Вътремозъчен кръвоизлив в мозъчния ствол МКБ I61.3
Вътремозъчният кръвоизлив представлява състояние, което се характеризира с наличие на кръв в бялото вещество на големомозъчните хемисфери, по-рядко в базалните ганглии, мозъчния ствол или малкомозъчните хемисфери. Вътремозъчен кръвоизлив в мозъчния ствол може да бъде причинен от травма, повишено кръвно налягане, инфекции, тумори, спонтанна руптура на мозъчна аневризма и други.
Вътремозъчен кръвоизлив в мозъчния ствол често представлява животозастрашаващо състояние. Клиничната изява на заболяването може да варира от изолиран неврологичен дефицит до коматозно състояние, в зависимост от размера и местоположението на кръвоизлива. Могат да се наблюдават още повръщане, гадене, диплопия (двойно виждане), нарушена координация, дизартрия, дистония и други.
Диагнозата вътремозъчен кръвоизлив в мозъчния ствол може да се подозира при наличие на внезапно започнало главоболие, фокален неврологичен дефицит и нарушено съзнание, особено при пациенти с рискови фактори. Наложително е незабавно извършване на компютърна томография или магнитен резонанс за потвърждаване или отхвърляне на диагнозата.
Лечението на вътремозъчен кръвоизлив в мозъчния ствол може да бъде хирургично или консервативно. Лечението включва поддържащи мерки и контрол на общите рискови фактори. Антикоагулантите и антиагрегантите са противопоказани. Високото кръвно налягане трябва да бъде лекуването, ако средното артериално налягане е над 130 mmHg или систоличното кръвно налягане е >185 mmHg. Ранната евакуация на дълбоките мозъчни кръвоизливи рядко е показана, тъй като интраоперативната смъртност е висока и неврологичният дефицит обикновено е тежък.
Коментари към Вътремозъчен кръвоизлив в мозъчния ствол МКБ I61.3