Повторен инфаркт на миокарда с друга уточнена локализация МКБ I22.8
Заболяване на сърдечно-съдовата система, което се характеризира с развитие на исхемични процеси в стената на сърдечната мускулатура, се нарича повторен инфаркт на миокарда с друга уточнена локализация.
Повторният инфаркт на миокарда с друга уточнена локализация в зависимост от своето разположение се разделя на следните подвидове:
- върхово-латерален;
- базално-латерален;
- висок латерален;
- латерален - латералната стена;
- заден - истински;
- задно-базален;
- задно-латерален;
- задно-септален;
- септален.
Причина за развитие на повторен инфаркт на миокарда с друга уточнена локализация най-често е наличието на атеросклеротични плаки, разположени по вътрешната повърхност на коронарните кръвоносни съдове. Коронарните кръвоносни съдове са тези съдове, които доставят на сърдечните клетки (кардиомиоцитите) кислород и хранителни вещества. При нарастване на атеросклеротичните плаки те постепенно запушват (обтурират) съдовия лумен и намаляват, а в краен стадий прекъсват притока на кръв към сърцето.
Има някои рискови фактори, които допринасят за образуването и увеличаване размерите на атеросклеротичните плаки. Тези рискови фактори са:
- възраст;
- пол;
- липса на физическа активност;
- грешки в хранителният режим и вида на храната - консумиране на обилно количество богата на животински мазнини храна и ограничено приемане на плодове и зеленчуци;
- тютюнопушене и други.
Патоанатомично и патофизиологично при заболяването повторен инфаркт на миокарда с друга уточнена локализация първоначално се развива исхемия - намаляване на насищането на тъканите и клетките с кислород и хранителни вещества. Исхемията е обратим процес, ако в най-ранен срок се предприемат необходимите мерки за възстановяване кръвотока към сърцето по коронарните кръвоносни съдове. В противен случай - настъпва некроза - умиране на клетките, което е необратим и невъзстановим процес.
Патологичната генетика при заболяването повторен инфаркт на миокарда с друга уточнена локализация включва два основни момента:
- увреждане на коронарните кръвоносни съдове от атеросклеротичните плаки и тромботична оклузия;
- пряко увреждане на миокарда - миокардиосклероза - огнищна, увеличена дебелина на лявата камера и други.
Клиничната картина при повторен инфаркт на миокарда с друга уточнена локализация включва силна гръдна болка, ирадиираща към лявото рамо, лявата ръка, а също и към шията, долната челюст и плешката. Наблюдават се и следните оплакания:
- гадене;
- повръщане;
- отпадналост.
Диагнозата на заболяването повторен инфаркт на миокарда с друга уточнена локализация се поставя след добре снета анамнеза по данни на пациента и неговите оплаквания, извършва се физикален и инструментален преглед. Физикалният преглед, който се състои от оглед, палпация, перкусия и аускултация, дава информация за предшоково състояние с недобре напълнен пулс, бледа и покрита със студена пот кожа, крувното налягане първоначално може да е повишено, а после - рязко намалява.
Инструменталните методи на изследване включват:
- електрокардиограма (ЕКГ);
- радиоизотопни изследвания;
Важни за диагнозата са и някои лабораторни показатели - сърдечните ензими - креатининкиназа и тропонин. Техните повишени стойности са израз на патологични изменения и нарушаване целостта на кардиомиоцитите.
Лечението на повторен инфаркт на миокарда с друга уточнена локализация вкючва овладяване на шоковите симптоми. Прилага се тромболитично лечение с тромболитици. При някои болни с неуспешна медикаментозна тромболиза, тежка коронарна болест или различни механични усложнения е показана оперативна реваскуларизация.
Коментари към Повторен инфаркт на миокарда с друга уточнена локализация МКБ I22.8