Субарахноидален кръвоизлив от базиларната артерия МКБ I60.4
Под термина субарахноидален кръвоизлив се подразбира екстравазацията на кръв в субарахноидалното пространство между пиа матер и арахноидната мембрана. Субарахноидален кръвоизлив от базиларната артерия може да настъпи при различни обстоятелства, най-честото, от които е травма на главата. Въпреки това, честата употреба на термина субарахноидален кръвоизлив се използва и за нетравматично (спонтанно) кръвотечение, което обикновено настъпва при руптура на мозъчна аневризма или артериовенозна малформация.
Клиничните симптоми, които се наблюдават при настъпване на субарахноидален кръвоизлив от базиларната артерия включват главоболие, замайване, диплопия (двойно виждане), други нарушения на зрението, гърч, нарушена координация и други. По време на физикалния преглед могат да бъдат установени леко до силно увеличено кръвно налягане, покачване на температурата, тахикардия, едемна папила, хеморагия в ретината общи и локални неврологични нарушения.
Диагнозата субарахноидален кръвоизлив от базиларната артерия се поставя с помощта на конвенционална компютърна томография на главата, лумбална пункция или ангиография на мозъчните артерии. След установяване на диагнозата е препоръчително незабавно започване на лечение, тъй като субарахноидалният кръвоизлив представлява спешно състояние.
Лечението на субарахноидален кръвоизлив от базиларната артерия бива консервативно (употреба на кръвоспиращи медикаменти, антихипертензивни и други) или хирургично.
Коментари към Субарахноидален кръвоизлив от базиларната артерия МКБ I60.4