Друг вътремозъчен кръвоизлив МКБ I61.8
Мозъчният кръвоизлив представлява състояние, което се характеризира с наличие на кървене в мозъчната тъкан. Често се използва като синоним хеморагичен мозъчен инсулт.
Причините за възникване на друг мозъчен кръвоизлив са многобройни и включват травми в областта на главата, аномалии на мозъчните съдове (аневризми), високо кръвно налягане, амилоидна ангиопатия и други. В някои случаи точната причина за възникване на кръвоизлива е неустановена. Рискови фактори, които увеличават риска от кръвоизлив са тромбоцитопения, хемофилия, ДИК-синдром, левкемия, сърповидно-клетъчна анемия, прием на антикоагуланти и други.
Постъпването на кръв дразни мозъчната тъкан, вследствие на което се предизвиква мозъчен едем. В някои случаи кръвта може да се натрупа и ограничи, което да доведе до поява на хематом. И двете състояния (мозъчен едем, хематом) водят до увеличено налягане до съседните мозъчни тъкани и могат да доведат до тяхното увреждане.
Основните симптоми, които се наблюдават при друг мозъчен кръвоизлив са нарушения в степента на съзнание, главоболие, нарушена координация, тремор, слабост, гадене, повръщане, гърч, зрителни нарушения и други.
Диагнозата се поставя с помощта на компютърна томография на главата, мозъчна ангиография, магнитен резонанс. След установяване на заболяването е препоръчително незабавно започване на лечение.
Лечението на друг вътремозъчен кръвоизлив може да бъде консервативно или хирургично. Използват се лекарства като антиконвулсанти, кортикостероиди или обезболяващи.
Коментари към Друг вътремозъчен кръвоизлив МКБ I61.8