо през деня или нощта. То може да бъде съпроводено с наличието на звук при притискането на зъбите. В някои случаи зъбната ерозия е свързана и с тежка зъбна изтъняемост.

Зъбната ерозия е загуба на повърхността на зъба, причинена от киселини. Външната ерозия се дължи на силно кисела диета, докато вътрешната ерозия се причинява от регургитация на стомашните киселини. Ерозията води до омекване на твърдите зъбни тъкани, което ги прави по-податливи на износване.

По този начин, ако ерозията и бруксизмът са налице, загубата назъбена повърхност ще настъпи по-бързо. Различните физиологични процеси на износване на зъбите (абразия, износване и ерозия) обикновено протичат едновременно и рядко действат индивидуално.

Повишено изтъркване на зъбите обикновено се наблюдава при възрастни хора и може да се посочи като естествен процес на стареене. Износване, абразия, ерозия или комбинация от тези фактори са основните причини за износване на зъбите при възрастни хора, които са съумели да запазят естествените си зъби.

Симптоми

Изтъркването възниква в резултат на контакт на противоположни зъбни повърхности. Контактът може да засегне главната, разрезната и проксималната повърхностна зона.

Показанията за износване включват:

  1. РентгенографияЗагуба на анатомични характеристики на зъбите — Това води до загуба на характеристиките на зъба, включително закръгляне или заточване на ръбовете, загуба на зъби или фрактура. Емайлът на кътниците може да изглежда тънък и плосък. Когато са в оклузия, зъбите могат да се появят със същата височина, което е забележимо за предните зъби.
  2. Чувствителност или болка — Процесът може да протече изцяло безсимптомно или да се появи свръхчувствителност на дентина, вторично към загубата на емайловия слой или пародонталния лигамент, причинен от оклузална травма.
  3. Обезцветяване на зъбите — Жълтият вид на зъбната повърхност се дължи на износването на емайла, показвайки отдолу по-тъмния по-жълт дентинов слой.
  4. Променена оклузия поради намалена вертикална.
  5. Повишена подвижност на зъбите.
  6. Загуба на задна оклузална стабилност.

Диагноза

За да се контролира повишено изтъркване на зъбите, е важно първо да се диагностицира, описвайки вида загубената повърхност, тежестта и местоположението му. Ранната диагноза е от съществено значение, за да се гарантира, че износването на зъбите не е прогресирало преди момента на възстановяване. Клиничната оценка включва:

  • Темпоромандибуларна функция на ставите и свързаната с тях мускулатура
  • Ортодонтски преглед
  • Вътрешен орален анализ на меките тъкани
  • Анализ на твърди тъкани
  • Местоположение и тежест на износването на зъбите
  • Социална история, по-специално диета и вредни навици

Важно е да се регистрира тежестта на износването на зъбите с цел мониторинг, което помага да се направи разлика между патологична и физиологична загуба на повърхността на зъба. От съществено значение е да се определи дали износването на зъбите продължава или се е стабилизирало.

Лечение

Изтъркани зъбиМоже да се наложи козметична или функционална интервенция, ако загубата на повърхността на зъба е патологична или ако е напреднала. Първият етап на лечение включва управление на всякакви свързани състояния, като счупени зъби или остри зъби или резци. Те могат да бъдат разрешени чрез възстановяване и полиране на острите части.

След това могат да се прилагат десенсибилизиращи агенти като локални флуоридни лакове, а в домашни условия се препоръчва използването на десенсибилизираща паста за зъби. Предложени са много възможности за възстановяване, като директни композитни реставрации, реставрации от метал, подвижни частични протези, ортодонтско лечение, процедури за удължаване на короната и защитни шини.

Решението за възстановяване на съзъбието зависи от нуждите на пациента, тежестта на загубата на зъбната повърхност и дали загубата е активна.

Предотвратяване

Ако причината за износването на зъбите е бруксизъм, се препоръчва пациентът да закупи акрилна оклузална шина с пълно покритие, за да предотврати по-нататъшното му развитие. Пациентите трябва да бъдат проследявани внимателно с рентгенографски снимки на всеки 6-12 месеца, за да се прецени дали се предотвратява загубата на повърхността на зъба.

3.0/5 6 оценки

Симптоми и признаци при Повишено изтъркване на зъбите МКБ K03.0

  • Изтъркана зъбна повърхност

Библиография

https://www.wikiwand.com/en/Attrition_(dental)
https://barmingdentalcentre.co.uk/dental-attrition/

Коментари към Повишено изтъркване на зъбите МКБ K03.0

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Повишено изтъркване на зъбите МКБ K03.0
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 11:01
    Коментирайте "Повишено изтъркване на зъбите МКБ K03.0"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Зъби
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Вредни ли са за здравето рентгеновите снимки на зъбите?

преди 1922 дни, 20 часа

Почиствали ли сте си зъбите с домашни средства?

преди 2679 дни, 55 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 23 часа и 5 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 14 часа и 6 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 14 часа и 17 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 14 часа и 24 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival