Друг зъбен кариес МКБ K02.8
Как се появява зъбен кариес?
От зъбен кариес хората боледуват още от ранна детскавъзраст и постепенно с напредване на годините той засяга все повече зъби, като понякога се налага отстраняването им. Причините за зъбен кариес са различни. Някои действат върху одонтогенезата (период на формиране на зъбите) - наследственост, начин на хранене, болести, ендокринни смущения.
Други оказват влияние след развитието и пробива на зъба – местоположението на зъба, вторични промени, механични въздействия или травми. Други автори разглеждат етиологичните фактори като причинители и предиспониращи моменти. Към причинителите се отнасят киселините произвеждани от бактериалната флора на устната кухина, а към предиспониращите моменти – храненето, слюнката, климатичните фактори и зъбните плаки.
Въглехидратните храни водят до появата на друг зъбен кариес. След попадане в устата, микроорганизмите я разграждат, водейки до образуването на тези киселини, които имат директно вреждащо действие. Слюнката играе ролята на защитна бариера от тези киселини. При патологични промени става активен фактор в генезата на кариеса.
Симптоми на зъбен кариес
Кариесът се развива по предилекционните места, фисурите и труднодостъпните страни, където остават хранителни частици за по-дълго време, като ферментират и хидролизират. Лезията (увреждането) започва от повърхността и след това постепенно се разпростира в дълбочина. Ако на зъба е поставена коронка, върху повърхността му няма да се оразува кариес. При хора с вискозна слюнка или хипосаливация (понижено слюноотделяне) е доказано, че се среща по-често друг зъбен кариес.
Кариесът първоначално включва само емайла и не води до никакви симптоми. Кариесът, който нахлува в дентина, причинява болка, когато консумацията на горещи, студени или сладки храни или напитки контактуват със засегнатия зъб, а по-късно при дъвчене или удар. Болката може да бъде интензивна и постоянна, когато пулпата е засегната (пулпит).
Кариесът се предшества от емайлово петно, което е израз на тъканна дистрофия по предилекционните места на зъба.
Диагностика
Редовните прегледи при стоматолог са ключови за идентифициране на ранния кариес в момент, когато не е прогресирал значително. Рентгенографията е надежден метод за откриване на кариеси и определяне на дълбочината на засягане. На външен вид кариесът изглежда като потъмняла зона върху зъба, повечето са лепкави.
Лечение
Реминерализация на зъбите
Кариесът, който е ограничен до емайла трябва да се реминерализира чрез подобрена орална хигиена в домашни условия — миене на зъби, почистване, пасти за зъби с високо съдържание на флуорид.
Възстановяване на зъбите
Основното лечение на кариес, който е навлязъл в дентина, е отстраняването чрез пробиване, последвано от запълване на получения дефект с пломба. Пълнежите трябва да бъдат съставени от здрави материали, като сребърна амалгама, композитни смоли или други материали. Композитните смоли имат по-приемлив външен вид.
Ако гниенето оставя твърде малко дентин за възстановяване, стоматологът може да замести липсващия дентин с цимент, амалгама, композит или други материали. Друго решение е поставянето на коронка. Те са покрити от порцелан или керамика и придават естетичен вид на усмивката.
Профилактика на друг зъбен кариес
Отстраняването на плака най-малко на всеки 24 часа, обикновено чрез четка и конец за зъби, помага за предотвратяване появата на зъбен кариес. Гингивалната трета от зъба е най-важната зона за почистване, но е зоната, която най-често се пренебрегва.
Зъбите с флуорид, включен в емайла им, са по-устойчиви. Ако питейната вода не е флуорирана достатъчно, се препоръчват перорални добавки с флуор за деца от 6 месеца до 16 години. Общата доза не трябва да бъде толкова висока, че да предизвика зъбна флуороза.
Флуорирана паста за зъби трябва да се използва и от хора на всяка възраст. Тъй като малките деца могат да поглъщат паста за зъби при миене, което може да доведе до флуороза, те трябва да използват детски пасти за зъби, които съдържат по-ниски количества флуорид.
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ИЗБЕЛВАЩА ПАСТА ЗА ЗЪБИ БИОРИПЕЪР 75 мл
ВОДА ЗА УСТА БИОРИПЕЪР 500 мл
ПАСТА ЗА ЗЪБИ БИОРИПЕЪР ТОТАЛ ПРОТЕКТ 75 мл
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Tooth_decay
https://www.nidcr.nih.gov/health-info/tooth-decay/more-info
https://www.msdmanuals.com/professional/dental-disorders/common-dental-disorders/caries
Коментари към Друг зъбен кариес МКБ K02.8