Кардиомиопатия при инфекциозни и паразитни болести, класифицирани другаде МКБ I43.0
Заболяването на сърдечната мускулна тъкан (миокард), при което настъпва увеличаване на размерите на сърцето (хипертрофия), се нарича кардиомиопатия при инфекциозни и паразитни болести, класифицирани другаде. Заболяването кардиомиопатия при инфекциозни и паразитни болести, класифицирани другаде може да се развие при дифтерия (A36.8).
Дифтерията е заболяване на горните дихателни пътища (ГДП), което се характеризира с възпалено гърло, слабо повишаване на телесната температура, псевдомембранозен налеп върху повърхността на сливиците и фаринкса. В някои случаи на дифтерия може да се наблюдават само кожни изменения.
Причинител на дифтерията и съответно на кардиомиопатия при инфекциозни и паразитни болести, класифицирани другаде е Corynebacterium diphtheriae - аеробна грам - положителна бактерия.
Патоморфологично кардиомиопатия при инфекциозни и паразитни болести, класифицирани другаде се характеризира със следните морфологични изменения:
- намален обем на лявата камера;
- изместване на митралната клапа напред към междукамерната преграда;
- формиране на мускулна субаортна стеноза.
Бактерият, предизвикващ дифтерията, отделя токсини, които водят до развитието на по-генерализирани симптоми, като бледост, апатия, хипотония (ниско артериално кръвно налягане) и сърцебиене. Кардиомиопатията е късно усложнение на дифтерийния токсин.
Клиничната картина при кардиомиопатия при инфекциозни и паразитни болести, класифицирани другаде включва следните оплаквания и симптоми:
- болка или опресия в гръдната област;
- задух (диспнея);
- сърцебиене;
- лесна умора;
- ограничен физически капацитет.
Диагноза при кардиомиопатия при инфекциозни и паразитни болести,класифицирани другаде се поставя въз основа на анамнезата, физикалния и инструменталния преглед.
От физикалния преглед при аускултация (преслушване) на сърцето може да се установи систолен шум, който се усилва в право положение на пациента. при проба на Валсалва, след прием на нитроглицерин и след екстрасистола, а отслабва в легнало положение, при клякане и след прием на бета - блокер.
Инструменталните изследвания, които се извършват са:
- електрокардиограма (ЕКГ) - дава данни за наличието на левокамерно и левопредсърдно обременяване;
- рентгенография на гръден кош - леко до умерено увеличаване на лявата камера и лявото предсърдие;
- ехокардиография - дава информация за силно задебеляване на междукамерната преграда с дебелина по-голяма от тази на левокамерната стена.
Усложненията, които може да възникнат при кардиомиопатия при инфекциозни и паразитни болести,класифицирани другаде са:
- предсърдно мъждене;
- камерни тахиаритмии;
- застойна сърдечна недостатъчност.
Лечението при кардиомиопатия при инфекциозни и паразитни болести,класифицирани другаде може да се раздели на консервативно и оперативно. Консервативното лечение включва:
- ограничаване на физическата активност и стреса;
- терапия с бета - блокер или калциев антагонист;
- антиаритмични средства - при съответните показания за тяхното прилагане.
Дигиталисовите гликозиди и нитратите са противопоказани.
Оперативното лечение се предприема при високостепенна субаортна стеноза и при неповлияване от медикаментозната терапия.
Коментари към Кардиомиопатия при инфекциозни и паразитни болести, класифицирани другаде МКБ I43.0