Междупредсърден дефект като текущо усложнение на острия инфаркт на миокарда МКБ I23.1
Сърдечно-съдово заболяване, което се развива на базата на предшестващ остър инфаркт на миокарда, се нарича междупредсърден дефект като текущо усложнение на острия инфаркт на миокарда.
Острият инфаркт на миокарда настъпва при цялостно преустановяване на кръвотока в коронарните кръвоносни съдове. Коронарните съдове са артериите, които доставят на сърдечните клетки (кардиомиоцитите) кислород и хранителни вещества, необходими за тяхното правилно развитие и функциониране.
Заболяването междупредсърден дефект като текущо усложнение на острия инфаркт на миокарда се характеризира с наличие на дефект в междупредсърдната преграда, поради наличието на инфарктна зона. При наличие на отвор в междупредсърдната преграда кръвта от едното предсърдие преминава в другото. Образува се ляво-десен шънт при преминаване на част от кръвта, идваща от белите дробове и богата на кислород от лявото предсърдие през дефекта в дясното предсърдие. В дясното предсърдие богатата на кислород кръв се смесва с бедната на кислород кръв, преминава към дясната камера и през малкия крък на кръвообращението попада в белия дроб. По този начин се обременява дясната камера, а в по-късен етап на развитие на междъпредсърдния дефект, се обременява и белия дроб.
Причина за развитието на междупредсърден дефект като текущо усложнение на острия инфаркт на миокарда основно е остият миокарден инфаркт (ОМИ). ОМИ от своя страна се дължи на наличието на атеросклеротични плаки, тромби или калцификати, които обтурират лумена на коронарните кръвоносни съдове и водят до нарушение на кръвотока към сърцето.
Рискови фактори за настъпване на ОМИ са:
- пол;
- възраст;
- начин на хранене - прием на по-обилни количества храни, богати на животински мазнини и бедни на растителни мазнини;
- тютюнопушене;
- липса на физическа активност.
Клиничната картина при заболяването междупредсърден дефект като текущо усложнение на острия инфаркт на миокарда включва следните симптоми:
- гръдна болка;
- задух;
- сърцебиене;
- лесна уморяемост;
- ритъмно-проводни нарушения;
- симптоми от страна на белия дроб - белодробна хипертония - необратимо увреждане на белодробните кръвоносни съдове;
- изпотяване и други.
Диагнозата на междупредсърден дефект като текущо усложнение на острия инфаркт на миокарда се поставя след добре снета анамнеза по данни на пациента или неговите близки. Лабораторните стойности на повишени креатининкиназа и тропонин са показателни за наличие на инфаркт на миокарда.
Извършва се физикален и инструментален преглед. Физикалният преглед се състои от оглед, палпация, перкусия и аускултация. При аускултация се установява специфичен сърдечен шум. Установява се наскоро прекаран остър миокарден инфаркт. С най-информативна стойност са данните от следните инструментални методи на изследване:
- ЕКГ - електрокардиограма;
Лечението на междупредсърден дефект като текущо усложнение на острия инфаркт на миокарда се провежда по оперативен път, с който се цели да се затвори дефекта в междупредсърдната стена.
Коментари към Междупредсърден дефект като текущо усложнение на острия инфаркт на миокарда МКБ I23.1