Отосклероза, засягаща овалното прозорче, необлитерираща МКБ H80.0
Отосклероза, засягаща овалното прозорче, необлитерираща, представлява огнищно невъзпалително преустройство на костния лабиринт на ухото.
Точната причина за отосклероза не е известна. Дискутира се нарушение в обмяната на минералите. Фамилност е налице в около 50% от случаите. Установено е, че се среща по-често при жени, а други проучвания съобщават, че под влияние на хормоналните влияния по време на бременност се наблюдава по-често отосклероза.
Отосклеротичните промени в областта на лабиринтната капсула, особено по овалното прозорче са наблюдавани при остеогензис имперфекта (osteogenezis imperfecta). Възрастта също има значение - децата боледуват изключително рядко, а при възрастни може да се наблюдава във всяка възраст.
Средното ухо е кухина, която съдържа три малки костици - чукче, стреме и наковалня. Отосклерозата се характеризира със затруднено движение на костиците и това води до проводяща загуба на слуха, защото звуковите вълни не могат да стигнат до вътрешното ухо. Обикновено в началото се засяга едното ухо, но заболяването в последствие прогресира и засяга двете уши.
Симптомите на отосклероза включват постепенна, но прогресивна загуба на слуха, шум в ушите (тинитус), световъртеж и други. възможно е да се наблюдават тласъчни влошавания на състоянието - предимно при жени по време на бременност и менопауза.
Диагнозата отосклероза, засягаща овалното прозорче, необлитерираща, се поставя чрез аудиометрия - тестове за изследване на слуха, и компютърна томография. Някои изследвания са показали, че приемът на флуор, калций и витамин Д може да помогне за забавянето прогресията на отосклероза.
Лечението на отосклероза, засягаща овалното прозорче, необлитерираща, е хирургично. Поставянето на слухов апарат спомага за увеличаването на слуха. Хирургичното лечение представлява пластика на костица от слуховата верига.
Коментари към Отосклероза, засягаща овалното прозорче, необлитерираща МКБ H80.0